Vodíkovo-elektrické lietadlo od HES možno vzlietne už v roku 2025

vodíkovo-elektrické lietadlo

Singapurská spoločnosť HES Energy Systems po 12 rokoch vývoja predstavila vodíkovo-elektrické lietadlo Element One, prvý regionálny dopravný prostriedok svojho druhu.

Elektromobilita v leteckej preprave

História moderného leteckého priemyslu je dlhá iba o niečo viac než storočie, ale je možné, že ho čoskoro čaká obrovská zmena. Elektromobilita sa rýchlo rozvíja a už dnes môžeme vidieť mnohé modely elektromobilov, elektrických trojkoliek, motoriek, vlakov, autobusov a električiek. Letecký priemysel, ktorý je jedným z najväčších producentov škodlivých emisií, zrejme čoskoro takisto čaká proces postupnej elektrifikácie. Jedným z prvých zástupcov čistého spôsobu leteckej prepravy by malo byť vodíkovo-elektrické lietadlo Element One, ktoré navrhla spoločnosť HES Energy Systems. Podľa ich plánov by malo toto lietadlo začať svoju prevádzku už v roku 2025.

vodíkovo-elektrické lietadlo

vodíkovo-elektrické lietadlo

vodíkovo-elektrické lietadlo

Vodíkovo-elektrické lietadlo Element One

Cieľom spoločnosti HES je nová forma leteckej mobility, ktorá by mala byť tichá a bez-uhlíková, perzonalizovaná, dostupná na vyžiadanie a decentralizovaná. Prostriedkom k jej dosiahnutiu by malo byť práve vodíkovo-elektrické lietadlo Element One. To v sebe kombinuje technológiu ultra-ľahkých vodíkových palivových článkov a dizajn distribuovaného elektrického  pohonu lietadla. Distribuovaný systém umožňuje modularitu a zvýšenú bezpečnosť prostredníctvom viacerých systémových redundancií. Lietadlo je navrhnuté pre regionálne trasy od 500 do 5 000 km, v závislosti od toho, či sa vodík skladuje v plynovej alebo tekutej forme. Jeho výkon by mal byť lepší než doterajšie modely elektrických lietadiel. Malo by vytvoriť nové vzdušné trasy medzi menšími mestami a vidieckymi oblasťami a využiť existujúcu hustú sieť malých letísk. Prototyp je navrhnutý pre 4 pasažierov, ale podľa Wankewycz by mohla mať finálna verzia kapacitu 10, 20 či viac pasažierov.

vodíkovo-elektrické lietadlo

vodíkovo-elektrické lietadlo

Vodíkovo-elektrické lietadlo vytvorí nové spojenia a linky

V snahe o skúmanie možnosti nového obchodného modelu spolupracuje HES s francúzskou start-upovou spoločnosťou Wingly. Tá ponúka služby zdieľaných letov pre decentralizované a regionálne vzdušné cestovanie. Emeric de Waziers, riaditeľ Wingly uviedol, že analyzovali milióny vyhľadavání destinácií, ktoré vytvorila komunita 200-tisíc pilotov a pasažierov. Výsledky ukázali, že existuje obrovská potreba pre vnútro-regionálnu prepravu medzi menšími, sekundárnymi mestami. Dodal, že „kombináciou bez-emisného leteckého prostriedku, ako je vodíkovo-elektrické lietadlo Element One, digitálnych komunitných platforiem a existujúcou sieťou letísk, môžeme zmeniť celú paradigmu. Francúzsko samotné má napríklad sieť s viac než 450 letiskami, ale iba 10% z nich je napojených na pravidelné letecké linky. Jednoducho pripojíme zvyšných 90%.“ Letecká doprava sa tak možno čoskoro dočká prevratnej transformácie a najmä budúcnosti bez škodlivých emisií.

Zdroj:

https://www.businesswire.com

https://www.inverse.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail