Veterný priemysel v Európe zaznamenal minulý rok rekordný nárast

veterné turbíny

Európsky veterný priemysel získal minulý rok investície v hodnote viac než 26 miliárd eur a zaznamenal rekordný nárast výkonu.

Európsky veterný priemysel v roku 2018

Európska asociácia veternej energie WindEurope, ktorá sa venuje propagácii využívania energie z vetra, publikovala novú správu o stave veterného priemyslu v Európe. V roku 2018 bolo do nových veterných parkov a fariem zainvestovaných 26,7 miliardy eur. Hodnota investícií sa od predošlých rokov veľmi nezmenila, ale vďaka postupnému znižovaniu cien sa celkový výkon veterných zariadení zvýšil o rekordných 16,7 GW. Na rozdiel od roku 2015, kedy bolo pre navýšenie výkonu veterných zariadení na pevnine o 1 MW potrebných 2 milióny eur, stačilo tento rok 1,4 milióna eur. Čo sa týka sektora off-shore veternej produkcie, na nárast výkonu o 1 MW bolo v roku  2015 potrebných 4,5 milióna eur, ale v roku 2018 iba 2,5 milióna eur.

veterný priemysel

Veľké veterné projekty v Európe

Podľa správy WindEurope sa minulý rok do priemyslu veternej energie celkovo investovalo 65 miliárd eur. Okrem financií pre nové zariadenia išlo najmä o investície získané pre refinancovanie existujúcich operácií z fundraisingu na verejných trhoch a akvizície projektov a firiem. Pre veterné zariadenia na pevnine získal v roku 2018 veterný priemysel 16,4 miliardy eur a pre off-shore zariadenia investície v hodnote 10,3 miliardy eur. V Európe sa momentálne nachádza viacero veľkých zariadení pre produkciu energie z vetra, vrátane najväčšieho off-shore veterného parku Walney Extension Offshore Wind Farm v Írskom mori. Ten má celkový výkon 659 MW a poskytuje tak potrebnú energiu pre takmer 600-tisíc britských domácností.

Veterný priemysel získal najviac investícií

Podľa Gilesa Dicksona európsky veterný priemysel minulý rok získal 60% nových investícií pre produkciu energie. Dodal, že dôležitým faktorom je znižovanie cien, čo pre investorov znamená viac výkonu za nižšiu cenu. Veritelia v investíciách zároveň vidia menšie riziko, čo vedie k ďalšiemu znižovaniu nákladov. WindEurope odhaduje, že v nasledujúcich troch rokoch by sa mohli investície vyšplhať na rekordných 100 miliárd eur. Súčasné zariadenia v Európe poskytujú celkový výkon asi 190 GW, pričom takáto finančná injekcia by do roku 2021 mala znamenať navýšenie celkového výkonu o 53 GW.

Zdroj:

https://windeurope.org

https://www.bloomberg.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail