Varná doska: ako si vybrať najvhodnejšiu?

Súčasným kuchyniam dominujú čisté, rovné a ľahko udržiavateľné povrchy. Tento trend sa odráža aj v presadzovaní sa rôznych varných dosiek. Ak sa nachádzate vo fáze, že sa práve rozhodujete, akú vlastne zvoliť, nechajte si poradiť. Najefektívnejší spotrebič z kategórie varných dosiek je indukčná varná doska, ktorá je úspornejšia ako sklokeramická varná doska so sálavými platňami.

Ponúkame stručný prehľad jednotlivých typov varných dosiek z najdôležitejších hľadísk:

  • efektívnosť: najefektívnejšie je indukčná varná doska – 90%, sklokeramická sálavá – 65%, najmenej efektívna je plynová – 52%, pretože plameň a jeho teplo sa odovzdáva do okolia, nie na dno hrnca
  • rýchlosť nábehu teploty je vyššia pri indukcii a sklokeramike – kým zapálite plameň plynového horáka, elektrická zóna je už horúca
  • spotreba: opäť najvýhodnejšia je indukčná varná doska – ohrev platne sa vždy prispôsobí veľkosti hrnca (aj na veľkej platni môžete zohrievať malý hrniec, ohrieva sa vždy iba kontaktná plocha), pri odobratí panvice (napr. pri pečení palaciniek) sa varná doska uvedie do polohy “stand-by” a opäť sa zapne po položení panvice na varnú plochu

Indukčná varná doska

Výhoda indukcie je v rýchlosti nábehu nastavenej teploty, detekcii nádoby – jej prítomnosť a rozmer (zóna sa zapne, iba ak na ňu položíte hrniec a prispôsobí sa jeho veľkosti), okamžitom znížení výkonu a tým aj teploty v hrnci (reakcia ako pri plyne).

Na indukčnú platňu potrebujete hrnce s magnetickým dnom – bez magnetického dna nebude indukcia pracovať, pretože medzi medenou cievkou a dnom hrnca vzniká magnetické pole, ktoré generuje teplo v hrnci. Hrnce s hliníkovým jadrom alebo varné sklo na indukcii nepracuje. Pri kúpe hrncov je potrebné skontrolovať, či sú vhodné pre použitie aj na indukciu. Musí byť na nich symbol “INDUKCIA”.


Ovládajte svoju domácnosť cez smartfón už aj na Slovensku vďaka ZSE


 Sklokeramická varná doska

Ak ste sa rozhodli pre sklokeramickú dosku preverte si vlastnosti a ponúkané funkcie. Dôležitý je rozsah stupňov nastavenia, Jet start (rýchly ohrev) alebo nízkoteplotné funkcie. Nastavenie časovača – automatického vypnutia varnej zóny po uplynutí nastaveného času.

Sklokeramické varné dosky je dnes už možné inštalovať aj do štandardnej zásuvky 230 V. Pri spotrebičoch s takouto možnosťou sa musí nastaviť maximálny príkon spotrebiča podľa ističa. Naša norma predpisuje, že spotrebiče s príkonom nad 5,5 kW majú byť pripojené do samostatnej zásuvky na 3 fázy 380 – 400 V, preto je potrebné, aby pripojenie vykonal servisný technik. Pri pripojení varnej dosky sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Plynová varná doska

V súčasnosti sú okrem klasických plynových varných zón so smaltovaným povrchom k dispozícii aj sklokeramické plynové dosky alebo dosky z tvrdeného skla. Čo sa týka užívateľského komfortu, oba povrchy sú rovnako odolné, no v prípade plynových varných dosiek sa používa častejšie tvrdené sklo. Najprogresívnejším povrchom je však nehrdzavejúca oceľ iXelium, ktorá vďaka využitiu nanotechnológií pôsobí ako bariéra proti chemickým a mechanickým činiteľom. Dlho si zachováva kvalitu a prirodzený kovový lesk. Ľahko sa čistí, pretože zvyšky jedál na povrch nepriľnú, stačí ho len utrieť vlhkou utierkou a má znova dokonalý vzhľad. Na tento nerezový povrch ponúkajú výrobcovia až 10-ročnú záruku.

Umiestnenie varnej dosky

Vo všeobecnosti platí zásada, že varná doska môže byť inštalovaná buď samostatne alebo v kombinácii s rúrou (ovládanie disky je na paneli rúry). Neodporúčame ju inštalovať napr. nad umývačku riadu, pretože po skončení programu sa v umývačke nachádza zbytková para, ktorá môže, pri otvorení dverí umývačky, nepriaznivo ovplyvniť činnosť varnej dosky. Taktiež odporúčame umiestniť varnú dosku čo najďalej od chladničky. Teplo, ktoré vzniká pri varení, nepriaznivo vplýva na chod chladničky a zvyšuje jej spotrebu elektriny.

Inštalácia elektrickej varnej dosky

V závislosti od celkového príkonu varnej dosky, je možné inštalovať spotrebič na štandardnú zásuvku 230 V, varné dosky s vysokým príkonom sa inštalujú do samostatnej zásuvky na 3 fázy 380-400 V. Taktiež je možné kombinovať dva-tri spotrebiče s pripojením na 230 V v kombinácii s plynovou varnou doskou.

Pri inštalácií indukčnej varnej dosky je potrebné zohľadniť to, že zospodu má ventilátory a pre jej bezproblémovú prevádzku je potrebné zabezpečiť dostatočné odvetrávanie. Najvhodnejšie vetranie je spredu.

Pripojenie plynovej platne

S pripájaním plynového spotrebiča sa určite obráťte na servisného technika, ktorý vám následne vystaví aj potvrdenie o zapojení spotrebiča (buď montážny list alebo potvrdenie/poznámku do záručného listu). Na tomto potvrdení trvajte, slúži ako záruka k spotrebiču, a tiež ako vaša poistka v prípade havárie plynu a pod. Svojpomocné zapojenie je zakázané, v prípade akéhokoľvek úniku plynu, poškodenia spotrebiča, plynových hodín, plynovodu v byte – všetku zodpovednosť bude niesť majiteľ spotrebiča.

 

Veríme, že ste v našom článku našli odpovede, ktoré vám pomôžu vybrať si najvhodnejšiu varnú dosku. Ak máte ďalšie otázky alebo vás zaujíma niečo konkrétnejšie týkajúce sa šetrenia energie, oslovte našich odborných poradcov s priamou otázkou v sekcii „Spýtajte sa:“ v navigácii nášho portálu vpravo. Radi vám poradia.

Článok vznikol na základe otázok užívateľov, na ktoré odpovedala:

Darina Papáčová
produktový špecialista Whirlpool Slovakia

http://www.whirlpool.sk/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail

Dobrý deň pani Papáčová.
Opäť zavádzate čitateľov tejto stránky a nepriamo ich nútite do zbytočnej zmeny prípojky z 230V na 400V.
Aj varné dosky s vysokým výkonom je možné pripojiť do siete 230 V.
Nie však cez zásuvku ale cez spínač ktorý je dimenzovaný minimálne na 20A a viac.
To znamená že namiesto zásuvky použijete spínač ktorý je dimenzovaný na väčší prúd ako zásuvka.
Na takýto obvod sa použije vedenie typu CYKY 3Cx4 a istí sa istiacim prvkom s In=20A.
Toto zapojenie je v súlade s požiadavkami všetkých právnych predpisov SR.
Ani iné značky s týmto zapojením nemajú problém.
Priamo v návode a v schémach dávajú možnosť zapojenia na 230 V alebo na 400V a to vždy s plným výkonom.

S pozdravom Dušan Cabadaj