Sú nové domáce spotrebiče cestou, ako ušetriť za energie?

Lukas P.

Môže rodina ušetriť peniaze tým, že vymení staršie domáce spotrebiče za nové, energeticky úsporné modely? Predajcovia spotrebičov tvrdia: „Ak chcete byť šikovný a ušetriť peniaze, môžete kúpiť energeticky úsporné spotrebiče.“ Ako to teda je?

Kúpiť teraz alebo neskôr?

Nahradiť dobre fungujúci spotrebič iným, ktorý je účinnejší už teraz alebo počkať, kým starý doslúži? Stručná odpoveď znie, že je to zložité. Dlhšia odpoveď je, že je obvykle lepšie počkať, až spotrebič doslúži. Do tej doby by ste sa doma mali sústrediť napr. na to, aby bola vaša domácnosť dobre utesnená a izolovaná. Je to rýchly a účinný spôsob, ako ušetriť peniaze.

Domáce spotrebiče: náklady vs. úspory

Nová chladnička, umývačka, práčka, sušička na bielizeň, ohrievač vody alebo iné zariadenie predstavujú hlavný vstupný náklad. Modely, ktoré spotrebúvajú menej energie by mali mať úspornejšiu prevádzku ako porovnateľné modely, ktoré nie sú energeticky efektívne.
Porovnaním nákladov na zaobstaranie spotrebiča a prevádzkových nákladov sa dostanete k hádanke: dokážu energeticky úsporné spotrebiče ušetriť v priebehu času dostatok energetických nákladov, aby sa vám vrátila ich kúpna cena?
Pri návratnosti vložených nákladov môžeme skôr hovoriť o rokoch než na mesiacoch a preto by ste mali skôr, než sa rozhodnete pre kúpu spotrebiča spraviť pár dôkladných prepočtov.

Kedy kúpiť

Všeobecne povedané, dobrá izolácia domu, či efektívne fungujúce okná a dvere vám ušetria viac, ako nový domáci pomocníci. Takže ak máte voľné finančné prostriedky a rezervy napr. pri zateplení, radšej investujte tam.
Ak sú však vaše domáce spotrebiče za hranicou bežnej životnosti, je pravdepodobné, že ani ich energetická efektívnosť nebude oslňujúca. To je moment, kedy môžu byť nové energeticky úsporné modely múdra voľba.

Energetické štítky

Najviac energeticky účinné modely spotrebičov nemusia byť vždy tie najdrahšie. Chladničky sú príkladom: tie, ktoré používajú najmenej energie môžu mať relatívne skromné ​​ceny, čiastočne aj preto, že sú menšie a majú menej funkcií.
Najjednoduchší spôsob, ako porovnať spotrebiče je energetický štítok, ale veľa závisí aj od toho, ako často a akým spôsobom spotrebič používate.
Nové spotrebiče nemusia šetriť len elektrinu. Do rovnice úspor môžete pridať napr. aj spotrebu vody, ak ju spotrebič používa. Tu zaváži aj váš postoj k životnému prostrediu.
domáce spotrebiče

Štruktúra nákladov na domácnosť

Treba povedať, že rozvaha je pri rozhodovaní o úsporách v domácnosti veľmi dôležitá. Domáce spotrebiče sa vyvíjajú nie len z pohľadu energetickej účinnosti, ale aj z pohľadu dizajnu. A ten je v mnohých prípadoch pre kupujúceho silným motivátorom.  Uvedomte si však, že z hľadiska objemu spotreby energie tvoria domáce spotrebiče vrátane osvetlenia len okolo 10 – 12 % celkovej spotreby domácnosti v rodinnom dome, zatiaľ čo na vykurovanie a ohrev vody ide zvyšných cca 90 %. Ak ste teda rozhodnutí inovovať svoju domácnosť, zvážte, kam investovať v prvom rade.

zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...