Desertec: Afrika ako zdroj čistej energie pre celú Európu?

redakcia setri.sk

Boom obnoviteľných zdrojov v Európe sa nezastavuje. Naopak, hlavní strojcovia veľkého energetického prechodu ho chcú pomocou projektu Desertec preniesť aj na ďalší kontinent: do Afriky. A odtiaľ zásobovať Európu čistou energiou z vetra a predovšetkým slnka.

Iniciatíva Desertec sa na verejnosť prvýkrát dostal v roku 2009. Ide o pôvodne nemeckú verejnú iniciatívu, ktorá si v dlhodobom časovom horizonte kladie za cieľ vybudovať naprieč severnou Afrikou sústavu solárnych a veterných elektrární, ktoré budú čistou energiou zásobovať „hladnú“ Európu.
Rozsiahly plán počítal s budovaním desiatok solárnych elektrární v krajinách ako je Maroko, Alžírsko, Tunisko, Líbya a Egypt. Elektrina mala byť prenášaná pomocou podmorských káblov do Európy cez Španielsko a Taliansko, kde je možnosť prepojenia najlacnejšia (teda najkratšia).
Sever Afriky je na obnoviteľné zdroje energie nesmierne bohatý. Slnko, ktoré prakticky 365 dní v roku, každý deň, nemilosrdne praží do Sahary, najväčšej púšte sveta, je totiž nevyčerpateľným zdrojom energie. A dnes už ho vieme veľmi dobre využiť, najmä s pomocou fotovoltických a koncentračných termálnych solárnych elektrární.
Pôvodné plány organizácie Desertec počítali s investíciami až vo výške 400 miliárd eur a tvorbou 600 000 pracovných miest. Hotový mal byť okolo roku 2050. Lenže revolúcie v množstve arabských krajín severnej Afriky, tzv. „arabská jar“, veľkolepé plány zatrhli.
Postupne tiež od projektu odišli niektoré veľké nemeckej firmy, ktoré ho pôvodne podporovali, napr. Bosch a Siemens. Napriek tomu ale projekt Desertec beží ďalej. Je jasné, že pôjde o dlhodobú, desiatky rokov trvajúcu záležitosť. A tak sa organizátori rozhodli začať od piky: vzdelávanie.
Jedným z dôležitých cieľov projektu Desertec je preto dnes zabezpečiť dostatočnú informovanosť verejnosti ako krajinách severnej Afriky, tak aj Európy, o možnostiach a prednostiach obnoviteľných zdrojov energie. Až potom bude možné začať pracovať na budovaní samotných elektrární a ich prípadnom napojení na Európu.
Zdroj: ekobonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...