Tesla dostala povolenie na použitie 100 kWh batérie do jej elektromobilov v Európe

Tesla

Tesla dostala od holandskej agentúry RDW povolenie na distribúciu modelov Tesla  S a X v Európe s 100 kWh batériou, čo by mohlo v praxi znamenať zrýchlenie až 2,5 sekundy z 0 na 100 km/h.

Tesla a jej modely s 100 kWh batériou v Európe

Už na jar tohto roka sa objavili správy, že Tesla pripravuje pripravuje novú verziu svojho Modelu S s názvom P 100D. Hackerovi Jasonovi Hughesovi sa v marci podarilo rozšifrovať kryptovanú správu od Tesly a následne zaslal tweet priamo riaditeľovi Tesly Elonovi Muskovi, že už vie o ich tajomstve a zakrátko sa na webe objavilo aj logo pomyselného nového modelu. Musk na to osobne reagoval odpoveďou, v ktorej jednoducho ocenil Hughesove hackerské schopnosti. Tento týždeň nakoniec Elon Musk skutočne predstavil nový model P 100D. Takisto sa ukázalo, že Tesla dostala od holandskej agentúry RDW povolenie na predaj a distribúciu modelov Tesla  S a X s 100 kWh batériou v Európe. Proces európskej certifikácie je totiž pred tým, než sa začne akékoľvek auto na európskom trhu predávať, povinný.

Tesla

 Tesla S P100D

Elon Musk tento týždeň takisto predstavil nový model od Tesly – Model S P100D, ktorý je vlastne modifikáciu modelu S a ako už jeho názov naznačuje, ide o elektromobil s 100 kWh batériou. Podľa Muska ide o tretie najrýchlejšie auto, ktoré bolo vôbec vyrobené. Ďaľšie dve autá, ktoré môžu P100D v rámci rýchlosti konkurovať sú LaFerrari a Porsche 918 Spyder. Obe však boli vyrobené v limitovaných edíciách, takže nový model už nie je možné kúpiť a ich cena sa pohybovala v miliónoch dolárov. Obe autá boli takisto malé modely s miestom pre dvoch pasažierov a výrazne obmedzeným batožinovým priestorom. Model Tesla S P100D je oproti tomu čisto elektrické, štvordverové auto so sedadlami pre piatich dospelých a dve deti a s výnimočnou kapacitou úložného priestoru. 100 kWh batéria oproti doterajším modelom od Tesly výrazne zvýšila dojazd a to až na 613 km. P100D sa tak podľa Muska stalo prvým elektromobilom s dojazdom vyšším ako 300 míľ (483 km). 100 kWh batéria bude takisto dostupná pre SUV model X a vďaka nej by sa tak mal tento model stať najrýchlejším SUV na svete s akceleráciou z 0 na 60 míľ (96,56 km/h) za úctyhodných 2,9 sekundy (s použitím módu Ludicrous). Jeho dojazd by mal byť 542 km a prepraví sedem dospelých pasažierov.

Extra doplatok za Ludicrous mód

Novinky z dielne Tesla teda tento týždeň potešili aj motoristov v Európe a zdá sa, že problém s dojazdom elektromobilov, ktorý niektorých odrádza od jeho kúpy, sa možno čoskoro vytratí. Otázkou však stále ostáva cena, keďže na dosiahnutie maximálneho zrýchlenia bude zrejme potrebný špeciálny Ludicrous mód, ktorý nie je v základnej výbave a tí, čo by mali záujem si ho zakúpiť, si budú musieť pripraviť ďalších 8 900 eur extra k cene za základný model.

https://www.tesla.com

https://www.twitter.com

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail