Desertec: Afrika ako zdroj čistej energie pre celú Európu?

Maros S.

Boom obnoviteľných zdrojov v Európe sa nezastavuje. Naopak, hlavní strojcovia veľkého energetického prechodu ho chcú pomocou projektu Desertec preniesť aj na ďalší kontinent: do Afriky. A odtiaľ zásobovať Európu čistou energiou z vetra a predovšetkým slnka.

Iniciatíva Desertec sa na verejnosť prvýkrát dostal v roku 2009. Ide o pôvodne nemeckú verejnú iniciatívu, ktorá si v dlhodobom časovom horizonte kladie za cieľ vybudovať naprieč severnou Afrikou sústavu solárnych a veterných elektrární, ktoré budú čistou energiou zásobovať „hladnú“ Európu.
Rozsiahly plán počítal s budovaním desiatok solárnych elektrární v krajinách ako je Maroko, Alžírsko, Tunisko, Líbya a Egypt. Elektrina mala byť prenášaná pomocou podmorských káblov do Európy cez Španielsko a Taliansko, kde je možnosť prepojenia najlacnejšia (teda najkratšia).
Sever Afriky je na obnoviteľné zdroje energie nesmierne bohatý. Slnko, ktoré prakticky 365 dní v roku, každý deň, nemilosrdne praží do Sahary, najväčšej púšte sveta, je totiž nevyčerpateľným zdrojom energie. A dnes už ho vieme veľmi dobre využiť, najmä s pomocou fotovoltických a koncentračných termálnych solárnych elektrární.
Pôvodné plány organizácie Desertec počítali s investíciami až vo výške 400 miliárd eur a tvorbou 600 000 pracovných miest. Hotový mal byť okolo roku 2050. Lenže revolúcie v množstve arabských krajín severnej Afriky, tzv. „arabská jar“, veľkolepé plány zatrhli.
Postupne tiež od projektu odišli niektoré veľké nemeckej firmy, ktoré ho pôvodne podporovali, napr. Bosch a Siemens. Napriek tomu ale projekt Desertec beží ďalej. Je jasné, že pôjde o dlhodobú, desiatky rokov trvajúcu záležitosť. A tak sa organizátori rozhodli začať od piky: vzdelávanie.
Jedným z dôležitých cieľov projektu Desertec je preto dnes zabezpečiť dostatočnú informovanosť verejnosti ako krajinách severnej Afriky, tak aj Európy, o možnostiach a prednostiach obnoviteľných zdrojov energie. Až potom bude možné začať pracovať na budovaní samotných elektrární a ich prípadnom napojení na Európu.
Zdroj: ekobonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.