Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Lukas M.

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

V poslednom čase sa k nám čoraz viac dostávajú informácie o tom, že by sme mali naše spotrebiteľské správanie upraviť tak, aby sme zbytočne nezaťažovali našu planétu. Máme iba jednu, a tak by sme k nej mali správať ohľaduplne v každej oblasti nášho života. To v praxi môže znamenať napríklad aj to, že našich blízkych obdarujeme niečím, čo nepotrebuje obal, bolo to vyrobené udržateľným spôsobom, nemusí to precestovať polovicu zemegule len preto, aby to pristálo pod naším vianočným stromčekom.

Pripravili sme si pre vás tipy na darčeky, ktorých kúpou potešíte nielen svojich blízkych, ale aj našu planétu.

Darujte nezabudnuteľný zážitok

Skvelými darčekmi sú tie, ktoré nám prinesú novú skúsenosť v podobe zážitku či spoločne stráveného času. Výbornou voľbou môže byť napríklad lístok na divadelné predstavenie, koncert, pobyt na chate v horách alebo v meste, v ktorom dotyčná osoba ešte nebola. Zaujímavým darčekom môže byť napríklad zakúpenie  kurzu zameraného na oblasť, ku ktorej má váš blízky vzťah. Môže to byť jazdenie na koni, kurz maľovania či fotografický kurz. Ak má rád adrenalín, môžete kúpiť kyvadlový zoskok z mosta alebo let balónom.

Investujte do zdravia

Mnohých z nás vždy poteší darček, s ktorým si môžeme dopriať chvíľku pre seba a ulahodiť nášmu telu aj duši. Takýmto darčekom môže byť napríklad vstup do wellness/wellness pobyt, poukážka na masáž, kozmetickú procedúru, manikúru či pedikúru, permanentka do sauny, na plaváreň alebo do fitnescentra. Ak chcete niekoho potešiť kvalitnou kozmetikou, určite siahnite po takej, ktorá nie je testovaná na zvieratách, má prírodné zloženie a ideálne aj obal, ktorý sa dá znova použiť alebo kompostovať.

Podporte vzdelávanie a rozvoj

Ak máte v okruhu svojich blízkych niekoho, kto sa vo voľnom čase rád vzdeláva a rozvíja svoje vedomosti, zaujímavým darčekom preňho môže byť napríklad vstupenka na online webinár, konferenciu, online kurz cudzieho jazyka, základov programovania, rozvoja osobnosti či predplatné obľúbeného online magazínu. Výhodou online webinárov a vzdelávacích kurzov je, že sa dajú absolvovať z pohodlia domova.

Prispejte na dobrú vec

Počas Vianoc by sme nemali zabúdať ani na tých, ktorí tieto sviatky z rôznych dôvodov nemôžu tráviť v kruhu svojej rodiny. Mnohé organizácie práve v predvianočnom období robia špeciálne zbierky pre seniorov žijúcich v domovoch sociálnej starostlivosti alebo pre deti z detských domovov. Takisto môžete prispieť napríklad na zvieratá v útulku či dokonca začať pravidelne podporovať zelené elektrárne, vďaka čomu aktívne prispejete k ochrane životného prostredia a navyše, spotreba vo vašej domácnosti bude 100 % pokrytá elektrinou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov energie.  

Zapojte svoju kreativitu

Najlepšie sú tie darčeky, ktoré nestoja vôbec nič, len čas, ktorý venujete ich príprave. Čo keby ste tento rok vašich blízkych obdarovali niečím vlastnoručne vyrobeným? Možností je veľa, závisí len od toho, na čo máte chuť a schopnosti. Pustite sa napríklad do pletenia šálu, vyrobte s deťmi záložky do knižky z papiera či hračky zo zostatkovej látky. Ak máte tvorivého ducha, namaľujte obraz alebo vytvorte peknú dekoráciu zo sukulentov.

Veríme, že ste v článku našli tipy na darčeky, ktoré vás inšpirovali. 😊

 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...