Transparentné drevo môže byť materiálom budúcnosti pri výrobe solárnych panelov

trasparentné drevo

Okná i solárne panely by mohli byť v budúcnosti vyrobené z jedného z najlepších a najlacnejších stavebných materiálov, aké poznáme: ide o drevo. Vývojári zo štokholského KTH Royal Institute of Technology vyvinuli nový transparentný drevný materiál, ktorý je vhodný pre hromadnú výrobu.

Lars Berglund, profesor na Wallenberg Wood Science Center KTH hovorí, že zatiaľ čo opticky transparentné drevo bolo vyvinuté pre mikroskopické vzorky pri štúdiu anatómie dreva, projekt KTH počíta s použitím tohto materiálu v širokom meradle. Výsledky výskumu boli publikované v magazíne American Chemical Society s názovom  Biomacromolecules.

Trasparentné drevo môže mať široké praktické využitie

„Transparentné drevo je vhodný materiál pre solárne články, pretože je to lacný, ľahko dostupný a obnoviteľný zdroj,“ hovorí Berglund. „To je obzvlášť dôležité, ak sa v budúcnosti počíta s pokrytím veľkých plôch solárnymi panelmi pre využívaní solárnej energie“.

drevo

Berglund podotýka, že transparentné drevené panely môžu byť taktiež použité ako okná a polopriehľadné fasády budov, kde je úmyslom vpustiť svetlo ale pritom zachovať súkromie.

Opticky transparentné drevo je druh dyhy, z ktorej je chemicky odtránený lignín, čo je zložka steny bunky.

„Keď je lignín odstránený, drevo sa stáva krásne biele. Ale pretože drevo nie je prirodzene transparentné, dosahujeme tohto efektu určitým spájaním na úrovni nanotechnológie,“ hovorí Berglund. „Biely porézny substrát dyhy je impregnovaný transparentným polymérom a optické vlastnosti týchto dvoch sa potom párajú,“ dodáva.

„Nikto najskôr neuvažoval o možnosti vytvárania väčších transparentných štruktúr za účelom ich použitia ako solárne články alebo pri stavbách budov … . Máme tiež v úmysle ďalej pracovať s rôznymi druhmi dreva,“ upresňuje Berglund.

Ešte je stále na čom pracovať

Vedec taktiež uvádza, že medzi práce, ktoré je potrebné ešte urobiť patrí zlepšenie transparentnosti materiálu a postupné zdokonalenie výrobného procesu.

„Drevo je zďaleka najpoužívanejším bio-materiálom pri stavbách budov. Je to atraktívny materiál a zároveň sa získava z obnoviteľných zdrojov. Drevo taktiež ponúka vynikajúce mechanické vlastnosti, vrátane pevnosti, odolnosti, nízkej hmotnosti a nízkej tepelnej vodivosti.“

 

Mohlo by vás zaujímať: Buducnosť solárnej energie – perovskitové solarne panely budú ľahšie, ohybné a lacné

 

Zdroj: KTH Royal Institute of Technology

Zdieľajte:   Facebooktwittermail