V Číne vznikla najväčšia čistička vzduchu na svete

čistička vzduchu

100-metrová veža, ktorá úspešne pracuje ako čistička vzduchu, sa nachádza v severnej Číne a je najväčšou svojho druhu na svete.

Čistička vzduchu prináša prvé výsledky

Koncom minulého roka dokončili pro troch rokoch prác v čínskom meste Si-an (provincia Šen-si) unikátny projekt. Vybudovali tu experimentálnu 100-metrovú vežu, ktorá funguje ako čistička vzduchu. Projekt uskutočnil Inštitút životného prostredia v spolupráci s Čínskou akadémiou vied. Riaditeľ výskumu, Cao Junji, uviedol, že už po pár mesiacoch je viditeľné zlepšenie ovzdušia na ploche 10 km². Od svojho vzniku pritom táto veža vyprodukovala viac než 10 miliónov m² čistého vzduchu. Celý systém funguje prostredníctvom skleníkov, ktoré sa rozprestierajú na ploche, zodpovedajúcej futbalovému ihrisku. Znečistený vzduch sa do skleníka nasáva a ohrieva pomocou solárnej energie. Horúci vzduch potom cez vežu stúpa hore a prechádza cez niekoľko vrstiev čistiacich filtrov.

čistička vzduchu

cisticka vzduchu

Čistička vzduchu znížila smog o 15%

Mesto Si-an má problémy so znečistením ovzdušia najmä v zime. Väčšina systému mestského ústredného kúrenia sa totiž spolieha na uhlie. Veža však dokáže efektívne fungovať aj v zime. Skleníky sú potiahnuté špeciálnou vrstvou, ktorá umožňuje sklu absorbovať slnečné lúče s vysokou efektivitou. Tím v okolí veže nainštaloval desiatky monitorovacích staníc a výsledky sú zatiaľ veľmi uspokojivé. Počas obdobia zvýšeného znečistenia vzduchu dokázala táto čistička vzduchu znížiť objem drobných zdraviu-nebezpečných častíc smogu v ovzduší o 15%. Výsledky sú však zatiaľ iba predbežné. Tím plánuje zverejniť ďalšie dáta a detaily v marci spolu s kompletným vedeckým vyhodnotením celkového výkonu tohto zariadenia.

čistička vzduchu

Zmenšená čistička vzduchu

Zmeny si všimli aj obyvatelia mesta. Manažér reštaurácie, ktorá je od veže vzdialená asi 1 km, pre denník South China Morning Post uviedol, že „sa cíti lepšie“. Pár stoviek metrov od veže sa zároveň nachádza Univerzita Shaanxi Normal. Študent environmentálnej vedy pre rovnaký denník povedal, že „sa čistička vzduchu nedá prehliadnuť. Je vysoká a nápadná, ale zároveň veľmi tichá. Kvalita vzduchu sa zlepšia, nemám o tom žiadne pochybnosti.“ Existujú však aj takí, ktorý si rozdiel nevšimli. Učiteľka v škôlke na hrane 10 km zóny sa vyjadrila, že nepocítila žiadnu zmenu a že „je to tu rovnako zlé ako inde.“ Experimentálne zariadenia je zmenšenou verziou omnoho väčšej veže, ktorú Cao Junji s kolegami plánuje vybudovať v iných čínskych mestách. Podľa patentu, ktorý si v roku 2014 zaregistrovali, by mala byť takáto čistička vzduchu vysoká 500 m a široká 200 m. Skleník by mal pokrývať až 30 km² a veža by tak mala byť schopná vyčistiť vzduch pre celé menšie mesto.

Zdroj:

http://www.scmp.com

https://www.lonelyplanet.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail