Solárne kolektory ako investícia

redakcia setri.sk

Ako najlepšie zhodnotiť investíciu bez zbytočného rizika a s trvalým výnosom? Solárne kolektory sú investíciou, ktorej prínos sa prejaví predovšetkým v úsporách. Záleží potom už len na uhle pohľadu, či úspory vnímate ako „svoj zisk“.

Solárne kolektory

Výnos v tejto situácii je vlastne úspora nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v domácnostiach. Až stovky eur ročne dokážu domácnostiam ušetriť solárne kolektory namontované na rodinnom dome. Veľkosť úspory sa pohybuje v rozmedzí 40 až 70 % z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti. Solárne  kolektory  sa oplatí namontovať kedykoľvek, lebo pracujú spoľahlivo i pri mínusových teplotách. Postačí, ak je slnečný deň a vyrábajú teplo aj v tuhej zime.

Solárne kolektory sa montujú rýchlo

Namontovanie malého solárneho systému v rodinnom dome trvá od 1 dňa do 1 týždňa, v závislosti od toho, či sú nutné dodatočné stavebné úpravy. Solárne kolektory je možné kombinovať s doohrevom  vody s akýmkoľvek ďalším zdrojom tepla, od plynového, cez elektrický, až po klasický kotol na  tuhé palivá, dokonca sú riešenie, ktoré kombinujú slnečné kolektory s kachľami a kozubmi s vodným výmenníkom. Životnosť slnečných kolektorov závisí samozrejme od výrobcu. Pri tých kvalitnejších výrobcoch presahuje aj 30 rokov.

Solárne kolektory integrované do strechy domu. Zdroj: thermosolar.sk

Solárne kolektory integrované do strechy domu, zdroj: thermosolar.sk

Koľko reálne usporia solárne kolektory?

Kompletný solárny systém, ktorý tvoria tri solárne kolektory, 300 l zásobník, s elektrickým doohrevom, pokryje cca 60 až 70 % z ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody v 4 až 5-člennej domácnosti (menšie domácnosti môžu mať aj lacnejšie zariadenia). Pri dodávke zariadenia, vrátane montáže platí  majiteľ rodinného domu za toto štandardizované  solárne zariadenie cca 3900 €.

Solárne kolektory na Slovensku možno podporí aj Brusel

Koncom januára sa v Hospodárskych novinách objavila správa, že štát rokuje s Bruselom o tom, aby sme z nášho balíka eurofondov mohli vyčleniť sumu na podporu malých elektrárni na strechách súkromných domov. Podľa informácií z HN by na to únia mohla dať desiatky miliónov eur. V praxi by to mohlo znamenať, že ak sa domácnosť rozhodne na strechu svojho domu namontovať solárne kolektory, mohla by na jeho kúpu získať dotáciu okolo 1500 €. „Ďalšie podrobné podmienky a rámce poskytnutia budú rozpracované až po schválení operačného programu Európskou komisiou,“ povedal hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Práve rezort životného prostredia by mal tieto peniaze v budúcnosti rozdeľovať.

Zmena v systéme podpory?

Podľa neoficiálnych informácií by ľudia mohli žiadať o podporu už od prvého júla. Doteraz boli solárne kolektory na strechách domov podporované len pre potreby elektrizačnej siete. To znamená, že hoci dom mal na streche slnečné kolektory, energiu z nich priamo nespotreboval. Tá išla do verejnej siete a domácnosť za vyrobenú elektrinu dostávala peniaze od distribučných spoločností. Podľa nových pravidiel by už mali domácnosti elektrinu vyrábať iba pre seba. „Dôležité je, že zákon už takéhoto vlastníka elektrárne na streche nepovažuje za podnikateľa,“ poznamenal zastupujúci riaditeľ v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu Pavel Šimon.
Aj keď solárna energia je jednou z najčistejších energií, pri jej využívaní sa vyskytujú aj otázniky. Ide predovšetkým o často diskutované „spracovanie“ solárnych panelov po skončení ich životnosti.

Zdroj: hn.hnonline.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...