Amazon zdvojnásobuje počet svojich elektrických dodávok

Amazon

Spoločnosť Amazon si objednala ďalších 100-tisíc elektrických dodávok, ktoré pribudnú k vozovým parkom v Európe a v Severnej Amerike.

Amazon má ambiciózne klimatické ciele

Jeden z najväčších internetových obchodov, Amazon, si od americkej start-upovej spoločnosti Rivian objednala 100-tisíc elektrických vozidiel. Tento krok je súčasťou snahy eliminovať uhlíkovú stopu spoločnosti do roku 2040. Do roku 2030 by mala byť už polovica vyexpedovaných dodávok uhlíkovo-neutrálna. „Ak spoločnosť s takou infraštruktúrou, ako má Amazon- ktorá dodáva viac než 10 miliárd položiek ročne- môže splniť ciele Parížskej dohody o desať rokov skôr, akákoľvek spoločnosť môže dosiahnuť to isté“, uviedol riaditeľ spoločnosti Jeff Bezos v tlačovom vyhlásení. Objednávka zároveň reprezentuje najrozsiahlejší nákup menších úžitkových elektromobilov v histórii a dôležitý moment pre trh s elektromobilmi, ktorý by mohol podporiť elektrifikáciu vozových parkov.

Amazon

Zamestnanci Amazon protestovali

V septembri sa takmer 2-tisíc zamestnancov spoločnosti Amazon pridalo k protestnej akcii Global Climate Walkout. Protest bol iniciovaný internou skupinou s názvom Amazon Employees for Climate Justice (Zamestnanci Amazonu pre klimatickú spravodlivosť). Účastníci sa zhromaždili v centre amerického mesta Seattle, kde sídli ústredie spoločnosti. Na proteste bolo možné vidieť mnoho transparentov s heslami ako „Osloboďme sa od fosílnych palív“ alebo „Skvelý začiatok, Jeff“, čo bola narážka na predošlé oznámenie o objednaní flotily elektrických dodávok. K protestu sa však napokon v rámci piatkových protestných akcií voči klimatickým zmenám pridali aj zamestnanci ďalších spoločností ako napríklad Google. Jeden z nich uviedol, že by sa mali navzájom podporovať. „Sme zjednotená komunita naprieč technologickým priemyslom a krajinami. Nie sme Google, ani, Amazon, Microsoft, Facebook, či Apple. Sme ľudské bytosti a navzájom sa potrebujeme práve teraz“, dodal.

Elektrické dodávky vyrobí Rivian

V rovnaký deň, kedy Amazon v tlačovom vyhlásení oznámil takúto významnú objednávku od spoločnosti Rivian, samotný výrobca elektrických vozidiel predstavil svoj úplne nový model, ktorý bude pre Amazon vyrábať. Zatiaľ nezverejnil mnoho detailov, ale z poskytnutých obrázkov možno vidieť, že pôjde o komerčnú dodávku plnej veľkosti. Zároveň nie je jasné, či bude Rivian vyrábať nový model výlučne pre Amazon alebo či bude komerčne dostupný aj pre individuálnych zákazníkov. Vybavenie objednávky a výroba všetkých elektromobilov zrejme Rivianu potrvá roky, ale jej hodnota by sa mohla pri odhadovanej cene 40-tisíc amerických dolárov za kus vyšplhať až na 4 miliardy amerických dolárov. Rivian v minulosti uviedol, že má ročnú výrobnú kapacitu 200-tisíc kusov. Podľa Bezosa by sa mala dodávka elektrických modelov začať v roku 2021 a dokončiť v roku 2024.

Zdroj:

https://electrek.co

https://qz.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail