Ako si vytvoriť udržateľný a nadčasový šatník

nadčasový šatník

V novom roku prinášame rady, ako ušetriť a zároveň si vytvoriť skutočne kvalitný a nadčasový šatník.

Čo znamená nadčasový šatník

Nadčasový šatník alebo „kapsulová garderóba“ je pojem, ktorý prvýkrát spomenula v 70-tych rokoch Susan Faux, majiteľka módneho butiku v Londýne. Neskôr ho spopularizovala módna návrhárka Donna Karan a popisuje ho ako menšiu zbierku základných kusov oblečenia, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Tento pojem je však stále aktuálny a trendy smerujú k tomu, aby sme nenakupovali viac, ale naopak menej. To platí aj pre oblečenie. Nadčasový šatník je ideálny pre tých, ktorí inklinujú k udržateľnému, minimalistickému a jednoduchšiemu spôsobu života. Po novom roku je ideálny čas na pretriedenie oblečenia a preto prinášame rady, ako si vytvoriť udržateľný a najmä nadčasový šatník.

Ako začať?

Pred tým, než začnete vyhadzovať staré oblečenie alebo sa vydáte na novoročné výpredaje, skúste sa zamyslieť nad tým, ako by ste identifikovali svoj štýl. Vyhnete sa kupovaniu nepotrebného oblečenia, ktoré síce vyzerá pekne na figuríne, ale Vy si ho zrejme nikdy neoblečiete. Snažte sa zamerať na to, čo Vám skutočne sedí, v čom sa cítite pohodlne a zároveň vyzeráte dobre. Bloggerka Anuschka Rees vo svojej knihe Curated Closet radí, aby ste si svoj štýl porovnali s tým, čo máte momentálne v skrini. Možno prídete na to, že to čo sa Vám páči a to, čo vlastníte, je v skutočnosti iné. Dá sa to zistiť jednoduchým trikom. Na začiatku sezóny otočte všetky vešiaky s oblečením na jednu stranu. Zakaždým, keď si niečo oblečiete, otočte vešiak opačne. Na konci sezóny bude jasné, čo skutočne nosíte a čo nie.

nadčasový šatník

Udržateľný a nadčasový šatník

Po takejto inventúre zrejme objavíte, že máte veľa oblečenia, ktoré nepotrebujete, ale chýbajú Vám základné kusy oblečenia pre Váš nadčasový šatník. Podľa štylistky Diane Pollack sú základom takéhoto šatníka najmä jednoduché veci, ktoré sa dajú dobre kombinovať. Veľa módnych expertov odporúča napríklad jednofarebnú košeľu či klasické sako. Dajú sa totiž využiť na rôzne príležitosti, či už do práce alebo na večierok. Dôležité sú aj farby. Základné kusy oblečenia by mali mať neutrálne farby, prípadne zaujímavé vzory a ak sa chcete odlíšiť, zvoľte výrazné či farebné doplnky. Nadčasový šatník by mal byť zároveň udržateľný. Čo to znamená? Základné kusy oblečenia by mali byť kvalitné, ale takisto vyrobené etickým spôsobom. Väčšinou sú síce o niečo drahšie, ale sú vyrobené z kvalitných materiálov a dá sa zistiť kde a ako boli vyrobené. V súčasnosti už dokonca existujú mobilné aplikácie, ktoré hodnotia udržateľnosť jednotlivých značiek.

nadčasový šatník

Nadčasový šatník ako životný štýl

Existujú rôzne názory na to, koľko základných kusov oblečenia by mal nadčasový šatník obsahovať. Existuje napríklad francúzsky model piatich kusov, ktoré v kombinácii s doplnkami stačia. V rámci konceptu „minimalistický šatník“ spisovateľka Courtney Carver propaguje ideu šatníka, ktorý nazvala Project 333 a ktorý obsahuje menej než 33 kusov oblečenia na tri mesiace. Všetko však závisí na Vás, či už ide o počet alebo výber značky. Nadčasový a udržateľný šatník však znamená viac než len uprataná skriňa. Je to odskúšaný spôsob života, ktorého cieľom by malo byť najmä Vaše pohodlie, ale aj ušetrené financie na nepotrebné oblečenie a menší dopad na naše životné prostredie.

Zdroj:

https://experiencelife.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail