Zariadenie na zber CO2 by mohlo zmierniť klimatické zmeny

klimatické zmeny

Klimatické zmeny stále viac ovplyvňujú našu planétu, ale v Švajčiarsku spustili zariadenie, ktoré by mohlo byť jedným z riešení tohto problému.

Ako spomaliť klimatické zmeny?

Neďaleko švajčiarskeho Zurichu začalo koncom mája prevádzku prvé zariadenie svojho druhu na svete, ktoré dokáže vysať CO2 zo vzduchu a predávať ho potom ďalším záujemcom. Za jeho vývojom stojí start-upová spoločnosť Climeworks, v ktorej veria, že do polovice nášho storočia budú potrebné ďalšie stovky až tisíce podobných zariadení. Klimatické zmeny totiž v súčasnosti rapídne menia globálnu teplotu a Parížska klimatická dohoda nás zaväzuje k tomu, aby sme udržiavali globálne teploty pod hranicou rozdielu v hodnote 2 °C oproti teplote v pred-industriálnej ére. To sa dá dosiahnuť znižovaním emisií vo využívaní energie, prepravy ale aj v poľnohospodárstve.

klimatické zmeny

klimatické zmeny

klimatické zmeny

Priame zachytávanie CO2 ako riešenie pre klimatické zmeny

Zdá sa, že jedným z nevyhnutných riešení ako zastaviť prudké klimatické zmeny bude aj priame zachytávanie CO2. Presne na to slúži zariadenie vo Švajčiarsku. Sú tu umiestnené 3 zásobníky, ktoré spolu obsahujú 6 CO2 kolektorov. Do týchto kolektorov prúdi pomocou ventilátorov vzduch, z ktorého dokážu filtre podobné špongii vysať oxid uhličitý. Filter sa naplní asi za 2 až 3 hodiny a potom sa proces obráti. Priestor sa uzavrie a kolektor sa ohreje na 100 ℃. Tým sa uvoľní CO2 v čistej forme, ktorý sa môže následne predávať, využívať pre iné produkty či jednoducho uložiť v podzemí.  Podľa zakladateľa Climeworks, Jana Wurzbachera sa dá tento cyklický proces opakovať v podstate donekonečna.

klimatické zmeny klimatické zmeny

Využitie CO2

Prvým zo zákazníkov je neďaleký skleník, ktorý CO2 využíva na to, aby ich produkty rástli rýchlejšie. Climeworks je momentálne v jednaní s ďalšími potenciálnymi zákazníkmi ako napríklad spoločnosťami, ktoré využívajú CO2 na sýtenie nápojov, najmä v oblastiach, kde je jeho dodávka komplikovaná a drahá. Climeworks zároveň využíva obnoviteľné zdroje energie a plánuje CO2 využívať na produkciu uhlíkovo-neutrálnych produktov. Na zastavenie nežiaducich javov, ktoré spôsobujú klimatické zmeny, je podľa Wurzbachera momentálne potrebná najmä ochrana a vysádzanie stromov, ale zariadenie na priame zachytávanie CO2 má výhody, ktoré by mohli byť dôležitou súčasťou riešenia. Zariadenie je totiž podľa Climateworks tisíc-krát efektívnejšie než fotosyntéza. Ročne zachytí 900 ton CO2, čo zodpovedá emisiám, ktoré vyprodukuje 200 áut.

Zdroj:

http://www.climeworks.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail