Ako schladiť byt či dom účinne a takmer zadarmo

ako schladiť byt

Pomaly ale iste k nám prichádza obdobie, ktoré nie je pre mnohých z nás príjemné. Obzvlášť vtedy, ak je náš dom vystavený extrémne silnému slnečnému žiareniu. Ako schladiť byt či dom rozohriaty po slnečnom dni a bez klimatizácie? Tieto jednoduché riešenia vám pomôžu udržať vnútornú teplotu priestorov na znesiteľnej úrovni.

 Dnes sa používanie klimatizačnej techniky stalo medzi mnohými domácnosťami veľmi rozšírené. Pre mnohých z nás však nejde vždy o tú najsprávnejšiu formu chladenia, ak hovoríme napríklad o jej negatívnom vplyve na naše zdravie. Radosť iste nikomu neurobia ani vysoké účty za spotrebovanú elektrickú energiu.

 

Ponúkame vám niekoľko rád, ako sa v tomto čase môžete účinne pred horúčavami chrániť. V porovnaní s klimatizáciou ide o podstatne lacnejšie riešenia. Dôležité vždy je, aby sa čo možno najviac zabránilo prestupu tepla do uvedeného obytného priestoru.

 Exteriérové žalúzie

Na trhu sa dnes stretnete s rôznymi typmi exteriérových žalúzií, ktorých inštalácia na oknách vášho domu účinne chráni priestor pred prehrievaním. Na rozdiel od interiérových žalúzií sú nainštalované na vonkajšej strane okna, čo ma neporovnateľne vyšší efekt oproti interiérovým žalúziám. Exteriérové žalúzie ponechajte počas vašej neprítomnosti v dome plne stiahnuté, čím docielite výrazne nižšiu teplotu interiéru oproti exteriéru. Ďalšou výhodou je, že okrem tepelnej ochrany vás chránia aj pred hlukom.

Nezabúdajte, že interiérové žalúzie na rozdiel od exteriérových zásadným spôsobom prestup tepla do vnútorných priestorov nebránia. Je tomu tak preto, že sú nainštalované z vnútornej strany okna. V čase, keď na okno svieti slnko sa toto teplo veľmi ľahko šíri v priestore.

 

ako schladit byt
Vonkajšie žalúzie

Okenné fólie

Okenné fólie majú tú výhodu, že s nimi v podstate nemáte žiadnu inú prácu, okrem samotnej inštalácie. Váš priestor pred slnečnými lúčmi nielen účinne chránia, ale vám tiež ponúkajú súkromie tým, že zabránia nazeraniu cudzích osôb z vonku. Inštalovať interiérové žalúzie alebo závesy potom nie je nevyhnutné. Ich nevýhodou však je, že vášmu priestoru dávajú počas celého roka menej svetla, čo sa negatívne odzrkadľuje najmä počas zimných mesiacov.

 

Ak staviate dom, myslite na horúčavy dopredu

Ďalšou možnosťou ako schladiť byt či dom je myslieť dopredu. Na skutočnosť, že vám letné horúčavy budú spôsobovať problémy, myslite už vo fáze projektovania a výstavby vášho rodinného domu. Južne orientované obytné plochy domu síce prinášajú radosť zo slnečných lúčov aj počas zimných mesiacov, avšak v čase leta vám to môže spôsobovať vážne problémy. Miestnosti, v ktorých spíte, by mali byť orientované na inú než južnú stranu. Ak vám to vaša finančná situácia dovoľuje, nechajte si poradiť od odborníkov a vybavte si dom najnovšími technologickými vychytávkami.  Okrem klasických klimatizácií, rôznych foriem tienidiel a fólií existujú na trhu aj tzv. chladiace stropy alebo napríklad aj  špeciálna exteriérová farba domu, ktorá odráža slnečné žiarenie.

Samostatnou kapitolou sú okná. Tie výrazne ovplyvňujú energetickú ekonomiku domu. Ich fungovanie v zimných i letných mesiacoch sme popísali pred časom v sérii článkov na našom portáli setri.sk.  V tejto sérii nájdete aj odporúčania a rady, aký typ okna použiť v závislosti od vašich potrieb. Zo série vyberáme:

Okná z hľadiska energetickej účinnosti (1)

Okná z hľadiska energetickej náročnosti a slnečné žiarenie (3)

Okná z hľadiska energetickej účinnosti: ochrana okien pred žiarením (5)

 

 Vetrajte rozumne

 V prípade, že si chcete v dome udržať čo možno najoptimálnejšiu teplotu, vetrajte počas slnečných dní buď skoro ráno, alebo neskoro večer. Ak ste počas dňa v práci a máte už vyššie spomínané exteriérové žalúzie, využite ich a nechajte ich až do vášho opätovného príchodu domov plne stiahnuté. Na zvýšenie viditeľnosti vo vašom priestore ich o kúsok povytiahnite, avšak ak je to pre vás len trocha akceptovateľné, nevetrajte. Prostredníctvom okenných fólií a exteriérových žalúzií dosiahnete to, že sa vám priestor nebude prehrievať.

Na záver treba povedať, že využitie exteriérových žalúzií a okenných fólií má vo vzťahu k ekológií, vašim finančným nákladom a vášmu zdraviu podstatne priaznivejšie dôsledky ako keby ste používali klimatizáciu. Je však len na vás, pre aký spôsob sa rozhodnete.

 

Autor: Lukáš Kovačovič

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail