Solárne kolektory ako investícia

Solárne kolektory

Ako najlepšie zhodnotiť investíciu bez zbytočného rizika a s trvalým výnosom? Solárne kolektory sú investíciou, ktorej prínos sa prejaví predovšetkým v úsporách. Záleží potom už len na uhle pohľadu, či úspory vnímate ako „svoj zisk“.

Výnos v tejto situácii je vlastne úspora nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v domácnostiach. Až stovky eur ročne dokážu domácnostiam ušetriť solárne kolektory namontované na rodinnom dome. Veľkosť úspory sa pohybuje v rozmedzí 40 až 70 % z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti. Solárne  kolektory  sa oplatí namontovať kedykoľvek, lebo pracujú spoľahlivo i pri mínusových teplotách. Postačí, ak je slnečný deň a vyrábajú teplo aj v tuhej zime.

,,Úspory na platbách za elektrický ohrev vody dosahujú v súčasnosti aj viac ako 7 % ročne z ceny celého zariadenia. Také zhodnotenie v súčasnosti už nemá žiaden bankový vklad, ani dôchodkové sporenie v treťom pilieri. Slovenskí občania by preto nemali čakať, ale inšpirovať sa príkladom rakúskych, nemeckých a ďalších domácností, ktoré masovo využívajú solárne systémy už celé roky. Dotácie v týchto krajinách tomu síce doteraz výrazne napomáhali, ale aj bez dotácií sa, pri predpokladanej životnosti slnečných kolektorov na úrovni 30 rokov, aj pri súčasných cenách energií, investované peniaze  minimálne dvakrát vrátia.  Skutočná návratnosť však bude podstatne kratšia – niekde na úrovni 10 rokov.“ konštatoval riaditeľ spoločnosti Thermo/Solar, Ing. Milan Novák.

Solárne kolektory sa montujú rýchlo

Namontovanie malého solárneho systému v rodinnom dome trvá od 1 dňa do 1 týždňa, v závislosti od toho, či sú nutné dodatočné stavebné úpravy. Solárne kolektory je možné kombinovať s doohrevom  vody s akýmkoľvek ďalším zdrojom tepla, od plynového, cez elektrický, až po klasický kotol na  tuhé palivá, dokonca sú riešenie, ktoré kombinujú slnečné kolektory s kachľami a kozubmi s vodným výmenníkom. Životnosť slnečných kolektorov závisí samozrejme od výrobcu. Pri tých kvalitnejších výrobcoch presahuje aj 30 rokov.

Solárne kolektory integrované do strechy domu. Zdroj: thermosolar.sk
Solárne kolektory integrované do strechy domu, zdroj: thermosolar.sk

Koľko reálne usporia solárne kolektory?

Kompletný solárny systém, ktorý tvoria tri solárne kolektory, 300 l zásobník, s elektrickým doohrevom, pokryje cca 60 až 70 % z ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody v 4 až 5-člennej domácnosti (menšie domácnosti môžu mať aj lacnejšie zariadenia). Pri dodávke zariadenia, vrátane montáže platí  majiteľ rodinného domu za toto štandardizované  solárne zariadenie cca 3900 €. ,,Vypočítali sme, že ak malé solárne zariadenie na prípravu teplej vody ušetrí dnes  na elektrickej energii 300 €/rok, tak  za 30 rokov majiteľ solárneho zariadenia ušetrí, pri 3 % raste cien energií, na nákladoch 14 013 € a v  prípade 5 % rastu až 20 113 €.“ uzavrel M. Novák.

NÁŠ TIP: Ak ste zákazník ZSE využite zľavu na nákup solárnych kolektorov u partnerov v ZSE Klube

Solárne kolektory na Slovensku možno podporí aj Brusel

Koncom januára sa v Hospodárskych novinách objavila správa, že štát rokuje s Bruselom o tom, aby sme z nášho balíka eurofondov mohli vyčleniť sumu na podporu malých elektrárni na strechách súkromných domov. Podľa informácií z HN by na to únia mohla dať desiatky miliónov eur. V praxi by to mohlo znamenať, že ak sa domácnosť rozhodne na strechu svojho domu namontovať solárne kolektory, mohla by na jeho kúpu získať dotáciu okolo 1500 €. „Ďalšie podrobné podmienky a rámce poskytnutia budú rozpracované až po schválení operačného programu Európskou komisiou,“ povedal hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Práve rezort životného prostredia by mal tieto peniaze v budúcnosti rozdeľovať.

Zmena v systéme podpory?

Podľa neoficiálnych informácií by ľudia mohli žiadať o podporu už od prvého júla. Doteraz boli solárne kolektory na strechách domov podporované len pre potreby elektrizačnej siete. To znamená, že hoci dom mal na streche slnečné kolektory, energiu z nich priamo nespotreboval. Tá išla do verejnej siete a domácnosť za vyrobenú elektrinu dostávala peniaze od distribučných spoločností. Podľa nových pravidiel by už mali domácnosti elektrinu vyrábať iba pre seba. „Dôležité je, že zákon už takéhoto vlastníka elektrárne na streche nepovažuje za podnikateľa,“ poznamenal zastupujúci riaditeľ v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu Pavel Šimon.

Aj keď solárna energia je jednou z najčistejších energií, pri jej využívaní sa vyskytujú aj otázniky. Ide predovšetkým o často diskutované „spracovanie“ solárnych panelov po skončení ich životnosti.

Zdroj: thermosolar.sk, hn.hnonline.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail