Tesla model 3: najočakávanejší automobil histórie smeruje do výroby

Tesla

Sviatok všetkých fanúšikov spoločnosti Tesla Motors a nadšencov elektromobility sa nezadržateľne blíži. Najočakávanejší automobil novodobej motoristickej histórie – Tesla model 3 – sa už čoskoro predstaví vo svojej výrobnej verzii.

Tesla obdržala na svoj pripravovaný elektromobil nižšej strednej triedy 131 000 platených rezervácií, a to len na základe strohého popisu vozidla. Po predstavení protypu narástol ich počet na vyše 400 000. Hotová iPhone mánia.

Čo hľadať za jeho popularitou?

Faktormi obrovského záujmu o elektromobil, ktorého finálna podoba dodnes nie je známa, sú pravdepodobne popularita značky Tesla a oznámená cena. Konečne prichádza elektromobil od Tesla Motors, ktorý je plný najmodernejších technologických „vychytávok“  a zároveň je dostupný pre širokú skupinu vodičov.

Veď základná cena elektromobilu (35 000 $) je na úrovni súčasných elektromobilov nižšej strednej triedy, ktoré však ani zďaleka nie sú tak „cool“ ako Tesla Model 3.

Tesla model 3
Zdroj: tesla.com

Čo ponúkne?

Základná verzia Tesly Model 3 ponúkne reálny dojazd na úrovni 345 km, pohon zadnej nápravy, zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 6 sekúnd, „5-hviezdičkovú“ bezpečnosť a najnovšiu generáciu systému Tesla Autopilot 2.0 s režimom plne autonómneho riadenia. Za jeho aktiváciu si však bude treba priplatiť.

Okrem toho Elon Musk sľubuje interiér, ktorý má budiť pocit kozmickej lode. Jeho kvalitu má na starosti špičkový odborník na automobilové interiéry z Volva. Kapacita batérie základného modelu má byť po 60 kWh, najvyšší model bude vybavený batériou pod 100 kWh. Neskoršie verzie by mohli byť vybavené solárnou strechou.

Tesla model 3
Zdroj: tesla.com

Predstavenie výrobnej verzie v najbližších týždňoch

Elon Musk ešte koncom minulého roka sľúbil, že produkčnú verziu Tesly Model 3 predstaví vo februári, najneskôr marci tohto roku. Takže od veľkého finále nás delí maximálne pár týždňov. Navyše už 20. februára štartuje jeho testovacia výroba v továrni Tesla Factory v americkom Fremonte.

Plnohodnotná výroba by sa mala spustiť v druhom polroku, a to možno už v júli. Prvé vozidlá by mali obdržať zákazníci koncom roka.

Tesla Motors má s Modelom 3 veľké plány. Už od roku 2018 chce produkovať 500 000 kusov ročne. Navyše v najbližších rokoch plánuje postaviť ďalšiu svoju obriu továreň, tzv. Gigafactory 2, v Európe. Aj vďaka nej by mohla už okolo roku 2020 vyrábať 1 milión elektromobilov za rok, vrátane vozidiel Tesla Model S, Model X a pravdepodobne už aj Model Y.

 

Zdroj: Tesla magazín

Zdieľajte:   Facebooktwittermail