Vďaka bývalému americkému prezidentovi vznikne v americkej Georgii 1,3 MW solárna farma

solárna farma

Bývalý americký prezident Jimmy Carter si vo svojom rodnom meste Plains prenajal pozemok, na ktorom v spolupráci so spoločnosťou SolAmerica vznikne solárna farma, ktorá bude zásobovať celé mesto.

Jimmy Carter

Jimmy Carter bol v rokoch 1977-1981 v poradí tridsiatym deviatym americkým prezidentom. Už počas jeho úradu sa aktívne venoval najmä oblasti energetiky a životného prostredia. Za jeho najväčšie úspechy je považované vytvorenie národnej energetickej politiky a reforma vlády, ktorá viedla k vytvoreniu dvoch ministerstiev, Ministerstva energetiky a Ministerstva školstva. Carter takisto úspešne dereguloval niektoré priemyslové odvetvia a zároveň presadil silnejšiu legislatívu na ochranu životného prostredia a rozširovanie národných parkov na Aljaške.

Zástanca čistej energie

O tomto politikovi však nie je veľmi známe, že bol už v čase svojho prezidentského úradu nadšencom čistej energie. Počas svojho pobytu v Bielom dome dal na jeho strechu Carter nainštalovať 32 solárnych panelov a solárny ohrievač vody. Prezident sa pri príležitosti jeho odhalenia takisto vyjadril k národu: „V roku 2000 bude tento solárny ohrievač stále dodávať lacnú a efektívnu energiu. Pre ďalšiu generáciu bude tento ohrievač buď zaujímavosťou alebo múzejným kúskom. Môže však byť malou súčasťou najväčšieho a najvzrušujúcejšieho dobrodružstva pre americký ľud.“ Carterov nástupca, Ronald Reagan, však žiaľ jeho nadšenie nezdieľal a solárne panely dal spolu s ohrievačom vytrhať a zahodiť.

solárna farma

Solárna farma v rodnom meste

Teraz sa bývalý americký prezident Jimmy Carter , ktorý má v súčasnosti 92 rokov, rozhodol podporiť využívanie čistej energie vo svojom rodnom meste Plains (štát Georgia). Blízko svojho domu si prenajal 10 akrový pozemok a v spolupráci s energetickou spoločnosťou SolAmerica na ňom vzniká 1,3 MW solárna farma. Tá by mala každoročne obyvateľom tohto mesta dodať viac než 55 miliónov kilowatt hodín čistej energie. To predstavuje viac než polovicu ročnej elektrickej spotreby tohto mesta. Carter vo svojom vyhlásení uviedol, že majú spolu s manželkou veľkú radosť z toho, že sú časťou takéhoto vzrušujúceho solárneho projektu v Plains. Podľa neho je generácia distribuovanej a čistej energie kriticky dôležitá pre plnenie rastúcich energetických potrieb po celom svete počas boja s následkami klimatických zmien. Jeho samého obrovský pokrok v oblasti solárnych, ale aj iných energetických riešení v posledných rokoch stále povzbudzuje a očakáva, že tento trend bude naďalej pokračovať.

Zdroj:

http://www.mnn.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail