Solárne panely sú in: viete ktoré krajiny sveta vedú v solárnej energii? (rebríček)

Náš svet závislý na energiách je nútený stále intenzívnejšie sa zaoberať problémom spôsobu a následkov jej výroby. Po celom svete zachytávajú solárne panely čistý, lacný a takmer nekonečný druh energie, pričom v množstve takto zachytenej energie sú medzi jednotlivými krajinami pomerne veľké rozdiely.

solárne panely

Úspešnosť jednotlivých krajín nám ukáže rebríček, pričom sa zameriame na 10 najúspešnejších.
Čísla pochádzajú od International Energy Agency, ktorá ich uvádza vo svojej správe Trendy v aplikácii fotovoltiky (Trends in Photovoltaic Applications report). I keď sú čísla k dispozícii iba do roku 2014, sú to najnovšie údaje, aké sú momentálne k dispozícii  Tieto čísla ukazujú, kto generuje najviac surovej energie zo slnečného žiarenia, nie kto dosahuje najvyšší podiel solárnej energie na svojej celkovej národnej produkcii. Čísla taktiež hovoria, kto má najväčšiu inštalovanú kapacitu zariadení na získavanie solárnej energie, nie to, koľko slnečnej energie je v skutočnosti vyrobenej.

Solárne panely si vyžadjú priestor, no naprie tomu …

Čo je na tomto zozname prekvapivé je to, že sa na ňom objavili aj relatívne malé krajiny: Nemecko, Japonsko, Taliansko – dosiahli hodnoty vyššie ako Spojené štáty, ktoré majú potenciál rozlohy podstatne vyšší.
Produkcia energie zo slnka si v súčasnosti vyžaduje veľa priestoru, takže úspech malých krajín, ktoré sú v tejto oblasti priekopníkmi, je naozaj impozantný. Taktiež to svedčí o tom, aký veľký nevyužitý potenciál ešte existuje pre inštaláciu väčšieho množstva solárnych panelov.
Celková svetová kumulovaná kapacita fotovoltiky tvorila už v roku 2014 číslo 177 003 megawattov – dosť na napájanie viac ako 29 miliónov domácností.

Tu je top 10 krajín, ktoré vedú na ceste v získavaní solárnej energie:

  1. Južná Kórea: 2 398 megawattov

solárne panely
Pohľad ukazuje solárnu elektráreň Kórejskej spoločnosti South East Power Co. v meste Incheon, asi 55 míľ západne od Soulu.

  1. Belgicko: 3 156 megawattov

solárne panelySolárne panely lemujú hornú časť železničného tunela vedľa diaľnice v Brasschaat, Belgicko. Energia získaná zo solárnych panelov zásobuje tradičné a vysokorýchlostné železničné trate.

  1. Austrália: 4 130 megawattov

solárne panelyRady solárnych panelov natočených k oblohe v projekte River Greenough v blízkosti mesta Walkaway, asi 217 míľ severne od Perthu.

  1. Španielsko: 5 376 megawattov

solárne panelyVeže patriace solárnej elektrárni Abengoa sú vidieť v „Solucar“ solárnom parku v Sanlucar la Mayor, v blízkosti hlavného mesta Andalúzie, Sevilly.

  1. Francúzsko: 5 678 megawattov

solárne panelyVeterné turbíny točiace sa za radmi 20 320 solárnych panelov v Avignonet-Lauragais, v oblasti Midi-Pyrénées.

  1. Spojené štáty: 18 317 megawattov

solárne panelySolárne „slnečné kvety“ navrhnuté režisérom Jamesom Cameronom v MUSE School v Malibu, Kalifornia. Funkčný umelecký dizajn Slnečných kvetov produkuje medzi 75% a 90% energie pre školu.

  1. Taliansko: 18 622 megawattov

solárne panelySolárne panely na farme  v blízkosti sicílskeho mesta Castelbuono.

  1. Japonsko: 23 409 megawattov

solárne panelySolárne napájanie domy v japonskom „Solar City“ v meste Ota, 50 míľ severozápadne od Tokia.

  1. Čína: 28 330 megawattov

solárne panelyPracovníci prechádzajú okolo solárnych panelov a veterných turbín v novovybudovanej elektrárni v Hami, Xinjiang Ujgurskej autonómnej oblasti Číny (2015).

  1. Nemecko: 38 250 megawattov

solárne panelyOvce sa pasú medzi panelmi solárneho parku v Waghaeusel, 12 míľ juhovýchodne od Karlsruhe.
Solárne panely sú riešenie, ktoré čakajú ešte mnohé zmeny. Výzvou je predovšetkým zvyšovanie ich efektívnosti.
setri_400x271
Zdroj: techinsider.io

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...