Tesla je najpredávanejšia v prvej európskej krajine (Trend.sk)

Lukas P.

Elektroauto dobylo prvú európsku krajinu. A nie je veľkým prekvapením, že práve severské Nórsko, kde sú automobily na alternatívny pohon štedro dotované. Model S od amerického tvorcu Tesla predbehol v obľúbenosti aj Volkswagen Golf, ktorý je stálicou v rebríčkoch popularity po celej Európe, a stal sa najpredávanejším autom v krajine.

Uvedenie modelu S na európsky trh v auguste rozpútalo v severskej krajine hotový ošiaľ. Predajcovia tvrdia, že ľudia sú ochotní zaplatiť vysoké čiastky aj za ojazdené modely, len aby sa vyhli 5-mesačnému čakaniu na dodanie nových kusov. Niektorí zaplatia pôvodným majiteľom až takmer o 15-tisíc eur viac, ako je predajná cena, len aby sa k autu dostali.
Lepšie načasovanie takéhoto úspechu si americká firma nemohla ani želať. Informácie o dobrom predaji totiž prichádzajú len pár dní po tom, čo sa na internete objavilo video horiaceho modelu S, ktoré sa okamžite stalo hitom a vyvolalo pochybnosti o jeho bezpečnosti.
Generálny riaditeľ Elon Musk sa pokúsil hájiť automobilku a bezpečnosť jej technológie s tým, že za požiar neďaleko amerického Seattlu mohol kus kovu na ceste, ktorý prerazil batériu a tá sa následne vznietila, no medzi investormi incident vyvolal obavy. Akcie firmy klesli o viac ako desať percent, následne však začali opäť stúpať. Od začiatku roku už vďaka dobrému predaju modelu S posilnili na technologickej burze Nasdaq  takmer o 500 percent.
Úspech modelu od Tesly zabezpečuje v prvom rade jeho vysoký výkon a dojazd, ktorý ho odlišuje od ostatných nabíjacích konkurentov. V Spojených štátoch sa už stal bestsellerom, odhaduje sa, že od začiatku roka sa ho tam predalo 14,3-tisíca kusov a počet nevybavených objednávok sa šplhá k 13-tisícom. V Nórsku to bolo v septembri 616 kusov z celkovo predaných vyše 12-tisíc vozidiel. Americký výrobca tak mal podiel 5,1 percenta, druhý v poradí Volkswagen Golf 4,6 percenta.
„Po tomto aute je tu obrovský dopyt a nezdá sa, že by sa mal zastaviť. V súčasnosti máme veľa ľudí na čakacej listine,“ cituje agentúra Reuters Joara Tenfjorda, šéfa obchodného zastúpenia firmy v Bergene, druhom najväčšom meste krajiny. Nóri podľa neho na aute oceňujú to, že za svoje peniaze dostanú veľa. „Ide o priestranný automobil… a je šetrný k životnému prostrediu,“ vymenúva.
Pre Nórov však existuje aj iná motivácia, prečo sú ochotní za automobil, ktorý v USA stojí 70-tisíc dolárov, zaplatiť v prepočte až 117-tisíc dolárov, prípadne až 130-tisíc pri kúpe z druhej ruky. Vláda totiž poskytuje na nákup štedré dotácie, majitelia elektrovozov neplatia za parkovanie, môžu využívať zvláštne pruhy na diaľniciach a sú oslobodení od platenia mýta.
Nehovoriac o tom, že Nórom sa oplatí kúpa Tesly aj bez toho, aby čakali na vrátenie ich investície v dlhšom časovom horizonte. Porovnateľne výkonné vozidlá s klasickými benzínovými motormi sú totiž vďaka vysokým daniam podstatne drahšie, podľa Reuters stoja v prepočte okolo 200-tisíc dolárov.
Prevzaté od: http://auto.etrend.sk/auto-biznis/tesla-je-najpredavanejsia-v-prvej-europskej-krajine.html

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.