Toyota začne testovať známy model Prius so solárnymi bunkami

Toyota

Japonská automobilka Toyota, ktorá je lídrom na trhu s hybridnými automobilmi, bude testovať známy model Prius so solárnymi bunkami, ktoré by mali zvýšiť dojazd.

Hybridný solárny model Toyota Prius

Japonská spoločnosť Toyota oznámila, že v spolupráci s partnermi NEDO a Sharp začne koncom júla 2019 na japonských verejných cestách testovanie, ktoré by malo vyhodnotiť účinnosť vylepšenia dojazdu a palivovej efektivity elektromobilov, vybavených vysoko účinnými solárnymi batériami. Automobilka si na testovanie vybrala zrejme najpopulárnejší a prvý komerčne úspešný hybridný model Prius. Jeho predaj však v posledných šiestich rokov postupne klesá, aj napriek tomu, že trh s hybridnými modelmi sa zväčšuje a podľa LMC Automotive by mali na americkom trhu hybridné modely do roku 2025 predstavovať 15% oproti 2,7% za minulý rok.

Toyota

Toyota

Toyota

Toyota s partnermi zvýšila konverznú efektivitu článkov

Najväčšou výzvou pri výrobe tzv. solárnych automobilov bola doteraz dostupnosť solárnych buniek, ktoré by boli vozidlu schopné dodať potrebnú energiu. Toyota však teraz oznámila, že sa jej v spolupráci s partnermi podarilo vyvinúť vysoko účinné a špeciálne modifikované solárne bunky od Sharp. Tie by mali podľa výrobcu dosiahnuť konverznú efektivitu s hodnotou približne 34%. Demo verzia modelu Prius bude mať nainštalované solárne panely na streche, kapote a časti dvier kufra. Spolu by mali poskytnúť 840 W. To je takmer päťkrát viac ako poskytli solárne bunky na staršom hybridnom modeli Prius PHV z roku 2016, ktorý sa predáva iba v Japonsku. Technológia je však sofistikovanejšia aj preto, že teraz sa bude dať elektromobil nabíjať aj počas jazdy.

Toyota

Toyota

Toyota

Dlhší dojazd

Nové, rozšírené umiestnenie solárnych buniek Toyota dosiahla vďaka užšiemu dizajnu. S hrúbkou iba 0,03 mm sa totiž bunky dajú umiestniť aj na okrúhle a užšie časti vozidla. Vďaka tomu dokážu generovať viac energie a v prípade, že bude takýto hybridný model zaparkovaný jeden deň na slnku, zvýši sa jeho dojazd až o 43 km, čo je asi o sedemkrát viac než predtým. Ďalšou výhodou solárneho hybridného modelu Prius je zvýšenie pohodlia a najmä úspora škodlivých CO2 emisií. Aj napriek jasným snahám o vylepšenie dizajnu, ostáva automobilka limitovaná možnosťami technológie a nateraz bude solárne bunky stále využívať ako čiastočný zdroj energie.

Zdroj:

https://www.digitaltrends.com

https://global.toyota

https://www.marketwatch.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail