Šesť sociálnych a ekologických rád pre Váš šatník

Lukas P.

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že aj náš šatník môže ovplyvňovať životné prostredie, prinášame preto rady, ako si vytvoriť a udržať ekologicky a sociálne uvedomelú zbierku šatstva.

šatník

Možno ste sa už stretli s pojmami ako udržateľná móda či sociálne a eticky uvedomelé značky. Veľa ľudí si postupne aj napríklad vďaka rôznym dokumentom začína uvedomovať aký ekologický dopad má módny priemysel pre našu planétu. Pre tých, ktorí by chceli spoznať a využiť etické princípy, vďaka ktorým bude šatník čo najmenej zaťažovať naše životné prostredie, prinášame pár rád.

Preverte si značku

Tak isto ako postupujeme pri nákupe potravín, by sme mali preverovať aj oblečenie, ktoré kupujeme. Je preto dobré čítať štítky a informácie ohľadom produktov. Dôležitý je aj výber materiálov a látok. Hľadajte oblečenie vyrobené z materiálov, vyrobených udržateľným spôsobom ako sú konope, bavlna či prírodná vlna.
šatník

Darujte nepotrebné oblečenie

Aj pre organizáciu je vhodné upratať si svoj šatník raz za 3-6 mesiacov. Pri tom zistíte, ktoré oblečenie ste nosili a ktorého ste sa, naopak, ani nedotkli. Je veľká šanca, že nájdete množstvo nepotrebného oblečenia, ktoré ale môžu využiť ľudia v núdzi. Oblečenie sa dá vyhodiť do špeciálnych smetných košov či darovať prostredníctvom rôznych charitatívnych a neziskových organizácií. Ďalšou možnosťou je zorganizovať večierok, kde si kamarátky či kamaráti povymieňajú nechcené odevy medzi sebou.

Nakupujte u lokálnych značiek

Aj u nás existujú tradičné slovenské odevné značky, ale aj mnoho mladých dizajnérov, ktorí sa venujú práve odevom. Environmentálny dopad módneho priemyslu sa podľa Sarah Stewart z ARC Aparel skutočné dá znížiť prostredníctvom nakupovania blízko domova. Podporíte domácu ekonomiku a odľahčíte životné prostredie tým, že sa ušetria náklady na prepravu.

Prejdite si znova svoj šatník

Veľa z nás má niekedy pocit, že potrebuje nové oblečenie, či už ide o dobrý pocit alebo špeciálnu príležitosť. Vtedy môže pomôcť opäť si prejsť svoj vlastný šatník a skúsiť vytvoriť nové kombinácie alebo štýly. Aj keď sa to nepodarí, netreba hneď utekať do obchodu. Pre dôležitý večer si môžete večerné šaty požičať v požičovni alebo napríklad aj od kamarátok či rodiny. Z hľadiska udržateľnosti sú dobrou možnosťou aj second-handy, kde staré oblečenie nájde nový účel a majiteľa.
šatník

Pred tým, než oblečenie vyhodíte, skúste ho opraviť

Aj u nás bolo ešte nedávno normálne, že sa poškodené oblečenie nevyhadzovalo. Mnohí z nás si isto pamätajú štopkanie ponožiek či látanie dier záplatami. V dnešnej dobe sa kreativite medze nekladú a drobná vada sa môže stať originálnym detailom na našom oblečení. Okrem toho sa nájde mnoho šikovných krajčírskych salónov, vďaka ktorým ušetríte peniaze na nové oblečenie a obľúbené kúsky nemusíte hneď vyhadzovať.

Pre kúpou nového sa zamyslite

Isto potrebujem nohavice rovnakej farby, akú už mám? Budem túto košeľu skutočne nosiť? Nie je nič zlé na tom dopriať si nové veci, ale skúste sa zamyslieť či ich naozaj potrebujete a skutočne využijete. Možno aj Váš šatník obsahuje vec, ktorú ste kúpili, ale na seba nedali nikdy. Impulzívne nákupy môžete zmierniť aj tým, že pred nákupom nového oblečenia zvážite či sa hodí k iným veciam vo Vašom šatníku. Pri ďalších nákupoch sa preto skúste zamyslieť a okrem toho, že ušetríte peniaze za zbytočné veci, pomôžete aj našej planéte.
Zdroj:
http://www.canadianliving.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...