Sušičky bielizne

redakcia setri.sk

Zo sušičky (odvetrávanej alebo kondenzačnej sušičky) bielizne vyberieme každý kúsok odevu suchý, čím ušetríme čas na vešanie a zvesovanie bielizne. Mnoho textílií po sušení v sušičke už nie je potrebné žehliť. Sušička dokáže vysušiť až 6 kg bielizne za 1,5 hodiny.

Pozor! Sušičky sú veľmi náročné na spotrebu elektrickej energie!

Tipy na šetrenie

Odstreďujte s otáčkami
Práčky s vysokými otáčkami odstreďovania šetria energiu pri sušení v sušičke. Modely s otáčkami 1 600 za minútu odstredia z textílií až o 10 % vody viac ako zariadenia s 1200 otáčkami.

 

Napĺňajte doplna
Sušičky plňte podľa možnosti doplna, ale neprepĺňajte ich. Čím lepšie sa textílie odstredia, tým šetrnejšie pracuje sušička a klesá spotreba v kWh.

 

Vytrieďte textílie
Sušička by sa mala plniť textíliami, ktoré sú si navzájom podobné materiálom, veľkosťou a hrúbkou. Doba sušenia sa tak skráti a ušetrí sa energia. Sledujte symboly na textíliách. Nie každá tkanina znesie horúci vzduch.

 

Keď sušíte, nemusíte žehliť
Vysušenú bielizeň vyberte zo sušičky čo najskôr, inak sa pokrčí. Ušetríte si tak nepotrebné žehlenie, čas a výsledkom je lacná energia.

 

Sušičky – popis energetického štítku

1. Základné údaje o výrobcovi a výrobku
Názov a obchodná značka výrobku, identifikačný kód sušičky.
2. Trieda energetickej hospodárnosti
Existuje 7 tried energetickej hospodárnosti A, B, C, D, E, F, G, pričom energetickú triedu A dosahujú energeticky najhospodárnejšie elektrospotrebiče a energetickú triedu G najmenej hospodárne elektrospotrebiče. Trieda energetickej hospodárnosti spotrebiča je uvedená vo výške príslušnej šípky. Pri sušičke je energetická trieda určená na kilogram bielizne pre štandardný cyklus suchej bavlny, pri maximálnej náplni sušičky.
3. Ekologická značka – kvietok
Environmentálna značka Európskej únie je udeľovaná výrobkom, ktoré počas celej životnosti, vrátane vývinu produktu, výroby, distribúcie, používania a likvidácie v porovnaní s bežnými výrobkami menej zaťažujú životné prostredie. Jednotlivé životné fázy výrobku sú hodnotené z nasledujúcich environmentálnych aspektov:

  • tvorba odpadu, znečisťovanie a poškodzovanie pôdy
  • znečisťovanie vody
  • znečisťovanie ovzdušia
  • hluk
  • spotreba energie
  • spotreba prírodných zdrojov
  • dopady na ekosystémy

4. Spotreba elektrickej energie 
Spotreba elektrickej energie je uvádzaná v kWh ako spotreba energie pre „jeden cyklus suchej bavlny“ pri teplote 60 °C. Skutočná spotreba však závisí od toho, ako je spotrebič používaný.
Okrem energetického štítku výrobcovia prikladajú k sušičke aj tzv. Energetický opis sušičky, v ktorom sa uvádza aj priemerná ročná spotreba energie. Tá sa uvádza ako odhadovaná ročná spotreba pre štvorčlennú domácnosť – 150 kg „suchej bavlny + 280 kg „žehlenej suchej bavlny“ + 150 kg „ľahko udržiavateľného textilu“.
5. Kapacita (kg) 
Údaj označuje kapacitu sušičky pre štandardný cyklus pri teplote 60 °C.
Trieda účinnosti je daná indexom účinnosti pri štandardnom 60 °C cykle. Písmeno A označuje práčky s najvyššou účinnosťou sušenia a písmeno G sušičky s najnižšou účinnosťou.
6. Odvetrávaná, kondenzačná
Typ elektrickej bubnovej sušičky, s odvetrávaním alebo s kondenzáciou. Šípka sa umiestni v rovnakej rovine ako príslušný typ.
7. Hlučnosť
Údaj o maximálnej hlučnosti počas cyklov sušenia s použitím štandardného cyklu pri teplote 60 °C.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...