Tesla model 3: najočakávanejší automobil histórie smeruje do výroby

Lukas P.

Sviatok všetkých fanúšikov spoločnosti Tesla Motors a nadšencov elektromobility sa nezadržateľne blíži. Najočakávanejší automobil novodobej motoristickej histórie – Tesla model 3 – sa už čoskoro predstaví vo svojej výrobnej verzii.

Tesla

Tesla obdržala na svoj pripravovaný elektromobil nižšej strednej triedy 131 000 platených rezervácií, a to len na základe strohého popisu vozidla. Po predstavení protypu narástol ich počet na vyše 400 000. Hotová iPhone mánia.

Čo hľadať za jeho popularitou?

Faktormi obrovského záujmu o elektromobil, ktorého finálna podoba dodnes nie je známa, sú pravdepodobne popularita značky Tesla a oznámená cena. Konečne prichádza elektromobil od Tesla Motors, ktorý je plný najmodernejších technologických „vychytávok“  a zároveň je dostupný pre širokú skupinu vodičov.
Veď základná cena elektromobilu (35 000 $) je na úrovni súčasných elektromobilov nižšej strednej triedy, ktoré však ani zďaleka nie sú tak „cool“ ako Tesla Model 3.

Tesla model 3

Zdroj: tesla.com

Čo ponúkne?

Základná verzia Tesly Model 3 ponúkne reálny dojazd na úrovni 345 km, pohon zadnej nápravy, zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 6 sekúnd, „5-hviezdičkovú“ bezpečnosť a najnovšiu generáciu systému Tesla Autopilot 2.0 s režimom plne autonómneho riadenia. Za jeho aktiváciu si však bude treba priplatiť.
Okrem toho Elon Musk sľubuje interiér, ktorý má budiť pocit kozmickej lode. Jeho kvalitu má na starosti špičkový odborník na automobilové interiéry z Volva. Kapacita batérie základného modelu má byť po 60 kWh, najvyšší model bude vybavený batériou pod 100 kWh. Neskoršie verzie by mohli byť vybavené solárnou strechou.

Tesla model 3

Zdroj: tesla.com

Predstavenie výrobnej verzie v najbližších týždňoch

Elon Musk ešte koncom minulého roka sľúbil, že produkčnú verziu Tesly Model 3 predstaví vo februári, najneskôr marci tohto roku. Takže od veľkého finále nás delí maximálne pár týždňov. Navyše už 20. februára štartuje jeho testovacia výroba v továrni Tesla Factory v americkom Fremonte.
Plnohodnotná výroba by sa mala spustiť v druhom polroku, a to možno už v júli. Prvé vozidlá by mali obdržať zákazníci koncom roka.
Tesla Motors má s Modelom 3 veľké plány. Už od roku 2018 chce produkovať 500 000 kusov ročne. Navyše v najbližších rokoch plánuje postaviť ďalšiu svoju obriu továreň, tzv. Gigafactory 2, v Európe. Aj vďaka nej by mohla už okolo roku 2020 vyrábať 1 milión elektromobilov za rok, vrátane vozidiel Tesla Model S, Model X a pravdepodobne už aj Model Y.
 
Zdroj: Tesla magazín

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.