Táto miniatúrna vodná turbína vyprodukuje čistú energiu pre desiatky domácností

vodná turbína

Vodná turbína od belgickej spoločnosti Turbulent je šetrná voči životnému prostrediu a produkuje energiu nepretržite 24 hodín denne.

Vodná turbína nainštalovaná za týždeň

Belgická spoločnosť Turbulent navrhla energetické riešenie pre ľudí, ktorí bývajú v blízkosti riek, kanálov či potokov v menších vidieckych oblastiach. Ich miniatúrna vodná turbína produkuje čistú elektrickú energiu 24 hodín denne cez deň aj v noci. Podľa výrobcu je inšpirovaná samotnou prírodou, nenarúša životné prostredie a neškodí živočíchom, žijúcim v riekach či kanáloch. Inštalácia pritom trvá menej než týždeň. Elektrickú energiu produkuje pri nízkych nákladoch a nevyžaduje náročnú údržbu. Podľa výrobcu dokáže s výkonom 15- 100 kW zásobiť energiou až 60 domácností.

vodná turbína

Ako funguje miniatúrna vodná turbína?

Miniatúrna vodná turbína od spoločnosti Turbulent využíva na produkciu elektrickej energie princíp prirodzených kaskád či miniatúrnych vodopádov na riekach, potokoch či kanáloch. Pre inštaláciu výrobca v blízkosti vodného zdroja vykope priestor pre vybudovanie betónového zásobníka. V ňom sa nachádza generátor a rotor, ktorý podporuje potrebné vírenie vody. Potom, ako sa odstráni časť steny rieky, sa môže voda vlievať do betónového zásobníka. V tom momente začína fungovať vodná turbína, produkujúca elektrickú energiu. Turbína je jediná pohyblivá časť takejto malej vodnej elektrárne. Vďaka tomu je preto celé riešenie nenáročné na údržbu a má dlhšiu životnosť, ktorá by podľa výrobcu mala byť 100 rokov.

Vodná turbína šetrná voči životnému prostrediu

Okrem toho, že táto miniatúrna vodná turbína dokáže produkovať energiu pri nízkych nákladoch, je aj ekologická. Výrobca totiž tvrdí, že cez turbínu môžu preplávať aj ryby či iné živočíchy, bez toho, aby sa zranili. Súčasťou vodnej turbíny je aj filter, ktorý zachytí väčšie kusy odpadu (väčšie než 25 cm). Menší, prirodzený odpad spolu s rôznymi živočíchmi prepláva turbínou a vplaví sa späť do vodného zdroja. Turbína teda dokáže produkovať energiu nepretržite vo dne i v noci, pokým tečie voda. Jediným problémom je ostáva obdobie, kedy voda prestane tiecť a zamrzne. Vyprodukovaná elektrická energia sa môže pripojiť priamo do domácnosti na pohon spotrebičov alebo iných zariadení. Okrem toho sa však aj nevyužitá elektrická energia môže pripojiť k sieti distribučnej spoločnosti a maximalizovať tak náklady.

Zdroj:

http://www.turbulent.be/

https://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail