Veterná energia: najoriginálnejšie a najunikátnejšie veterné turbíny (3. časť)
V poslednej časti článkov o originálnych spôsoboch, ako získavať elektrickú energiu z vetra, predstavíme ďalšie veterné turbíny a technológie, ktoré sa líšia od tradičným turbín najmä prevratným dizajnom.
Tunelové veterné turbíny
Väčšina výrobcov veterných turbín sa snaží kvôli efektivite umiestniť turbíny čo najvyššie, spoločnosť Sheerwind ale prišla s úplne opačnou myšlienkou. Jej tunelové veterné turbíny sú totiž umiestnené na spodnej časti špeciálne navrhnutého lievikového tunela. Vďaka tomuto dizajnu sa do nižších polôh vháňa vietor z desiatok metrov nad zemou. Tunel sa v spodnej časti zužuje a zvyšuje tak rýchlosť vetra. Práve v tejto časti sú umiestnené turbíny, ktoré produkujú elektrickú energiu. Takéto riešenie nevyžaduje náročnú inštaláciu, ani údržbu a turbína dokáže využiť vietor, prichádzajúci z akejkoľvek strany. I keď je dizajn zaujímavý a spoločnosti sa podarilo získať mnoho investorov a licencií v Európe, USA aj Ázii, začiatkom tohto roka vyhlásila bankrot.
Konceptuálny generátor energie Windstalk
Tento koncept je prevratný v tom, že na výrobu energie nevyužíva žiadne veterné turbíny. Táto technológia je v štádiu konceptu roky a zatiaľ sa nezdá, že by sa čoskoro mohla stať realitou. Dizajn je však natoľko originálny, že by mohol v budúcnosti ozaj fungovať. Koncept Windstalk predstavila ešte v roku 2010 americká spoločnosť Atelier DNA. Ich generátor energie je v podstate vysoký stĺp, ktorý sa ohýba vo vetre. Jeho pohyby generujú energiu pomocou piezoelektrického javu. Každý stĺp je pritom vybavený LED lampou, ktorá indikuje koľko energie sa práve vyrába. Výhodou takejto technológie je to, že má menej pohyblivých častí a generátory sa dajú umiestniť husto pri sebe. Okrem toho, na rozdiel od tradičných turbín, esteticky nenarúšajú okolie a neprodukujú rušivý bzučivý zvuk. Aj keď zatiaľ nebol vybudovaný fungujúci model a nedá sa preto skutočne zistiť či by bol efektívnou alternatívou k tradičným turbínam, ide o zaujímavú myšlienku.
Mikro-veterná turbína Windbeam
Spoločnosť Zephyr Energy vyvíja veterné turbíny, ktoré produkujú malé množstvo energie. Sú preto vhodné v núdzových situáciách v oblastiach, ktoré nemajú stabilný zdroj energie. Okrem toho je takýto generátor energie vďaka svojim prispôsobiteľným rozmerom vhodný pre systémy HVAC (systémy vykurovania, ventilácie a klimatizácie). S rozvojom technológií pre Smart home a Internetu vecí sa aplikácia riešenia rozšírila aj ako technológia pre inteligentné budovy, ktorá poskytuje lepší prehľad o prúdení a kvalite vzduchu. Dizajn je jednoduchý. Generátor pozostáva z nosníka, umiestneného medzi dvoma systémami pružín vo vonkajšom ráme. Akonáhle je nosník vystavený vetru, začne sa rýchlo pohybovať smerom nahor a nadol. Pod nosníkom sú umiestnené malé magnety, ktoré vyrábajú malé množstvo energie. Vďaka použitým materiálom je výroba jednoduchá a lacná a podľa výrobcu by mohla byť takáto technológia súčasťou povinnej výbavy každého auta.
Zdroj:
https://inhabitat.com
https://atelierdna.com
http://zephyrenergy.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...