Zelená budúcnosť Vatikánu: pápež má nový elektromobil

elektromobil

Aj pápež František sa snaží ísť príkladom a preto si zaobstaral nový elektromobil Nissan Leaf.

Elektromobil od Tesly či Nissan?

Súčasný pápež František sa už v minulosti vyjadril k téme rizík spôsobených klimatickými zmenami. Zároveň neraz zdôraznil nutnosť starostlivosti o životné prostredie a udržateľnosť. Nikoho teda neprekvapuje, že sa sám snaží ísť príkladom a to dokázal aj nedávno. Začiatkom marca si totiž zaobstaral nový elektromobil Nissan Leaf. S tým mu pomohol Jochen Wermuth, ktorý s Vatikánom spolupracuje v oblasti investícií do udržateľných zdrojov. Povráva sa, že Wermuth sa snažil pápežovi zaobstarať radšej Teslu, ale pápež preferuje menšie autá a preto sa sám rozhodol pre Nissan Leaf.

elektromobil

Zelený Vatikán

Pápež sa v roku 2015 vyjadril, že deštrukcia ľudského prostredia je skutočne extrémne vážna. Boh zveril svet do rúk žien a mužov a samotný život je dar, ktorý musíme ochraňovať pred rôznymi formami ohrozenia. Každá snaha ochraňovať a zlepšovať svet spočíva v zmene životného štýlu a modelov produkcie a spotreby. Na tomto odkaze je založená aj práca Wermutha, ktorá spočíva najmä v snahe kompletne zbaviť Vatikán fosílnych palív a v transformácii na využívanie 100% čistej energie. Nový pápežov elektromobil by teda mal byť súčasťou komplexnej stratégie energetickej budúcnosti Vatikánu.

elektromobil

elektromobil

elektromobil

Elektromobil využíval aj predchodca

Pápež František však nie je prvým zástancom elektromobility a využívania čistej energie na svojom poste. Jeho predchodca, pápež Benedikt takisto využíval elektromobil značky Renault, vyrobený špeciálne na zákazku. V roku 2009 dal tiež na svoj dom v nemeckom Pentlingu nainštalovať fotovoltaické solárne panely na celkovej rozlohe 600 m². Podľa neho takisto technologicky vyspelá spoločnosť musí znižovať spotrebu energie a to buď prostredníctvom evolúcie výrobných metód alebo väčšej ekologickej citlivosti jej obyvateľov. Dodal, že v súčasnosti je možné dosiahnuť energetickú efektivitu a zároveň aktívne podporovať výskum v oblasti alternatívnych foriem a zdrojov energie.

Zdroj:

https://cleantechnica.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail