Airbus predstavil svoj koncept v oblasti osobnej prepravy: autonómne lietajúce auto    

lietajúce auto

Spoločnosť Airbus predstavila Pop.Up, autonómny koncept modulárnej kapsule, ktorá môže fungovať ako lietajúce auto, resp. kvadrokoptéra a zároveň ako pozemný dopravný prostriedok.

Lietajúce auto, ktoré vyrieši problém s dopravnými zápchami

Airbus v spolupráci s Italdesign nedávno predstavil najnovší futuristický koncept v oblasti osobnej prepravy. Autonómne lietajúce auto s názvom Pop.Up ponúka modulárnu funkcionalitu, takže dokáže operovať ako normálne auto na zemi, tak aj vo vzduchu ako tzv. kvadrokoptéra, čiže vrtulník so štyrmi rotormi. Podľa Airbusu by mohol byť tento koncept odpoveďou na zhoršujúci sa problém v oblasti dopravy hlavne vo veľkých mestách.

lietajúce auto

Lietajúce auto ako taxík

Pop.Up by malo fungovať na princípe on demand, teda na vyžiadanie a to prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorou si pasažieri privolajú toto lietajúce auto jednoducho ako taxík a zadajú lokáciu, na ktorú sa potrebujú dostať. Vstavaná umelá inteligencia sama vyhodnotí dostupnú a ideálnu trasu, či už vo vzduchu alebo po zemi. Zákazník si však zároveň môže vybrať, ktorú metódu prepravy preferuje. V prípade väčšej skupiny zákazníkov dokážu pre maximálnu efektivitu jednotlivé kapsule navzájom vytvoriť sieť. Airbus dokonca uvádza, že tento kapsulový dizajn by mohol v budúcnosti využívať aj dostupné hyperloopové tuby. Myšlienka však zatiaľ existuje v úplne teoretickej rovine a aj keď Airbus predstavil model v skutočnej veľkosti, stále neexistuje ani fungujúci prototyp. Reálny produkt by sa teda mohol objaviť až za pár rokov.

Slovenská konkurencia

Airbus však nie je prvým, ktorý prišiel s myšlienkou takéhoto typu prepravy. Médiá po celom svete tento týždeň informujú o tom, že skutočné lietajúce auto existuje a malo by sa začať predávať už tento rok. Pochádza zo Slovenska a aj keď sa momentálne  vyvíja niekoľko podobných modelov, ten slovenský by sa mohol začať predávať ako prvý na svete. Vyvinula ho spoločnosť AeroMobil a oficiálne sa chystá AeroMobil Prototyp 3.0 predstaviť  20. apríla na svetovej výstave Top Marques v Monaku. Na riadenie AeroMobilu bude ale potrebné vlastniť pilotný preukaz. Viacero detailov, vrátane jeho ceny, by mala spoločnosť oznámiť po oficiálnej prezentácii v Monaku.

lietajúce auto lietajúce auto

lietajúce auto lietajúce auto

Zdroj:

https://www.engadget.com

http://www.airbusgroup.com

http://aeromobil.com/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail