Sú gamatky už minulosťou?

gamatky

Spomínate si na staré gamatky? Áno, nástenné ohrievače najčastejšie používané na vyhrievanie menších miestností, alebo chát, kancelárii, garáži atď.  Z Juhoafrickej republiky prichádza pomerne silná konkurencia týmto konvenčným ohrievačom a nielen im.

Gamatky: nová konkurencia pre radiátory a ohrievače

Econo-Heat je nástenný panelový ohrievač o veľkosti 60 x 60 cm s hrúbkou 1 cm! (400 W model), ktorý bol navrhnutý ako alternatíva ku konvenčným vykurovacím telesám ako sú radiátory alebo ohrievače, ktoré spotrebujú veľké množstvo elektriny. Tento panelový ohrievač pracuje pri relatívne nízkych povrchových teplotách (75 až 90 ° C, v závislosti na okolitej teplote) a má minimálnu spotrebu elektrickej energie.

gamatky

Tepelný panel je možné umiestniť kdekoľvek na stene a poskytuje efektívne vykurovanie miestností za pomerne nízku cenu. Použitím prirodzeného prúdenia vzniká teplo hlavne za ohrievačom v priestore medzi panelom a stenou, čo vedie k účinnému ohriatiu vzduchu do obehu do miestnosti (ohriaty vzduch stúpa pri rýchlosti 0,7 m za sekundu! ).

Tento princíp prúdenie znamená, že asi 90% tepla prichádza zo zadnej strany panelu, zatiaľ čo iba 10% je vyžarovaných z jej prednej časti. Táto forma vykurovania je veľmi úsporná, bezpečná a efektívna. Jeden takýto tepelný panel je schopný ohriať priestor o veľkosti 10 – 12 m². Ďalšou ich výhodou je, že nevysušujú vzduch v miestnosti čo u konvenčných ohrievačoch alebo radiátoroch je bežné. Panely sú bezpečné pre použitie aj v blízkosti detí alebo domácich zvierat.

gamatky

Ďalšom nespornou výhodou týchto tepelných panelov je, že  sa môžu natierať interiérovou farbou, napr. akrylátovou alebo inou vodou riediteľnou farbou (nie olejovou) čím sú tieto panely úplne prekryté a splývajú s nástennou maľbou.

Snáď jedinou nevýhodou je, že sa tieto tepelné panely neodporúča inštalovať do vlhkých miestností ako sú napr. kúpeľne. Kým v štandardných miestnostiach sa panely inštalujú na stenu asi 15 cm od podlahy, v prípade kúpeľne je nutné ich inštalovať vo výške aspoň 150 cm a nesmú byť v dosahu vane alebo sprchového kúta.

O úspechu produktu snáď svedčí aj fakt, že ročný predaj Econo-Heat presiahol 2 milióny predaných kusov. Gamatky sú teda spôsobom vykurovania, s ktorým treba naďalej počítať.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail