Energeticky úsporné stavby – základy

Základová konštrukcia je najdôležitejšou časťou stavby, prenáša celé zaťaženie do terénu a zároveň musí vytvoriť stabilný poklad na rôznych typoch zeminy. Pre energeticky úsporné stavby je vhodné zvoliť taký systém, ktorý dokáže skĺbiť statické i energetické záruky a zaručiť dlhodobú spoľahlivosť celej stavby.

Správny návrh základov, výber materiálov a kvalita prevedenia býva často veľmi podceňovaná. Vzniknuté vady a poruchy základových konštrukcií sa potom odstraňujú len zložito a s vysokými nákladmi. Poruchy základov sa najnepríjemnejšie prejavujú vo väčšine konštrukcií stavby.
Voľbu správneho založenia je potrebné posudzovať z mnohých hľadísk. Je potrebné zhodnotiť geologický charakter terénu, výšku a bilanciu podzemnej vody, emisiu radonu i mieru tepelných strát budúcej konštrukcie.

Stále prísnejšie legislatívne nároky a vyššie náklady na vykurovanie smerujú k navrhovaniu nízkoenergetických a pasívnych domov, kde je potrebné dosiahnuť minimálnej hodnoty prechodu tepla aj v rámci základovej konštrukcie. A práve tu sa naráža na množstvo problémov – vytvorenie vodorovnej tepelnej izolácie, ktorá je vystavená mnohým vplyvom – vysoké zaťaženie, kolísanie vlhkosti, striedanie teplôt a pod.

V rámci energeticky a ekonomicky úsporných stavieb je realizovaná prevažná väčšina objektov bez podpivničenia a preto sa budeme venovať tejto skupine. V prehľade uvádzame najčastejšie spôsoby zakladania úsporných domov.

základy stavby

Základová doska

Klasické základy na pásoch

Ide o najrozšírenejší spôsob zakladania. Základové pásy staticky prenášajú zvislé zaťaženie a podsypom podoprená doska zasa prevádzkové zaťaženie podlahy suterénu.  Nevýhodou tohto systému je nutnosť dodatočného riešenia tepelných izolácií. Ak chceme dosiahnuť minimálny súčiniteľ prechodu tepla U = 0,2 až 0,1 W/m.K, je potrebné doplniť konštrukciu o pomerne veľké množstvo izolácie. Táto vrstva môže mať hrúbku aj viac než 30 cm. Doskové izolácie z polystyrénu alebo minerálnej vaty vykazujú pri takejto hrúbke pomerne značné dodatočné stlačenie. Po zaťažení podlahy kuchynskou linkou, nábytkom a pod. dochádza k poklesu podlahy v rozmedzí niekoľkých centimetrov, čo spôsobuje problém pri záväznosti na schodisko, podlahové konvertory a pod.

Zaklady na tvrdenom polystyrene

Základy na tvrdenom polystyréne

 

sadanie-podlahy-vo-vonkajsich-vrstvach-izolacie

Hrubá vrstva dodatočnej tepelnej izolácie môže zapríčiniť pokles podlahy aj o niekoľko cm.

Riešením je použitie izolácie s vyššou pevnosťou (EPS 200 a viac), ktorá je však výrazne nákladnejšia. Naviac realizácia zásypov nie je staticky spoľahlivá, nedostatočným zhutnením a prirodzeným sadaním dochádza k zníženiu až o niekoľko cm. Horná betónová doska sa tak stáva „stropnou“ konštrukciou, na čo zväčšia nebýva navrhnutá. Následkom je deformácia alebo vznik prasklín. S tým samozrejme súvisí životnosť a spoľahlivosť vodorovných izolácií, kde je aj nepatrné porušenie zdrojom výrazného prenikania vlhkosti do objektu. Pri základoch montovaných stavieb musí byť tento systém realizovaný s náležitou precíznosťou.

Základy na penovom skle

V tomto prípade je použitá ako tepelná izolácia kamenivo z penového skla, ktoré zároveň vytvára nosnú podzákladovú vrstvu v hrúbke cca 30 – 50 cm. Konštrukcia je chránená z vonkajšej strany proti premrznutiu a pohyby zeminy sú minimalizované. Taktiež sa znižuje potreba množstva izolácie v podlahovej skladbe. Výhodou penového skla je jeho nenasiakavosť a drenážna funkcia v spojení s drenážnymi kanálmi. Ak sa použije ako zásyp medzi základovými pásmi, dochádza tiež dodatočnému sadaniu a vzniku v tomto prípade nežiaducej dutiny pod betónovou doskou. Použitie v ílovitých a nepriepustných zeminách môže byť taktiež problémové. Tu je funkčnosť závislá na dôkladnej realizácii drenáží. Nefunkčná drenáž má za následok dlhodobé zaplavenie výkopu vyplneného penovým sklom a tým stratu izolačných vlastností. Použitie penového skla je vhodné na celoplošné základy na priepustnom podloží.

Základy na štrkovom podloží

Celoplošný posyp penovým sklom

 

Základy na tvrdenom polystyréne

Tento spôsob základov je známy skôr zo zahraničia, u nás je takýchto realizácií pomerne málo. Je to spôsobené konzervatívnym prístupom k novým technológiám a výrobkom z polystyrénu. Výhodou tohto systému je stabilita, extrémna nosnosť, výborné izolačné vlastnosti a úplne odbúranie tepelných mostov. Dosky extrudovaného polystyrénu vytvárajú tepelne a vlhkostne nepriepustnú vaňu, čím sa dosiahne ideálna kombinácia pre základovú konštrukciu aj rozsiahlych stavieb – knižnice, školy a pod. Práve polystyrén sa v dnešnej dobe radí medzi najpokrokovejšie stavebné materiály a to vďaka jeho veľmi dlhej životnosti (simulácia potvrdzuje viac než 150 rokov), zdravotnej nezávadnosti (neobsahuje lepidlá), nenasiakavosti, odolnosti voči plesniam a vysokej pevnosti presahujúcej 700 kPa. Zakladanie na tvrdenom polystyréne je ideálne riešenie pre nesúrodé zeminy. Nevýhodou je vyššia cena tohto systému.

základy na tvrdenom polystyrene

Základy na tvrdenom polystyréne

 

Základové systémy s integrovanou izoláciou

Zaujímavou a stále viac používanou metódou je použitie systémov kombinujúcich výhody jednotlivých systémov. Jedným z takých systémov je napr. základová konštrukcia využívajúca svedčené zakladanie na pásoch, avšak horná betónová doska je navrhnutá ako „stropná“ konštrukcia! Tepelnú izoláciu tvoria masívne polystyrénové vložky vsadené medzi nosníky, kde slúžia zároveň ako stratené bednenie. Hotová betónová doska je tak samonosná, nezávislá na podklade a nie je preto potrebné robiť akékoľvek podporné podsypy. Tým, že je tepelná izolácia bednením a je aj nedeliteľnou súčasťou konštrukcie a pevne k nej prilieha bez toho, aby bola vystavená tlaku celej stavby, dosahuje sa vysokej spoľahlivosti a účinnosti. Medzi terénom a izoláciou je vzduchová medzera, čím sa vylučuje vnikanie akejkoľvek zemnej vlhkosti do konštrukcie.  Takto riešená základová konštrukcia vlastne nevyžaduje vodorovnú hydroizoláciu lebo nehrozí riziko vnikania vlhkosti. Táto technológia umožňuje  pri minimálnom riziku a nízkych nákladoch dosahovať najnáročnejšie požiadavky pasívnych domov.

03_zakladova-deska_elegohouse

Základová doska

03_izolacni_vlozka_systemu_elegohouse

Izolačná vložka systému

 

03_zakladova-deska_elegohous_02

Základová doska Elegohouse

Autor: Ing. Daniel Šmíd
Vyšlo v: Stavebnictví a interiér 3/2013
Fotografie: Archiv firmy

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...