Solárne panely sú in: viete ktoré krajiny sveta vedú v solárnej energii? (rebríček)

solárne panely

Náš svet závislý na energiách je nútený stále intenzívnejšie sa zaoberať problémom spôsobu a následkov jej výroby. Po celom svete zachytávajú solárne panely čistý, lacný a takmer nekonečný druh energie, pričom v množstve takto zachytenej energie sú medzi jednotlivými krajinami pomerne veľké rozdiely.

Úspešnosť jednotlivých krajín nám ukáže rebríček, pričom sa zameriame na 10 najúspešnejších.

Čísla pochádzajú od International Energy Agency, ktorá ich uvádza vo svojej správe Trendy v aplikácii fotovoltiky (Trends in Photovoltaic Applications report). I keď sú čísla k dispozícii iba do roku 2014, sú to najnovšie údaje, aké sú momentálne k dispozícii  Tieto čísla ukazujú, kto generuje najviac surovej energie zo slnečného žiarenia, nie kto dosahuje najvyšší podiel solárnej energie na svojej celkovej národnej produkcii. Čísla taktiež hovoria, kto má najväčšiu inštalovanú kapacitu zariadení na získavanie solárnej energie, nie to, koľko slnečnej energie je v skutočnosti vyrobenej.

Solárne panely si vyžadjú priestor, no naprie tomu …

Čo je na tomto zozname prekvapivé je to, že sa na ňom objavili aj relatívne malé krajiny: Nemecko, Japonsko, Taliansko – dosiahli hodnoty vyššie ako Spojené štáty, ktoré majú potenciál rozlohy podstatne vyšší.

Produkcia energie zo slnka si v súčasnosti vyžaduje veľa priestoru, takže úspech malých krajín, ktoré sú v tejto oblasti priekopníkmi, je naozaj impozantný. Taktiež to svedčí o tom, aký veľký nevyužitý potenciál ešte existuje pre inštaláciu väčšieho množstva solárnych panelov.

Celková svetová kumulovaná kapacita fotovoltiky tvorila už v roku 2014 číslo 177 003 megawattov – dosť na napájanie viac ako 29 miliónov domácností.

Tu je top 10 krajín, ktoré vedú na ceste v získavaní solárnej energie:

  1. Južná Kórea: 2 398 megawattov

solárne panely

Pohľad ukazuje solárnu elektráreň Kórejskej spoločnosti South East Power Co. v meste Incheon, asi 55 míľ západne od Soulu.

  1. Belgicko: 3 156 megawattov

solárne panelySolárne panely lemujú hornú časť železničného tunela vedľa diaľnice v Brasschaat, Belgicko. Energia získaná zo solárnych panelov zásobuje tradičné a vysokorýchlostné železničné trate.

  1. Austrália: 4 130 megawattov

solárne panelyRady solárnych panelov natočených k oblohe v projekte River Greenough v blízkosti mesta Walkaway, asi 217 míľ severne od Perthu.

  1. Španielsko: 5 376 megawattov

solárne panelyVeže patriace solárnej elektrárni Abengoa sú vidieť v „Solucar“ solárnom parku v Sanlucar la Mayor, v blízkosti hlavného mesta Andalúzie, Sevilly.

  1. Francúzsko: 5 678 megawattov

solárne panelyVeterné turbíny točiace sa za radmi 20 320 solárnych panelov v Avignonet-Lauragais, v oblasti Midi-Pyrénées.

  1. Spojené štáty: 18 317 megawattov

solárne panelySolárne „slnečné kvety“ navrhnuté režisérom Jamesom Cameronom v MUSE School v Malibu, Kalifornia. Funkčný umelecký dizajn Slnečných kvetov produkuje medzi 75% a 90% energie pre školu.

  1. Taliansko: 18 622 megawattov

solárne panelySolárne panely na farme  v blízkosti sicílskeho mesta Castelbuono.

  1. Japonsko: 23 409 megawattov

solárne panelySolárne napájanie domy v japonskom „Solar City“ v meste Ota, 50 míľ severozápadne od Tokia.

  1. Čína: 28 330 megawattov

solárne panelyPracovníci prechádzajú okolo solárnych panelov a veterných turbín v novovybudovanej elektrárni v Hami, Xinjiang Ujgurskej autonómnej oblasti Číny (2015).

  1. Nemecko: 38 250 megawattov

solárne panelyOvce sa pasú medzi panelmi solárneho parku v Waghaeusel, 12 míľ juhovýchodne od Karlsruhe.

Solárne panely sú riešenie, ktoré čakajú ešte mnohé zmeny. Výzvou je predovšetkým zvyšovanie ich efektívnosti.

setri_400x271

Zdroj: techinsider.io

Zdieľajte:   Facebooktwittermail