Tesla model 3: najočakávanejší automobil histórie smeruje do výroby

Lukas P.

Sviatok všetkých fanúšikov spoločnosti Tesla Motors a nadšencov elektromobility sa nezadržateľne blíži. Najočakávanejší automobil novodobej motoristickej histórie – Tesla model 3 – sa už čoskoro predstaví vo svojej výrobnej verzii.

Tesla

Tesla obdržala na svoj pripravovaný elektromobil nižšej strednej triedy 131 000 platených rezervácií, a to len na základe strohého popisu vozidla. Po predstavení protypu narástol ich počet na vyše 400 000. Hotová iPhone mánia.

Čo hľadať za jeho popularitou?

Faktormi obrovského záujmu o elektromobil, ktorého finálna podoba dodnes nie je známa, sú pravdepodobne popularita značky Tesla a oznámená cena. Konečne prichádza elektromobil od Tesla Motors, ktorý je plný najmodernejších technologických „vychytávok“  a zároveň je dostupný pre širokú skupinu vodičov.
Veď základná cena elektromobilu (35 000 $) je na úrovni súčasných elektromobilov nižšej strednej triedy, ktoré však ani zďaleka nie sú tak „cool“ ako Tesla Model 3.

Tesla model 3

Zdroj: tesla.com

Čo ponúkne?

Základná verzia Tesly Model 3 ponúkne reálny dojazd na úrovni 345 km, pohon zadnej nápravy, zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 6 sekúnd, „5-hviezdičkovú“ bezpečnosť a najnovšiu generáciu systému Tesla Autopilot 2.0 s režimom plne autonómneho riadenia. Za jeho aktiváciu si však bude treba priplatiť.
Okrem toho Elon Musk sľubuje interiér, ktorý má budiť pocit kozmickej lode. Jeho kvalitu má na starosti špičkový odborník na automobilové interiéry z Volva. Kapacita batérie základného modelu má byť po 60 kWh, najvyšší model bude vybavený batériou pod 100 kWh. Neskoršie verzie by mohli byť vybavené solárnou strechou.

Tesla model 3

Zdroj: tesla.com

Predstavenie výrobnej verzie v najbližších týždňoch

Elon Musk ešte koncom minulého roka sľúbil, že produkčnú verziu Tesly Model 3 predstaví vo februári, najneskôr marci tohto roku. Takže od veľkého finále nás delí maximálne pár týždňov. Navyše už 20. februára štartuje jeho testovacia výroba v továrni Tesla Factory v americkom Fremonte.
Plnohodnotná výroba by sa mala spustiť v druhom polroku, a to možno už v júli. Prvé vozidlá by mali obdržať zákazníci koncom roka.
Tesla Motors má s Modelom 3 veľké plány. Už od roku 2018 chce produkovať 500 000 kusov ročne. Navyše v najbližších rokoch plánuje postaviť ďalšiu svoju obriu továreň, tzv. Gigafactory 2, v Európe. Aj vďaka nej by mohla už okolo roku 2020 vyrábať 1 milión elektromobilov za rok, vrátane vozidiel Tesla Model S, Model X a pravdepodobne už aj Model Y.
 
Zdroj: Tesla magazín

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...