Systém Copenhagen Wheel premení akýkoľvek bicykel na elektrobicykel

elektrobicykel

Copenhagen Wheel je mechanizmus, ktorý sa umiestni na zadné koleso takmer akéhokoľvek modelu bicykla, poháňaného človekom, a premení ho na elektrobicykel.

Z bicykla sa stane 48 V elektrobicykel

Prvý koncept kolesa Copenhagen Wheel sa objavil ešte v roku 2009. Bol vyvinutý ako spoločný projekt SENSEable City Lab tímu z MIT a hlavného mesta Dánska, Kodane. Odvtedy už ubehlo pár rokov a po viacerých omeškaniach je tento produkt pod hlavičkou Superpedestrian od apríla tohto roka konečne komerčne dostupný. Copenhagen Wheel (v preklade Kodaňské koleso) je mechanizmus určený na koleso bicykla, ktorého súčasťou je elektrický systém, poháňaný 48 V batériou. Ten premení obyčajný bicykel na elektrobicykel. Pomáha cyklistovi ľahko a rýchlo dosiahnuť 25 km/h rýchlosť a zároveň poskytne 50 km dojazd. Batéria je plne nabitá asi za 4 hodiny.

elektrobicykel     elektrobicykel

elektrobicykel elektrobicykel

Elektrobicykel, ktorý sa ovláda pomocou aplikácie

Akonáhle sa Copenhagen Wheel namontuje na koleso, dokáže rozpoznať čo i najmenší pohyb jazdca a zvyšuje šliapací výkon až o 10 krát. To umožňuje majiteľovi jazdiť rýchlejšie, zdolávať strmšie kopce a zvládnuť dlhšie trasy. Najnovšia verzia určená pre predaj má takisto schopnosť samostatne diagnostikovať rôzne problémy a v prípade, že sa vyskytne chyba, upozorní jazdca a zvyšuje tak tým jeho bezpečnosť.  Pri podobných zariadeniach, ktoré sú však väčšinou montované na predné koleso je potrebné zároveň inštalovať ovládaciu jednotku na riadidlá. Copehagen Wheel ju však nepotrebuje. Namiesto toho sa dá elektrobicykel ovládať prostredníctvom mobilnej iOS/Android aplikácie, ktorá sa spáruje prostredníctvom Bluetooth. Tá poskytuje štandardné funkcie ako monitorovanie batérie, rýchlosti a vzdialenosti či zaznamenávanie obľúbených trás. Má však aj zaujímavý doplnok, ktorý vďaka senzorom priblíženia ochráni elektrobicykel pred ukradnutím.

Elektrobicykel s troma rôznymi módmi

Copenhagen Wheel podľa prvých recenzií funguje skutočne výborne vo všetkých módoch. Pomocou aplikácie sa dá totiž nastaviť „eco“ mód na šetrenie batérie, „turbo“ mód na dosiahnutie čo najvyššej rýchlosti a „exercise“ mód, ktorý zvyšuje odpor a umožňuje efektívnejší fyzický výkon jazdca. Samotný mechanizmus je však pomerne ťažký, váži asi 8 kg. Predáva sa v červenej farbe a asi jediným nedostatkom je jeho cena, 1499 amerických dolárov (asi 1307eur). Tá je totiž vyššia ako väčšina plne elektrických modelov, ale Copenhagen Wheel, ktorý premení akýkoľvek bicykel na elektrobicykel, sa dá splácať aj mesačne, po 91 dolároch (asi 80 eur). Za túto cenu však dostanete kvalitne vyrobený produkt, ktorý na rozdiel od podobných riešení nerachotí ani pri vysokých rýchlostiach či skutočne náročnom kopcovitom teréne.

Zdroj:

https://content.superpedestrian.com/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail