Tesla je najpredávanejšia v prvej európskej krajine (Trend.sk)

Elektroauto dobylo prvú európsku krajinu. A nie je veľkým prekvapením, že práve severské Nórsko, kde sú automobily na alternatívny pohon štedro dotované. Model S od amerického tvorcu Tesla predbehol v obľúbenosti aj Volkswagen Golf, ktorý je stálicou v rebríčkoch popularity po celej Európe, a stal sa najpredávanejším autom v krajine.

Uvedenie modelu S na európsky trh v auguste rozpútalo v severskej krajine hotový ošiaľ. Predajcovia tvrdia, že ľudia sú ochotní zaplatiť vysoké čiastky aj za ojazdené modely, len aby sa vyhli 5-mesačnému čakaniu na dodanie nových kusov. Niektorí zaplatia pôvodným majiteľom až takmer o 15-tisíc eur viac, ako je predajná cena, len aby sa k autu dostali.

Lepšie načasovanie takéhoto úspechu si americká firma nemohla ani želať. Informácie o dobrom predaji totiž prichádzajú len pár dní po tom, čo sa na internete objavilo video horiaceho modelu S, ktoré sa okamžite stalo hitom a vyvolalo pochybnosti o jeho bezpečnosti.

Generálny riaditeľ Elon Musk sa pokúsil hájiť automobilku a bezpečnosť jej technológie s tým, že za požiar neďaleko amerického Seattlu mohol kus kovu na ceste, ktorý prerazil batériu a tá sa následne vznietila, no medzi investormi incident vyvolal obavy. Akcie firmy klesli o viac ako desať percent, následne však začali opäť stúpať. Od začiatku roku už vďaka dobrému predaju modelu S posilnili na technologickej burze Nasdaq  takmer o 500 percent.

Úspech modelu od Tesly zabezpečuje v prvom rade jeho vysoký výkon a dojazd, ktorý ho odlišuje od ostatných nabíjacích konkurentov. V Spojených štátoch sa už stal bestsellerom, odhaduje sa, že od začiatku roka sa ho tam predalo 14,3-tisíca kusov a počet nevybavených objednávok sa šplhá k 13-tisícom. V Nórsku to bolo v septembri 616 kusov z celkovo predaných vyše 12-tisíc vozidiel. Americký výrobca tak mal podiel 5,1 percenta, druhý v poradí Volkswagen Golf 4,6 percenta.

„Po tomto aute je tu obrovský dopyt a nezdá sa, že by sa mal zastaviť. V súčasnosti máme veľa ľudí na čakacej listine,“ cituje agentúra Reuters Joara Tenfjorda, šéfa obchodného zastúpenia firmy v Bergene, druhom najväčšom meste krajiny. Nóri podľa neho na aute oceňujú to, že za svoje peniaze dostanú veľa. „Ide o priestranný automobil… a je šetrný k životnému prostrediu,“ vymenúva.

Pre Nórov však existuje aj iná motivácia, prečo sú ochotní za automobil, ktorý v USA stojí 70-tisíc dolárov, zaplatiť v prepočte až 117-tisíc dolárov, prípadne až 130-tisíc pri kúpe z druhej ruky. Vláda totiž poskytuje na nákup štedré dotácie, majitelia elektrovozov neplatia za parkovanie, môžu využívať zvláštne pruhy na diaľniciach a sú oslobodení od platenia mýta.

Nehovoriac o tom, že Nórom sa oplatí kúpa Tesly aj bez toho, aby čakali na vrátenie ich investície v dlhšom časovom horizonte. Porovnateľne výkonné vozidlá s klasickými benzínovými motormi sú totiž vďaka vysokým daniam podstatne drahšie, podľa Reuters stoja v prepočte okolo 200-tisíc dolárov.

Prevzaté od: http://auto.etrend.sk/auto-biznis/tesla-je-najpredavanejsia-v-prvej-europskej-krajine.html

Zdieľajte:   Facebooktwittermail