Vaňa alebo sprcha? Poradíme vám s výberom

Lukas P.

Dávate prednosť tečúcej sprche, ktorá osvieži alebo dlhému relaxu vo vani? Čo si zvolíte a dáte do kúpeľne, často závisí od vašej aktuálnej životnej situácie. Záleží, koľko máte voľného miesta v kúpeľni a na vašom osobnom vkuse. Prezradíme, aké rozdiely sú medzi jednotlivými typmi kúpeľňového vybavenia, a ako postupovať pri ich nákupe.

Pred samotným plánovaním kúpeľne je dôležité zamyslieť sa, koľko ľudí ju bude pravidelne používať a či sú medzi nimi deti, staršie alebo handicapované osoby, na ktorých špeciálne potreby treba brať ohľad. Pri plánovaní a zariaďovaní je podstatné priestor prispôsobiť ponúkaným možnostiam.

Kam sa hodí sprchový kút?

Sprchové kúty sú praktické hneď z niekoľkých dôvodov. Nielen, že je ich obstaranie pomerne dostupné, ale tiež zaberú v miestnosti minimum miesta. Sú preto vhodné do menších, napríklad panelákových, kúpeľní, kde bojujete s každučkým centimetrom miesta. Keď si navyše vyberiete dobre, bude sprchový kút pôsobiť elegantným dojmom a vašej kúpeľni dodá luxusný ráz. A ako na samotný výber?
sprcha

Typ konštrukcie sprchového kúta

Ak uprednostňujete odľahčený moderný dizajn, vyberte si bezrámovú konštrukciu zloženú iba z bezpečnostných skiel a pántov alebo nastavovacích profilov, ktorými sú sklá prichytené k stene. Zaujímavou alternatívou sú polrámové konštrukcie bez zvislých vnútorných profilov. Vďaka posuvným dverám šetria miesto v kúpeľni. Najrozšírenejším variantom sú ale sprchové kúty s rámami, v ktorých sú sklá zasadené do obvodovej konštrukcie, čo zvyšuje ich odolnosť.

Tvar a veľkosť sprchového priestoru

Veľkosť sprchového kúta vyberajte s ohľadom na dispozíciu kúpeľne. Vybrať si môžete štvorcový, obdĺžnikový alebo štvrťkruhový sprchový kút vo veľkosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Ak bojujete s miestom, zamerajte sa na kúty s posuvnými dverami.

Spôsob otvárania dverí

Spôsob otvárania dverí si vyberajte podľa svojich potrieb. Ak chcete ušetriť čo najviac miesta, siahnite po posuvných dverách. V prípade, že potrebujete široký vchod do sprchy, zvoľte si zalamovacie posuvné dvere. Otočné pivotové sa z veľkej časti otvárajú do priestoru a pántové sa celé otvárajú do priestoru, prípadne pri otočných profiloch dovnútra aj von.

sprchaKam sa hodí sprchový box?

Na rozdiel od sprchového kúta je sprchový box kompletným sprchovacím kútom so všetkým a stačí ho len napojiť na rozvody a odpad. Pri sprchovom kúte sa často nevyhnete stavebným úpravám. Súčasťou boxu navyše môžu byť masážne trysky alebo para. Počítajte ale s vyššou investíciou. Čo zohľadniť pri výbere?

Správny rozmer a tvar

Aj tu môžete zvoliť posuvný systém otvárania dverí alebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky sa rôzni rovnako ako typ konštrukcie a zasklenia. Aj v tomto prípade môže veľkosť sprchového boxu začínať na rozmeroch 75 x 75 cm a prepracovať sa až k obriemu prevedeniu 90 x 200 cm. Výber preto prispôsobte miestu, ktoré ste pre sprchový box v kúpeľni vyčlenili.

Dizajn a typ konštrukcie

Celkový dizajn sprchového boxu ovplyvňuje z nemalej časti typ konštrukcie. Aj tu môžeme odporučiť odľahčenú bezrámovou konštrukciu, konštrukciu polrámovú alebo klasickú. Dôležité je tiež rozhodnutie týkajúce sa sprchovej vaničky. Vybrať si môžete medzi tou plytkou, z ktorej sa lepšie vstáva a je tak určená najmä pre starších jedincov alebo vaničkou hlbokou, ktorá môže čiastočne nahrádzať klasickú vaňu.

Kam sa hodí vaňa?

Vane všeobecne umiestňujeme do väčších kúpeľní, ktoré disponujú dostatkom priestoru. Okrem klasických vaní samozrejme existujú aj tie s atypickou konštrukciou, ktoré dokážu perfektne bojovať s nedostatkom miesta. A ako takú vaňu vlastne vyberať?

Dispozícia kúpeľne

Pred začatím výberu vane sa uistite, že po jej umiestnení v kúpeľni zostane dostatok miesta pre pohyb a zároveň nedôjde k zbytočnému zabratiu priestoru pre umývadlo, kúpeľňový nábytok a iné doplnky.
vaňa

Materiál

Nemenej dôležitým aspektom je tiež materiál, z ktorého je vaňa vyrobená. Trh dnes ponúka nespočetné množstvo vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovanú oceľ, až po kameň či dokonca sklo. Dnes patrí k štandardu akrylát, ktorý vyniká dlhou životnosťou a praktickou odolnosťou. Zároveň je tiež tvarovo flexibilnejší a má výborné vlastnosti, ktoré moderní spotrebitelia žiadajú.

Tvar vane

Dnes sa stretnete s nepreberným množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtoku a vodovodnej batérie. Samotný výber by mal podliehať vašim preferenciám, ale aj možnostiam kúpeľne. Na výber máte vane obdĺžnikové, oválne, rohové a asymetrické. Tých najnáročnejších užívateľov určite zaujmú vane hydromasážne.

Zdroj: horbach.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...