Solárna energia: 3 hlavné faktory, ktoré podporujú jej masový rozvoj

solárna energia

Solárna energia je jeden z najdostupnejších obnoviteľných zdrojov. Ktoré sú kľúčové faktory pre skutočný energetický prechod a dosiahnutie cieľov pre boj s následkami klimatických zmien?

Lacnejšia solárna energia

Pre mnohých je meno Hayes Barnard zrejme úplne neznáme. Ide o bývalého výkonného riaditeľa SolarCity, ktorú v roku 2016 odkúpil Elon Musk. Momentálne zameriava svoju pozornosť na to, aby bola solárna energia dostupnejšia a podporila tak úspešný prechod na využívanie čistej energie. Na základe 10 ročných skúseností v tomto priemysle pre magazín Inverse popísal, ktoré sú preňho 3 kľúčové trendy pre ďalšiu fázu využívania energie zo slnka. Prvým zásadným faktorom je cena energie, ktorá bola najväčšou bariérou pre energetický prechod. To platí najmä pre domácnosti, ktorých členovia síce myslia ekologicky, ale aj ekonomicky. Preto sa jeho spoločnosť Loanpal zameriava na financovanie. Je to vlastne finančná platforma, ktorá spája firmy na inštaláciu solárnych riešení s bankami a ponúka jednoduchú mesačnú platbu za inštaláciu systému. Je to teda transparentný systém bez skrytých poplatkov, ktorý majiteľom umožní jasný prehľad o tom, čo si môžu dovoliť a koľko za to zaplatia.

solárna energia

Legislatívna podpora

Priekopníkom druhého aspektu, týkajúceho sa solárnej energie, je americký štát Kalifornia. V decembri 2018 bolo schválené rozhodnutie, podľa ktorého musia všetky nové budovy v tomto štáte, postavené po roku 2020 zahŕňať solárne panely. V čase rozhodnutia bolo iba 9% domácností vybavenými systémami pre solárnu energiu. Agentúra Reuters odhadla, že nový zákon síce zvýši cenu nových budov o 9 500 dolárov (asi 8 488 eur), ale v priebehu 30 rokov majitelia ušetria asi 19-tisíc eur na nákladoch za energiu. Podľa Barnarda bude Kalifornia príkladom aj prostredníctvom iniciatív pre obnoviteľnú energiu a dá sa očakávať, že ďalšie štáty ju budú nasledovať. Legislatívna a finančná podpora je podľa Barnarda na skutočný energetický prechod nevyhnutná.

Solárna energia a Smart home

Tretí trend sa týka najmä zákazníkov, ktorí už solárnu energiu využívajú a chcú ušetriť ešte viac. Ide o jednu z myšlienok, ktorú vo svojej aprílovej správe spomína aj Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu. Vyzýva preto na využívanie inteligentných meračov v sektore domácností. Momentálne ma takéto merače nainštalovaných asi 25% domácností a agentúra by chcela dosiahnuť, aby sa toto číslo do roku 2030 zmenilo na 50% a do roku 2050 na 82%. Barbard dodáva, že „veľké spoločnosti pre solárne riešenia ponúkajú širokú škálu možností na to, aby zákazníci porozumeli spôsobom, ktoré môžu ich domácnosti energeticky zefektívniť“. Zatiaľ nevieme, kedy objem elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov prekoná klasické zdroje, ale už počas tohto roka padli viaceré rekordy. Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu ale tvrdí, že pomocou jej plánu by mohli obnoviteľné zdroje energie do roku 2050 dosiahnuť 86%. Solárna energia by mala pomôcť dosiahnuť ambiciózne ciele mnohých krajín a podporiť globálny energetický prechod.

Zdroj:

https://www.inverse.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail