Volkswagen predstavil elektrický minivan Moia, vyvinutý pre zdieľanú jazdu

MOIA

Nemecká automobilka očakáva, že do roku 2025 by mohlo vďaka minivanu Moia na cestách po celom svete ubudnúť až milión áut.

Moia pre trh s zdieľanou jazdou

Zdieľaná jazda ako alternatíva k vlastnému dopravnému prostriedku je koncept, ktorým sa zaoberá mnoho výrobcov áut. Nadbytok dopravných prostriedkov na cestách totiž vytvára nežiaduce znečistenie ovzdušia, ale aj dopravné zápchy. Nemecký výrobca automobilov Volkswagen sa preto rozhodol vstúpiť na pomerne nový európsky trh práve v oblasti zdieľanej jazdy. Začiatkom decembra minulého roka predstavil elektrický minivan Moia. Ten je vyvinutý pre zdieľanú jazdu a poskytne miesto šiestim pasažierom. Pri vývoji boli použité poznatky z testovacích zdieľaných jázd, ktoré prebehli v nemeckom Hanoveri v októbri minulého roka.

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA

Ako Moia funguje?

Moia je navrhnutá tak, aby mal každý cestujúci dostatok osobného priestoru a pohodlia. Pre každého je k dispozícii viacero USB výstupov a svetlo s možnosťou nastavenia intenzity. Okrem toho je dostupná Wi-fi a priestor pre batožinu, ktorý sa nachádza v prednej časti vedľa vodiča. Elektrický minivan poskytne 300 km dojazd. Cestujúci si minivan privolá prostredníctvom mobilnej aplikácie. Tá pomocou algoritmov optimalizuje zdieľanú jazdu tak, aby efektívne nastupovali cestujúci s podobnými cieľovými destináciami a by sa maximalizovalo využitie vozidla. Aplikácia zároveň sama určí virtuálnu zastávku, ktorá by nikdy nemala byť od pasažiera ďalej než 250 m. Okrem toho poskytne možnosť skorej rezervácie a platby.

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA

MOIA MOIA

 

Do roku 2025 v Európe aj USA

Prvých 200 minibusov by malo začať svoju prevádzku v druhej polovici tohto roka v uliciach nemeckého Hamburgu. Volkswagen potom plánuje zvýšiť ich počet na tisíc a expandovať do ďalších európskych miest. Do roku 2025 by mali začať svoju prevádzku aj v USA. Riaditeľ značky Moia, Ole Harms pritom povedal, že do roku 2025 vďaka zdieľanej jazde s Moia očakáva na cestách až o milión áut menej. Uvedomujú si, že si tým podkopávajú vlastný obchod s predajom vozidiel. Thomas Sedran, riaditeľ stratégie však uviedol, že „ak to neurobíme my, urobí to konkurencia“. Harms okrem toho dodal, že Moia je obchodný model, ktorý dokáže vyrobiť profit a to aj bez autonómnej jazdy. Volkswagen zatiaľ neuviedol cenovú politiku takejto zdieľanej jazdy, ale uviedol, že neplánujú ísť pod cenu systému verejnej dopravy.

Zdroj:

https://www.moia.io

https://techcrunch.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail