Alternatívny zdroj svetla: gravitácia

redakcia setri.sk

Pripadá nám samozrejmé, že, keď stlačíme vypínač, v domácnosti sa rozsvieti svetlo. Veľmi o tom neuvažujeme. Pre veľkú časť svetovej populácie však nie je napojenie na elektrickú sieť vôbec také samozrejmé. Podľa údajov z businessweek.com sa odhaduje, že vo svete je 1,5 miliardy rodín bez elektrifikácie. Úsporný alternatívny zdroj svetla pre nich predstavuje zaujímavé riešenie životnej situácie a nám prináša podnetnú inšpiráciu ako ušetriť.

HourglassLamp

V domácnostiach bez napojenia na elektrickú sieť sa ako zdroj svetla využíva najmä petrolejová lampa. Petrolej ale môže byť zdraviu škodlivý. Inhalovanie spalín počas večera stráveného romanticky pri kahane sa dá prirovnať ku škodlivinám obsiahnutým vo dvoch krabičkách cigariet, o zvýšenom nebezpečenstve požiaru ani nehovoriac.
Ďalším faktorom, ktorý hovorí v neprospech petroleja, je finančná záťaž. Podľa businessweek.com chudobné rodiny minú ročne na jeho nákup viac ako 36 miliárd dolárov, čo predstavuje najmenej 10 %  príjmov týchto rodín. Skupiny dizajnérov však už prišli s nápaditými riešeniami, kde využili alternatívny zdroj svetla, ktorý je ľahko prenosný, nahrádza nám svetelný zdroj napojený na elektrickú sieť a z hľadiska dizajnu je často veľmi atraktívny.

Gravitácia ako skutočný alternatívny zdroj svetla

Prvou skupinou sú svietidlá využívajúce zemskú gravitáciu. Dizajnér a vynálezca v jednej osobe Martin Riddiford so svojím malým tímom nadizajnoval svietidlo využívajúce zemskú gravitáciu rovnako ako staré hodiny u deda, ktoré si mnohí môžeme pamätať ešte z detstva. Pri využití záťaže v podobe vrecka naplneného pieskom dokážu svietiť neuveriteľných 30 minút.
V princípe jednoduchý komplex prevodov (tým nechcem degradovať nápad, idea sa zdokonaľuje zjednodušovaním a za jednoducho vyzerajúcim býva najviac odvedenej práce) nám za pomoci perforovaného pásu a vaku naplneného pieskom, hlinou, kamením vytvára rovnomerne dodávanú energiu pre LED diódu. Po  30 minútach stačí vak opäť zodvihnúť a svetlo je tu opäť.

Dizajnérsky team sa snažil o čo najväčšiu úsporu nákladov na výrobu a následnú distribúciu svietidla a jeho príslušenstva. Dali si za úlohu dodať na trh svietidlo, ktoré by malo stáť 5 – 10 amerických dolárov a dalo by sa ľahko posielať v malom lacnom balíku. Nezabúdajme, že tento produkt bol primárne dizajnovaný pre tie najchudobnejšie krajiny sveta.
Tento nápad ďalej rozvinula a posunula do atraktívnejšieho šatu švajčiarska skupina dizajnérov s príznačným názvom POSTFOSSIL. Opäť použili „hodinársku metódu starého otca“ – sústavu ozubených kolies na prevod toho správneho množstva energie dodávanej do LED svietidla.

postfossil - lampa využíva ako zdroj energie gravitáciu

lampa využíva ako zdroj energie gravitáciu, zdroj: postfossil.ch

Naozaj atraktívny dizajn ašpiruje na použitie v nekonvenčných interiéroch, ktoré kladú dôraz na ekológiu. Jedným slovom nádhera ;-))
Ďalší dizajnový počin, ktorý je snahou o „bezdrôtovosť“, je opäť plný silnej inšpirácie v minulosti. Svietidlo sa nápadne podobá presýpacím hodinám a navyše vtipne okrem „merania času“ premieňa kinetickú energiu padajúceho piesku na elektrický prúd a následne aj na svetlo.

Hourglass floor lamp, zdroj: danielletrofe.com

Hourglass floor lamp, zdroj: danielletrofe.com

Hourglass lamp dizajnovaná renomovaným Daniellom Trofe je krásnym príkladom spojenia jemnej rovnováhy krásy a funkčnosti spojenej do synfónie tvarov. Vertikálny tvar stacionárnej lampy evokuje krehkosť a balansovanie. Môžeme ju chápať aj ako odkaz na krehkú rovnováhu v prírode, možno dokonca krehkosť a dočasnosť zdrojov energií. V každom prípade sa jedná o nádherný solitér použiteľný v priestore moderných interiérov.

Hourglass table lamp, zdroj: danielletrofe.com

Hourglass table lamp, zdroj: danielletrofe.com

Naopak stolová lampa z rovnakej dielne so svojou širokou základňou pôsobí stabilne. Môže vytvárať príjemný až extravagantný doplnok pracovného stola alebo intímne osvetlenie nočného stolíka.

Ďalšie zaujímavé podnety o fungovaní lámp využívajúcich gravitáciu ako zdroj energie nájdete na tejto linke:
http://science.howstuffworks.com/environmental/green-tech/sustainable/gravity-powered-lamp1.htm

Autor článku: Ing. arch Peter Rakšány, www.deraxa.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...