Sú nové domáce spotrebiče cestou, ako ušetriť za energie?

Môže rodina ušetriť peniaze tým, že vymení staršie domáce spotrebiče za nové, energeticky úsporné modely? Predajcovia spotrebičov tvrdia: „Ak chcete byť šikovný a ušetriť peniaze, môžete kúpiť energeticky úsporné spotrebiče.“ Ako to teda je?

Kúpiť teraz alebo neskôr?

Nahradiť dobre fungujúci spotrebič iným, ktorý je účinnejší už teraz alebo počkať, kým starý doslúži? Stručná odpoveď znie, že je to zložité. Dlhšia odpoveď je, že je obvykle lepšie počkať, až spotrebič doslúži. Do tej doby by ste sa doma mali sústrediť napr. na to, aby bola vaša domácnosť dobre utesnená a izolovaná. Je to rýchly a účinný spôsob, ako ušetriť peniaze.

Domáce spotrebiče: náklady vs. úspory

Nová chladnička, umývačka, práčka, sušička na bielizeň, ohrievač vody alebo iné zariadenie predstavujú hlavný vstupný náklad. Modely, ktoré spotrebúvajú menej energie by mali mať úspornejšiu prevádzku ako porovnateľné modely, ktoré nie sú energeticky efektívne.

Porovnaním nákladov na zaobstaranie spotrebiča a prevádzkových nákladov sa dostanete k hádanke: dokážu energeticky úsporné spotrebiče ušetriť v priebehu času dostatok energetických nákladov, aby sa vám vrátila ich kúpna cena?

Pri návratnosti vložených nákladov môžeme skôr hovoriť o rokoch než na mesiacoch a preto by ste mali skôr, než sa rozhodnete pre kúpu spotrebiča spraviť pár dôkladných prepočtov.

Kedy kúpiť

Všeobecne povedané, dobrá izolácia domu, či efektívne fungujúce okná a dvere vám ušetria viac, ako nový domáci pomocníci. Takže ak máte voľné finančné prostriedky a rezervy napr. pri zateplení, radšej investujte tam.

Ak sú však vaše domáce spotrebiče za hranicou bežnej životnosti, je pravdepodobné, že ani ich energetická efektívnosť nebude oslňujúca. To je moment, kedy môžu byť nové energeticky úsporné modely múdra voľba.

Energetické štítky

Najviac energeticky účinné modely spotrebičov nemusia byť vždy tie najdrahšie. Chladničky sú príkladom: tie, ktoré používajú najmenej energie môžu mať relatívne skromné ​​ceny, čiastočne aj preto, že sú menšie a majú menej funkcií.

Najjednoduchší spôsob, ako porovnať spotrebiče je energetický štítok, ale veľa závisí aj od toho, ako často a akým spôsobom spotrebič používate.

Nové spotrebiče nemusia šetriť len elektrinu. Do rovnice úspor môžete pridať napr. aj spotrebu vody, ak ju spotrebič používa. Tu zaváži aj váš postoj k životnému prostrediu.

domáce spotrebiče

Štruktúra nákladov na domácnosť

Treba povedať, že rozvaha je pri rozhodovaní o úsporách v domácnosti veľmi dôležitá. Domáce spotrebiče sa vyvíjajú nie len z pohľadu energetickej účinnosti, ale aj z pohľadu dizajnu. A ten je v mnohých prípadoch pre kupujúceho silným motivátorom.  Uvedomte si však, že z hľadiska objemu spotreby energie tvoria domáce spotrebiče vrátane osvetlenia len okolo 10 – 12 % celkovej spotreby domácnosti v rodinnom dome, zatiaľ čo na vykurovanie a ohrev vody ide zvyšných cca 90 %. Ak ste teda rozhodnutí inovovať svoju domácnosť, zvážte, kam investovať v prvom rade.

 

zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail