5 dôvodov prečo je potrebný pravidelný servis kotla

redakcia setri.sk

Nezabúdajte na pravidelnú servisnú prehliadku kotla. Tak ako v prípade komínov je potrebné previesť revíziu a ich vyčistenie spravidla raz ročne, to isté platí aj pri plynových, resp. kondenzačných kotloch. Pravidelný servis kotla nám pomôže predísť jeho poškodeniu, zvýšenej spotrebe plynu, ale zabránite tým aj poškodeniu zdravia, nakoľko môže dochádzať k úniku plynu alebo emisií.

servis kotla

Pravidelný servis kotla je najlepšie vykonať v období jari až leta, kedy je po vykurovacom období. Moderné kondenzačné kotle majú viacero zabezpečení pred unikaním plynu do miestnosti v prípade nesprávnej prevádzky, alebo zmene tlaku. Netreba však tieto riziká podceňovať.
Zvyčajne pri poruchách, kedy dochádza k nadmernému úniku plynu sa plynový kotol vypne. Ak však zanedbáme jeho pravidelnú revíziu, predraží nám to jeho opravu aj samotný servis.
Pre správny chod vášho zariadenia je potrebné raz ročne skontrolovať správnosť funkcií nastavenia vášho plynového kotla. Pri tejto kontrole servisný technik vyčistí spaľovaciu komoru, obnoví zájdené kontakty snímačov, diagnostikuje prípadné skryté poruchy a možný únik spalín a plynu, urobí vizuálnu prehliadku tesnení a spojov a pod. Takáto starostlivosť vám prináša správnu, ekonomickú a bezpečnú prevádzku vašich plynových zariadení.
Pravidelná ročná údržba zariadenia je podmienkou poskytnutia záruky na dané zariadenia, ktorú predpisuje každý výrobca kotlov a tepelných čerpadiel. Záruka je zvyčajne 2 – 5 rokov. niektoré spoločnosti poskytujú aj predĺženú 10 ročnú záruku.
servis kotla
Ak zabudnete na servisnú prehliadku, vaša spotreba plynu sa môže zvýšiť až o 25%. Z technického hľadiska je zvýšená spotreba spôsobená pri plynových kotloch predovšetkým usadeninami na tepelnom výmenníku a pri tradičných kotloch aj zmenou zmiešavacieho pomeru plyn / vzduch. Kotol sa za dobu používania zanesie a potom nepracuje tak, ako by mal.
Pokiaľ je kotol vyčistený a správne nastavený, jeho spotreba paliva sa bude pohybovať na minimálnych hodnotách určených pre daný model. Kotol tak bude pracovať ekonomickejšie a jeho životnosť predĺžite o niekoľko ďalších rokov.

Tu je teda 5 dôvodov prečo je nevyhnutný pravidelný servis kotla raz za rok:

  1. Predídete poškodeniu kotla
  2. Zabránite uvoľňovaniu spalín alebo plynu do miestnosti
  3. Je povinnosť vykonať pravidelný servis kotla, ak máte kotol v záručnej lehote
  4. Preventívnou servisnou kontrolou môžete zabrániť poruche kotla v zimnom období
  5. Predlžujete jeho životnosť

Ceny ročných servisných prehliadok sa pohybujú od 60,- EUR až do 110,- EUR, v závislosti od druhu a značky kotla. Nezabúdajte si revíziu a servis kotla nechať spraviť odborne spôsobilým a autorizovaným technikom. Každý výrobca, resp. dodávateľ kotlov ich má vo vašom okolí niekoľko.
servis kotla
Zdroj: Viessmann, Vaillant, Junkers
https://www.setri.sk/kondenzacny-kotol-je-naozaj-taky-usporny/
https://www.setri.sk/otazky-a-odpovede-kotol-na-plyn-alebo-na-elektrinu/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...