Čierna Hora ani Poľsko viac nebudú stavať nové uhoľné elektrárne
V Poľsku a Čiernej Hore mali vzniknúť nové uhoľné elektrárne, na základe environmentálnych obáv obe krajiny plány na ich výstavbu aj dostavbu zastavili.
Uhoľné elektrárne v Poľsku
Poľský okresný súd v auguste označil rozhodnutie štátnej spoločnosti Enea o zapojení sa do projektu výstavbe 1 GW uhoľnej elektrárne za neplatné. Plánovaná elektráreň v severovýchodnej časti Poľska v meste Ostroleka mala byť podľa Ministerstva pre energiu posledným uhoľným projektom v krajine. Projekt mal byť dokončený v roku 2023 a jeho náklady sa mali vyšplhať na 6 miliárd poľských zlotých (asi 1,38 miliardy eur). Plány sa však stretli s odporom environmentalistov, podľa ktorých by iba posilnil poľskú závislosť na uhlí, čo nie je ani ekonomicky obhájiteľné. Vybudovanie elektrárne pôvodne iniciovala aj ďalšia štátna energetická spoločnosť Energa ako reakciu na vládnu stratégiu, v rámci ktorej by mali byť uhoľné elektrárne dlhodobo základným zdrojom energie.
Uhoľné elektrárne by mali nahradiť obnoviteľné zdroje energie
Marcin Stoczkiewicz, zástupca environmentálnej organizácie ClientEarth, ktorá sa postavila proti projektu, uviedol, že ide o jasný signál a veľkú príležitosť pre spoločnosti a celé energetické odvetvie. „Enea a Energa by sa mali pozrieť na budúcnosť energie v Poľsku. Obnoviteľné zdroje sú jednak lacnejšie a okrem toho majú obrovský potenciál pre zamestnanosť“, dodal Stoczkiewicz. Ďalšia štátna energetická spoločnosť Tauron ešte v máji tohto roka uviedla, že v nasledujúcej dekáde plánuje nahradiť svoje uhoľné bane obnoviteľnými zdrojmi, aby sa prispôsobila stratégiám Európskej únie a zabezpečila budúcnosť financovania. Podobné rozhodnutie ako poľský súd vydala v septembri aj vláda Čiernej Hory. Pozastavila plány na pridanie ďalších 254 MW do výkonu uhoľnej elektrárne v meste Pljevlja. Podľa oficiálneho stanoviska vlády sa tak stala prvou z krajín západného Balkánu, ktorá zaujala prísnejší postoj k problému so znečistením ovzdušia uhlím.
Rekonštrukcia existujúcej jednotky
Čiernohorský poradca premiéra vlády pre energetiku, Ljubo Knezevic uviedol, že rozhodnutie prišlo na základe rôznych zmien v európskych reguláciách v oblasti priemyselných emisií. Prispel k nemu ale aj formálny prístup medzinárodných finančných inštitúcií k projektom tohto typu. Knezevic dodal, že „sa dospelo k záveru, že už nie je možné realizovať projekt na komerčne opodstatnených princípoch, rešpektujúc požadované environmentálne normy.“ Vláda chce namiesto toho zrekonštruovať existujúcu zastaralú jednotku v elektrárni Pljevlja. Výsledkom by malo byť zvýšenie produkcie energie a zníženie skleníkových plynov v súlade s normami EÚ.
Zdroj:
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...