Tesla je najpredávanejšia v prvej európskej krajine (Trend.sk)

Lukas P.

Elektroauto dobylo prvú európsku krajinu. A nie je veľkým prekvapením, že práve severské Nórsko, kde sú automobily na alternatívny pohon štedro dotované. Model S od amerického tvorcu Tesla predbehol v obľúbenosti aj Volkswagen Golf, ktorý je stálicou v rebríčkoch popularity po celej Európe, a stal sa najpredávanejším autom v krajine.

Uvedenie modelu S na európsky trh v auguste rozpútalo v severskej krajine hotový ošiaľ. Predajcovia tvrdia, že ľudia sú ochotní zaplatiť vysoké čiastky aj za ojazdené modely, len aby sa vyhli 5-mesačnému čakaniu na dodanie nových kusov. Niektorí zaplatia pôvodným majiteľom až takmer o 15-tisíc eur viac, ako je predajná cena, len aby sa k autu dostali.
Lepšie načasovanie takéhoto úspechu si americká firma nemohla ani želať. Informácie o dobrom predaji totiž prichádzajú len pár dní po tom, čo sa na internete objavilo video horiaceho modelu S, ktoré sa okamžite stalo hitom a vyvolalo pochybnosti o jeho bezpečnosti.
Generálny riaditeľ Elon Musk sa pokúsil hájiť automobilku a bezpečnosť jej technológie s tým, že za požiar neďaleko amerického Seattlu mohol kus kovu na ceste, ktorý prerazil batériu a tá sa následne vznietila, no medzi investormi incident vyvolal obavy. Akcie firmy klesli o viac ako desať percent, následne však začali opäť stúpať. Od začiatku roku už vďaka dobrému predaju modelu S posilnili na technologickej burze Nasdaq  takmer o 500 percent.
Úspech modelu od Tesly zabezpečuje v prvom rade jeho vysoký výkon a dojazd, ktorý ho odlišuje od ostatných nabíjacích konkurentov. V Spojených štátoch sa už stal bestsellerom, odhaduje sa, že od začiatku roka sa ho tam predalo 14,3-tisíca kusov a počet nevybavených objednávok sa šplhá k 13-tisícom. V Nórsku to bolo v septembri 616 kusov z celkovo predaných vyše 12-tisíc vozidiel. Americký výrobca tak mal podiel 5,1 percenta, druhý v poradí Volkswagen Golf 4,6 percenta.
„Po tomto aute je tu obrovský dopyt a nezdá sa, že by sa mal zastaviť. V súčasnosti máme veľa ľudí na čakacej listine,“ cituje agentúra Reuters Joara Tenfjorda, šéfa obchodného zastúpenia firmy v Bergene, druhom najväčšom meste krajiny. Nóri podľa neho na aute oceňujú to, že za svoje peniaze dostanú veľa. „Ide o priestranný automobil… a je šetrný k životnému prostrediu,“ vymenúva.
Pre Nórov však existuje aj iná motivácia, prečo sú ochotní za automobil, ktorý v USA stojí 70-tisíc dolárov, zaplatiť v prepočte až 117-tisíc dolárov, prípadne až 130-tisíc pri kúpe z druhej ruky. Vláda totiž poskytuje na nákup štedré dotácie, majitelia elektrovozov neplatia za parkovanie, môžu využívať zvláštne pruhy na diaľniciach a sú oslobodení od platenia mýta.
Nehovoriac o tom, že Nórom sa oplatí kúpa Tesly aj bez toho, aby čakali na vrátenie ich investície v dlhšom časovom horizonte. Porovnateľne výkonné vozidlá s klasickými benzínovými motormi sú totiž vďaka vysokým daniam podstatne drahšie, podľa Reuters stoja v prepočte okolo 200-tisíc dolárov.
Prevzaté od: http://auto.etrend.sk/auto-biznis/tesla-je-najpredavanejsia-v-prvej-europskej-krajine.html

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...