Solárne panely sú in: viete ktoré krajiny sveta vedú v solárnej energii? (rebríček)

Náš svet závislý na energiách je nútený stále intenzívnejšie sa zaoberať problémom spôsobu a následkov jej výroby. Po celom svete zachytávajú solárne panely čistý, lacný a takmer nekonečný druh energie, pričom v množstve takto zachytenej energie sú medzi jednotlivými krajinami pomerne veľké rozdiely.

solárne panely

Úspešnosť jednotlivých krajín nám ukáže rebríček, pričom sa zameriame na 10 najúspešnejších.
Čísla pochádzajú od International Energy Agency, ktorá ich uvádza vo svojej správe Trendy v aplikácii fotovoltiky (Trends in Photovoltaic Applications report). I keď sú čísla k dispozícii iba do roku 2014, sú to najnovšie údaje, aké sú momentálne k dispozícii  Tieto čísla ukazujú, kto generuje najviac surovej energie zo slnečného žiarenia, nie kto dosahuje najvyšší podiel solárnej energie na svojej celkovej národnej produkcii. Čísla taktiež hovoria, kto má najväčšiu inštalovanú kapacitu zariadení na získavanie solárnej energie, nie to, koľko slnečnej energie je v skutočnosti vyrobenej.

Solárne panely si vyžadjú priestor, no naprie tomu …

Čo je na tomto zozname prekvapivé je to, že sa na ňom objavili aj relatívne malé krajiny: Nemecko, Japonsko, Taliansko – dosiahli hodnoty vyššie ako Spojené štáty, ktoré majú potenciál rozlohy podstatne vyšší.
Produkcia energie zo slnka si v súčasnosti vyžaduje veľa priestoru, takže úspech malých krajín, ktoré sú v tejto oblasti priekopníkmi, je naozaj impozantný. Taktiež to svedčí o tom, aký veľký nevyužitý potenciál ešte existuje pre inštaláciu väčšieho množstva solárnych panelov.
Celková svetová kumulovaná kapacita fotovoltiky tvorila už v roku 2014 číslo 177 003 megawattov – dosť na napájanie viac ako 29 miliónov domácností.

Tu je top 10 krajín, ktoré vedú na ceste v získavaní solárnej energie:

  1. Južná Kórea: 2 398 megawattov

solárne panely
Pohľad ukazuje solárnu elektráreň Kórejskej spoločnosti South East Power Co. v meste Incheon, asi 55 míľ západne od Soulu.

  1. Belgicko: 3 156 megawattov

solárne panelySolárne panely lemujú hornú časť železničného tunela vedľa diaľnice v Brasschaat, Belgicko. Energia získaná zo solárnych panelov zásobuje tradičné a vysokorýchlostné železničné trate.

  1. Austrália: 4 130 megawattov

solárne panelyRady solárnych panelov natočených k oblohe v projekte River Greenough v blízkosti mesta Walkaway, asi 217 míľ severne od Perthu.

  1. Španielsko: 5 376 megawattov

solárne panelyVeže patriace solárnej elektrárni Abengoa sú vidieť v „Solucar“ solárnom parku v Sanlucar la Mayor, v blízkosti hlavného mesta Andalúzie, Sevilly.

  1. Francúzsko: 5 678 megawattov

solárne panelyVeterné turbíny točiace sa za radmi 20 320 solárnych panelov v Avignonet-Lauragais, v oblasti Midi-Pyrénées.

  1. Spojené štáty: 18 317 megawattov

solárne panelySolárne „slnečné kvety“ navrhnuté režisérom Jamesom Cameronom v MUSE School v Malibu, Kalifornia. Funkčný umelecký dizajn Slnečných kvetov produkuje medzi 75% a 90% energie pre školu.

  1. Taliansko: 18 622 megawattov

solárne panelySolárne panely na farme  v blízkosti sicílskeho mesta Castelbuono.

  1. Japonsko: 23 409 megawattov

solárne panelySolárne napájanie domy v japonskom „Solar City“ v meste Ota, 50 míľ severozápadne od Tokia.

  1. Čína: 28 330 megawattov

solárne panelyPracovníci prechádzajú okolo solárnych panelov a veterných turbín v novovybudovanej elektrárni v Hami, Xinjiang Ujgurskej autonómnej oblasti Číny (2015).

  1. Nemecko: 38 250 megawattov

solárne panelyOvce sa pasú medzi panelmi solárneho parku v Waghaeusel, 12 míľ juhovýchodne od Karlsruhe.
Solárne panely sú riešenie, ktoré čakajú ešte mnohé zmeny. Výzvou je predovšetkým zvyšovanie ich efektívnosti.
setri_400x271
Zdroj: techinsider.io

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...