Ford zainvestoval 500 miliónov dolárov do spoločnosti Rivian

Ford

Cieľom nového partnerstva automobilky Ford a Rivian by malo byť urýchlenie snahy o vytvorenie série elektrických osobných a nákladných vozidiel a zároveň zefektívnenie prevádzky, zníženie nákladov a zvýšenie ziskovosti.

Rivian je vnímaný ako konkurent Tesly

Automobilový výrobca Ford oznámil, že plánuje investíciu v hodnote 500 miliónov amerických dolárov do americkej start-upovej spoločnosti Rivian. Tá je vnímaná ako potenciálny konkurent Tesly a do konca budúceho roka plánuje začať s produkciou SUV s názvom R1S a elektrickej dodávky R1T. Oba modely budú poháňané batériovým balíkom a pôjde o luxusné autá, ktoré by mali stáť viac než 68-tisíc dolárov. Americký výrobca automobilov však nie je jediný investor, keďže ešte vo februári tohto roka získala spoločnosť investíciu v hodnote 700 miliónov amerických dolárov od jedného z najväčších internetových obchodov na trhu, Amazon.

Ford

Čo sa môže Ford naučiť od Rivianu?

Predseda predstavenstva spoločnosti Ford, William C. Ford Jr., k investícii uviedol, že „sa od Rivianu môžu naučiť mnoho vecí. Čerstvý pohľad a prístup k práci pri výrobe elektrických vozidiel je totiž obrovskou výhodou“, dodal. Rivian zrejme využije časť investície na vybudovanie vlastnej továrne na americkej pôde. Očakáva pritom, že jej výrobná kapacita by mala dosiahnuť ročne asi 250-tisíc vozidiel. Cieľom spoločnosti pre rok 2021 je predať 20-tisíc vozidiel a v roku 2022 ho zdvojnásobiť. Na podobných ambicióznych plánoch už zlyhali viaceré automobilky, vrátane Tesly, ktorá mala problémy s dodržaním termínov výroby. Rivian však môže na rozdiel od konkurencie využiť znalosti a skúsenosti spoločnosti Ford, ktorá už je na trhu viac než 100 rokov.

Ford

Ford

Elektrická budúcnosť a Ford

Oba plánované modely značky Rivian majú rovnakú platformu v tvare skateboardu, ktorá je navrhnutá tak, aby obsiahla veľký batériový balík, chladiaci systém, aj štyri elektrické motory. Na oplátku bude môcť Ford využiť ich platformu na svojich vlastných elektrických modeloch a kreslo v dozornej rade Rivianu. Investícia v hodnote 500 miliónov však nie je žiadnou maličkosťou ani pre takého giganta ako je Ford. Od roku 2017 sa jej akcie prepadli asi o 10% a ich zisky v rokoch 2017 a 2018 sa prepadli o 50%. Budúcnosť automobilového priemyslu je však elektrická a nepochybuje o tom takmer žiaden z automobilových výrobcov. Preto sa táto investícia môže Fordu vyplatiť. Momentálne má v ponuke plne elektrickú verziu známeho modelu Focus a očakáva, že do roku 2022 spustí výrobu šestnástich ďalších elektrických modelov. To by malo stáť približne 11 miliárd amerických dolárov.

Zdroj:

https://www.rivian.com

https://qz.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail