Čas strávený na internete chcú vo Švédsku využiť na vykurovanie domácností

vykurovanie

Švédska spoločnosť plánuje na vykurovanie domácností požiť nadbytočné teplo z dátových centier.

Internetové surfovanie sa využije na vykurovanie

Švédska spoločnosť Stockholm Data Parks prišla s originálnym riešením ako využiť prehriate servery v dátových centrách. Každý deň strávime množstvo času na internete. Aj takáto činnosť však vytvára uhlíkovú stopu keďže sú všetky dáta neustále ukladané v dátových centrách. Tie bojujú s prehrievaním serverov a spotrebujú obrovské množstvo energie na ich ochladzovanie. Väčšina dátových centier nie je environmentálne priateľská a odhaduje sa, že v nasledujúcej dekáde sa objem elektrickej energie použitej na ochladzovanie a prevádzku môže strojnásobiť. Stockholm Data Parks preto prišla s geniálnym nápadom ako s týmto prebytočným teplom naložiť a plánuje ho použiť na vykurovanie domácností v hlavnom meste Štokholm.

vykurovanie

Centrálne vykurovanie v Štokholme

Mesto Štokholm prišlo prostredníctvom Stockholm Data Parks s iniciatívou, ktorá by mala byť víziou pre priemysel dátových centier, kde sa nepremrhá žiadne teplo. Vďaka tejto iniciatíve by mali byť dátové centrá zásobované elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov.  Nadbytočné teplo, ktoré v nich vznikne, by sa malo predávať lokálnej vykurovacej spoločnosti Fortum Värme, ktorá hľadala na vykurovanie domácností alternatívy k fosílnym palivám. Tá vykuruje mesto prostredníctvom systému centrálneho kúrenia teplou vodou. Vďaka nemu bude možné využiť teplo z dátových centier vo veľkom meradle. 10 MW dátové centrum totiž vyprodukuje dostatok energie na vykúrenie 20-tisíc domácností.

Vykurovanie bez fosílnych palív

Podľa Erika Rylandera z Fortum Värme dátové centrá nechcú byť závislé na jednej budove, lebo to zvyšuje riziko toho, že objem nadbytočného tepla nezvládnu. Ak však budú súčasťou siete, toto riziko sa zníži a centrá zároveň môžu očakávať stabilný dopyt po teple, ktoré produkujú. Na rozdiel od iných dátových centier, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, ale nie sú napojené na centrálne vykurovanie, by tak mohli dátové centrá v Štokholme znižovať uhlíkovú stopu. 10 MW dátové centrum by teoreticky mohlo obmedziť až 8-tisíc ton emisií. Mesto zároveň dúfa, že by mohlo získať až 10% tepla na vykurovanie z dátových centier. Táto stratégia by mala pomôcť dosiahnuť plán byť nezávislým od fosílnych palív do roku 2040, ktorý si mesto Štokholm stanovilo.

Zdroj:

https://www.fastcompany.com

 

 

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail