Tesla vyhrala zmluvu na inštaláciu najväčšej lítiovo-iónovej batérie a systému skladovania energie na svete

Tesla

Tesla by mala v americkej Kalifornii do konca roka nainštalovať 20MW/ 80MWh batériu, ktorá bude najväčšou inštaláciou svojho druhu na svete.

Najhorší únik zemného plynu

3. októbra 2015 sa v americkom Aliso Canyon (Los Angeles) udial najhorší únik zemného plynu v histórii USA v zmysle environmentálneho dopadu. Do atmosféry uniklo 97 100 ton metánu a 7 300 ton etánu, čo sa rovná približne hodnote emisií vyprodukovaných za jeden rok pol miliónom vozidiel. Takmer 11 tisíc obyvateľov muselo byť evakuovaných a kalifornský guvernér vyhlásil v tejto oblasti stav núdze. Únik bol trvalo zaistený až 18. februára 2016 a táto katastrofa výrazne ovplyvnila možnosti kalifornskej vlády splniť svoje ciele v oblasti emisií skleníkových plynov na tento rok. V dôsledku tejto ekologickej katastrofy vyhlásila kalifornská komisia pre verejné služby obstarávanie na systém skladovania elektrickej energie, ktorý bude v prevádzke už do konca roka 2016. Víťazom tohto obstarávania sa stala Tesla.

Tesla

Tesla

Tesla zaistí spoľahlivosť dodávky energie

Táto inštalácia bude po dokončení najväčším projektom svojho druhu na svete, pričom najväčšia batéria by mala pri najvyššom výkone produkovať elektrickú energiu, ktorá dokáže zásobiť naraz až 2 500 domácností, prípadne nabiť až  1 000 Tesla automobilov. Takmer po roku od katastrofy potrebuje totiž Los Angeles riešenie na dodávku elektrickej energie, ktorá zaistí spoľahlivosť najmä počas najrušnejších hodín. Keďže sa blíži zima, domácnosti, ale aj iné budovy budú potrebovať viac zemného plynu na vykurovanie a to môže spôsobiť vysoký tlak na energetický systém a výpadky elektrickej energie.

Tesla vybuduje najväčšiu batériu na svete

Preto Tesla v nasledujúcich troch mesiacoch nainštaluje v juhokalifornskej elektrickej rozvodni Edison Mira Loma najväčšiu 20 MW/80 MWh batériu na svete, ktorá by mala využívať nazhromaždenú elektrickú energiu z menej frekventovaných hodín na zásobenie počas najrušnejších hodín. Pomôže tak udržať spoľahlivú prevádzku elektrickej infraštruktúry v tejto oblasti, ktorú využíva až 15 milión obyvateľov. Tesla tak zároveň podľa oficiálneho vyjadrenia zníži nároky na elektrickú energiu generovanú pomocou zemného plynu a podporí rozvoj odolnej a modernej siete elektrickej energie v Kalifornii.  Tesla však nie je jediná, ktorá v tejto oblasti podporí rozvoj dodávky elektrickej energie, keďže Aliso Canyon (jeden z najväčších zásobární zemného plynu v USA) je kvôli katastrofe stále zatvorený a lokálna vláda uzatvára zmluvy s viacerými energetickými spoločnosťami, ako napríklad kanadskou AltaGas Ltd. Nejde teda iba o výhru Tesly, ale výhru širšej energie samotnej.

Zdroj:

https://www.tesla.com

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail