Tesla Model S: Dvojica Dánov zvládla vyše 700 kilometrov na jedno nabitie!

tesla

Od príchodu elektrických áut na trh trápi vodičov len jediná otázka – dojazd. A hoci Tesla rapídne rozširuje možnosti vybudovaním svojej siete supernabíjacích staníc, mnoho majiteľov Tesly stále neprestáva skúšať limity svojich vozidiel. Nadšenci do automobilov Tesla Bjørn Nyland and Morgan Tørvolt chceli vidieť, ako ďaleko môžu s Teslou Model S P85D naozaj zájsť a podrobili svoje auto testu.

Dvojica priateľov napokon prešla neuveriteľných 728 kilometrov na jediné nabitie, čo zdokumentovali aj na videu.

Dvaja chlapíci sa rozhodli urobit niečo, čo málokto pred nimi. Všetko začalo pripravenou Teslou Model S na supernabíjacej stanici v Rødekro a dánsky nadšenci sa rozhodli zbúrať všetky predchádzajúce snahy o rekordný dojazd. Keby išlo o bežnú cestu, celý experiment by trval tak okolo 7 hodín. No dvojica sa rozhodla využiť inú stratégiu. Pochopili, že pre šetrenie batérie potrebujú jazdiť pomaly. Naozaj pomaly. Miesto bežnej jazdy okolo 90km/h tak strávili vo svojej Tesle Model S takmer 19 hodín s priemernou rýchlosťou 40 km/h.

tesla

Druhým kľúčovým faktorom pri prekonávaní rekordu sa stalo prevýšenie. Presnejšie povedané, žiadne prevýšenie. Pokiaľ by sa Tesla Model S trápila s kopcami, motor by potreboval oveľa viac výkonu a výdrž batérie by tým rapídne klesla. Dvojica preto prakticky celú cestu merala po úplnej rovine a nedostala sa vyššie ako do výšky 100 metrov nad morom.

Nyland nie je prvým majiteľom auta Tesla Model S, ktorý otestoval skutočnú schopnosť dojazdu. Tesla sama oznámila, že v roku 2012 sa nemenovaný Američan so svojim synom pokúsili o niečo podobné a dosiahli vzdialenosť 680 kilometrov. Použili podobnú taktiku – rýchlosť okolo 40 kilometrov za hodinu a ploché cesty Floridy. Nyland a neznámy americký otec sú doposiaľ jediní dvaja známi ľudia, ktorým sa podarilo prekonať hranicu 650 kilometrov.

Tesla

Technológia automobilu Tesla vás nenechá v štichu

Tesla Model S prichádza so zabudovanou technológiou, ktorá vám nedovolí zostať trčať na ceste s nenabitou batériou. Systém v aute komunikuje s nabíjacími stanicami a upozorní vás, keď ste príliš ďaleko. Druhou vychytávkou je inteligentné plánovanie ciest s dôrazom na dostatok nabíjacích staníc po ceste. Aplikácia neustále monitoruje pozíciu auta, predpokladaný dojazd a vzdialenosť od najbližšej stanice a na základe týchto informácií vám prispôsobí vašu cestu.

zdroje:

http://inhabitat.com/tesla-drivers-make-a-recordbreaking-452-8-mile-road-trip-on-a-single-charge/

http://inhabitat.com/tesla-reveals-how-it-intends-to-end-range-anxiety-and-new-self-steering-technology/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail