Technológia od GBatteries by mala výrazne skrátiť čas na nabíjanie elektromobilu

Nabíjanie

Podľa výrobcu by malo trvať nabíjanie elektromobilov pomocou ich technológie približne rovnako dlho ako načerpanie bežného paliva.

Potrvá nabíjanie rovnako dlho ako tankovanie?

Kanadská start-upová spoločnsoť GBatteries vyvinula technológiu pre batérie do elektromobilov, ktorá by mohla výrazne znížiť čas, potrebný na nabíjanie. Nabitie elektromobilu by dokonca podľa nich mohlo trvať rovnako dlho ako naplnenie nádrže bežným palivom. Na optimalizáciu nabíjacích systémov vozidiel na elektrický pohon využíva systém umelú inteligenciu. Jeden zo zakladateľov spoločnosti, letecký inžinier Kostya Khomutov uviedol, že „väčšina spoločností sa z hľadiska zrýchlenia času na nabitie batérie zameriava na vývoj nových chemikálií či materiálov. Vývoj nových materiálov je ale ťažký a finančne náročný. Naša technológia je kombináciou softvérových algoritmov vo forme umelej inteligencie a elektronických komponentov. Tie sa dajú aplikovať na bežné, lítiovo-iónové batériové balíky, ktoré sú otestované, schválené a používané rôznymi výrobcami. Nič ďalšie sa preto nemusí meniť.“

Nabíjanie

Nabíjanie pomocou algoritmov

GBatteries odvážne uvádza, že ich produkt umožní nabitie 60 kWh batériového balíka so 190-kilometrovým dojazdom už za 5 minút. Súčasné technológie pritom za 5 minút nabíjania poskytnú dojazd asi 24 km. Technológia je kompatibilná s bežnými, lítiovo-iónovými batériovými balíkmi a existujúcou infraštruktúrou pre rýchle nabíjanie prostredníctvom integrácie patentovaného adaptéra na nabíjacom výstupe vozidla. Väčšina nabíjacích systémov sa spolieha na pomerne primitívne systémy dobíjania. Nabíjanie preto ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, vrátane teploty, ktorá môže spôsobiť aj zastavenie dobíjania. Z tohto dôvodu GBatteries využívajú vysoko-špecifický model nabíjania, ktorý v prípade potreby dokáže nabíjanie urýchliť alebo spomaliť a vďaka tomu sa vozidlo nabíja rýchlejšie pri tých správnych podmienkach.

Ako zrýchliť nabíjanie a predĺžiť životnosť batérií

Myšlienka na vývoj nového systému nabíjania vznikla z osobnej skúsenosti a frustrácie. Už počas štúdia totiž tím vedcov často premýšľal a diskutoval o tom, prečo sa batérie smartfónov vybíjajú a opotrebúvajú tak rýchlo. Začali preto rozmýšľať na spôsobmi, ktorými by sa dal predĺžiť životný cyklus batérií a zvýšiť ich výkon. Po pár týždňoch vývoja a šiestich mesiacoch testovania dospel tím k viditeľnému rozdielu medzi konvenčným nabíjaním a tým, ktoré využíva nový algoritmus. Po roku a pol sa start-upová spoločnosť so svojím produktom prihlásila do programu Y Combinator, ktorý podporuje nové projekty a uspela. Tento rok svoju technológiu prezentovali na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas. I keď zatiaľ nie je jasné, či sa podarí technológiu rozšíriť na komerčnú úroveň, mohla by sa stať významným krokom k postupnému nahrádzaniu vozidiel na fosílne palivá ekologickejšími alternatívami.

Zdroj:

https://www.gbatteries.com

https://techcrunch.com

https://thecitizen.pk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail