Veľkokapacitná vzducholoď ako budúcnosť nákladnej dopravy?
Vzducholoď možno mnohým pripadá ako historický prežitok, ale francúzska firma Flying Whales sa spojila s popredným výrobcom ultrakondenzátorov Skeleton Technologies a spolu plánujú postaviť modernú veľkokapacitnú vzducholoď LCA60T, ktorá by mohla znamenať revolúciu v nákladnej doprave.
Veľkokapacitná vzducholoď prekoná tisícky kilometrov denne
Vzducholode sa využívajú na prepravu či rekreačné účely už celé stáročia – prvá skutočná vzducholoď vzlietla už v roku 1852. Medzitým však letecká preprava prešla obrovským vývojom a v súčasnosti sa lety vzducholoďou považujú skôr za prežitok či ojedinelý zážitok vo voľnom čase. Dve francúzske firmy však prišli s prevratným nápadom navrhnúť a postaviť modernú kapacitnú vzducholoď , ktorá by mohla znamenať prelom v oblasti nákladnej dopravy. Nedávno predstavili vzducholoď LCA60T, ktorá má prepravnú kapacitu 60 ton, 75 m dlhý nákladný priestor a dokáže letieť rýchlosťou 100 km/h, čo znamená tisícky kilometrov denne.
Moderné riešenie pohonu a výhody
Na rozdiel od historických vzducholodí , ktoré využívali vysoko horľavý vodík využíva táto moderná vzducholoď LCA60T hélium, ktorý je stály a bezpečný. Rozdiel je samozrejme aj v použitých materiáloch, ale hlavne v systéme pohonu. LCA60T by mala využívať elektrický hybridný pohon, pri ktorom je priemerný operačný výkon asi 1,5 MW, ale pri situáciách vyžadujúcich viac energie (ako vznášanie, zdvíhanie, stabilizácia) by mala využiť grafénové ultrakondenzátory (elektronické súčiastky, ktoré sa na rozdiel od batérií dokážu extrémne rýchlo nabiť, ale v prípade potreby aj vybiť), ktoré môžu zvýšiť výkon až o ďalšie 2 MW. Kľúčovou výhodou vzducholode je fakt, že na jej prevádzku netreba žiadne letisko ani pristávaciu plochu keďže sa dokáže vo vzduchu vznášať a nevzniká potreba vzlietania a pristávania. Tým otvára nové možnosti na trhu pre odvetvia, ktoré vyžadujú možnosti nadrozmerného nákladu a to bez vybudovanej infraštruktúry. Tým, že sa vzducholoď dokáže vznášať zároveň šetrí náklady, ale aj životné prostredie. Aj keď bola pôvodne navrhnutá najmä na účely prepravy dreva zo vzdialených oblastí, je schopná prevážať rôzne typy nákladu od veterných turbín, cez elektrické stožiare až po montované rodinné domy. Vzducholoď však môže pomôcť aj pri humanitárnych katastrofách ako zemetrasenia, záplavy a pod., ale prostredníctvom vznášania extra mobilných stožiarov aj pri poskytovaní dočasných mobilných služieb pri podujatiach, kde je preťažená sieť ako sú napríklad festivaly.
Vzducholoď a jej budúcnosť
Myšlienka využitia modernej vzucholode je natoľko zaujímavá, že sa čínska prepravná spoločnosť China Aviation Industry General Aircraft rozhodla, že sa stane významným akcionárom Flying Whales a pri podpise dohody o spolupráci sa zúčastnili aj čínsky a francúzsky premiér. Budúcnosť tohto projektu teda vyzerá veľmi priaznivo.
Zdroj:
http://www.skeletontech.com/
Mohlo by vás zaujímať
Elektromobilita
Jazdite bez obmedzení s kartou ZSE Drive. Stačí sa zaregistrovať a nabíjať cez aplikáciu. Je to rýchle, pohodlné a jednoduché.