Dobrý zmäkčovač vody prináša v domácnosti rozdiely v mnohých smeroch

Lukas P.

Ako funguje zmäkčovač vody? Tvrdá voda je voda , ktorá sa vyskytuje veľmi často  – či je to o vode studničnej, obecnej alebo mestskej. Avšak, tvrdá voda je plná vápnika a horčíka, sú to minerály, ktoré sa môžu hromadiť vo vodovodnom potrubí a v spotrebičoch napojených na vodovodný systém.

zmäkčovač vody

Tvrdá voda má za následok to, že ničí rozvody vody, našu pokožku, oblečenie a dokonca praciemu prášku a mydlu neumožňuje si robiť svoju prácu. Dobrý zmäkčovač vody je ten najlepší a najlacnejší spôsob ako sa tvrdá voda môže zbaviť týchto problémových minerálov.

Priebeh zmäkčovania vody

Väčšina zmäkčovačov vody funguje na jednoduchom princípe a to, že nežiaduce ióny vápnika a horčíka sa v tvrdej vode dajú vymeniť za mäkšie ióny, ako sú tie v sodíku. Väčšina zmäkčovačov sa spolieha na živice alebo zeolitové guličky, ktoré k sebe viažu ióny vápnika a horčíka. Tieto guličky sú už v nádrži viazané na ióny sodíka a ako sa voda premýva cez tieto guličky, tak si sodík vymení svoje miesto s vápnikom a horčíkom. Toto umožňuje, že vápnik a horčík sa naviaže na živicu a sodík zostane vo vode, čo poskytuje zmäkčenú vodu pre sprchy, práčky a ďalšie domáce zariadenia.

Výhody, ktoré prináša zmäkčovač vody:

Pri dobrom zmäkčovači vody zbadáte v domácnosti rozdiely v mnohých smeroch:

  1. Zlepšuje čistiacu schopnosť mydiel a čistiacich prostriedkov. Množstvo mydiel, šampónov a čistiacich prostriedkov / saponátov je v tvrdej vode nerozpustných, čo spôsobuje, že vytvárajú hrudky a sú tak nepoužiteľné. Na práčke to môžete vidieť ako neroztopené hrudky pracieho prostriedku.
  1. Udržujú čistejšie odpadové potrubia, vodovodné rozvody a spotrebiče. Ak mydlo alebo čistiaci prostriedok vytvorí kvôli tvrdej vode hrudky, tak sa vodné rozvody a spotrebiče zapojené do vodných rozvodov môžu upchať a stanú sa tak nepoužiteľné.
  1. Zmäkčovač vody a upravená voda udržuje jemnejšiu pokožku a hebkejšie vlasy a šetrí vodu. Ak sú šampóny a mydlá lepšie rozpustné v mäkkej vode, tak sa jednoduchšie a rýchlejšie oplachujú z tela a nevznikajú tak miesta s ich zvyškami.
  1. Zmäkčovačom vody upravená voda po praní uchováva jemnejšie a farebnejšie tkaniny / látky. Čistiace prostriedky sa s mäkšou vodou jednoduchšie zmývajú z tkanín, čo im tak zabezpečuje dlhšiu životnosť.
  1. Dôkladnejšie čistí strieborné a sklenené predmety. Umývačky riadu udržujú vďaka mäkkej vode kuchynský riad čistý a trblietavý / lesklý.

zmäkčovač vody

Je úprava vody a zmäkčená voda bezpečná na pitie?

Zmäkčená voda stále obsahuje potrebné množstvo všetkých prírodných minerálov ktoré potrebujeme, preto je mäkká voda vynikajúca na užívanie.

Zbaví zmäkčovač vodu všetkých potrebných minerálov?

Zmäkčovač vody neodstráni z vody všetky potrebné minerály, iba množstvo tých čo spôsobujú tvrdosť vody a to napr. vápnik, horčík, železo.

Zdroj: MARLUS group

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...