Solárne elektrárne vybuduje aj Google

Maros S.

Fenomén globálneho online sveta, spoločnosť Google, vybuduje v amerických štátoch Kalifornia a Arizona celkom šesť nových solárnych elektrárni. Keďže energetická spotreba Googlu neustále stúpa, solárne elektrárne sú logicky jednou z jeho najbližších investícií. Google je známy tým, že do obnoviteľných zdrojov energie investuje dlhodobo.

google spolieha aj na solárne elektrárne, snaží sa, aby bol napájaný zo obnoviteľných zdrojov energie

Celkovo doteraz spoločnosť Google, ktorá funguje pätnásť rokov, investovala do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie po celom svete okolo jednej miliardy dolárov. Túto prax začala v roku 2009 a aktuálnych 80 mil $ na výstavbu šiestich nových solárnych elektrární v USA predstavuje v poradí už 14. investíciu tohto druhu.

Solárne elektrárne ako perspektívna investícia

Nové solárne elektrárne plánované pre Kaliforniu a Arizonu, ktoré vyťažia zo svojej polohy v slnkom zaliatej juhovýchodnej časti USA, budú disponovať celkovým výkonom 106 MW. To je asi 6x menej než výkon bežnej uhoľnej elektrárne. Na druhej strane, solárne elektrárne nepotrebujú dopravovať a spaľovať desaťtisíce ton uhlia, ani sa pozerať na obrovské komíny vypúšťajúce do ovzdušia nebezpečné emisie.
V súčasnej dobe je celý Google napájaný z 33 % z obnoviteľných zdrojov energie. Postupne chce ale dosiahnuť plných 100 %. Je nutné si uvedomiť, že väčšina ľudí vidí Google len ako jednoduchú stránku na internete, v skutočnosti je Google nepredstaviteľný kolos obrích dátových centier. Tie sa stávajú továrňami 21. storočia. Namiesto palív a surovín ale spotrebúvajú už len elektrinu. Obrovské množstvá elektriny, keď na to príde.
Úplne prvú investíciu do obnoviteľných zdrojov uskutočnil Google už v roku 2006 – išlo o veľkú strešnú elektráreň pre hlavný kampus v sídle firmy vo mestečku Mountain View. Až od roku 2009 sa ale Google venuje podobným investíciám „profesionálne“. Firma na celom svete vyhľadáva projekty, do ktorých by mohla vložiť svoje finančné prostriedky a solárne elektrárne sú z hľadiska pokrytia vlastnej spotreby energie jedným z najperspektívnejších.
ZAUJÍMAVOSŤ: Vyhľadávanie Google poháňajú veterné turbíny
Podobnou cestou od tej doby vyrazila väčšina najväčších amerických korporácií. Veď len 25 z nich doteraz vytvorilo výrobnú kapacitu 3 380 MW len v solárnej energii. Investície do obnoviteľných zdrojov sú dnes populárne aj vo firmách , ktoré majú k tomuto odboru ďaleko – napr. obchodné reťazce ako Costko, Kohl ‚s, IKEA, Macy’s, Staples, Target, Walgreens a rad ďalších.
 
Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.