Škoda Perun je elektrobus s víťaznými ambíciami

Maros S.

Značku Škoda si v posledných desaťročiach na našom území väčšinou spájame s osobnými vozidlami. Známy okrídlený šíp ale hrdo nosí aj novinka z dielne spoločnosti Škoda Electric a.s., elektrobus Škoda Perun. U našich západných susedov sa tento produkt uchádza o víťazstvo v E.ON Energy Globe Award ČR 2014.

Ďalším našim tipom na zisk prestížnej E.ON Energy Globe Award ČR 2014, tentoraz v kategórii Firma, je plnohodnotný elektrobus Škoda Perun. Svojím menom môže odkazovať na staroslovanského boha búrky, hromu a blesku Peruna, ale je tiež skratkou Pure Electric RUNner. Porotu súťaže sa ale bude snažiť zaujať nielen staroslovansky znejúcim názvom, ale najmä inovatívnymi prvkami, ako sú lítiové batérie novej generácie, odľahčená karoséria alebo stanovište vodiča, ktoré je vybavené dotykovými panelmi.

Interiér elektrobusu Škoda Perun

Interiér elektrobusu Škoda Perun. Zdroj: www.skoda.cz

Elektrobus Škoda Perun je nízkopodlažný 12-metrový elektrobus s asynchrónnym trakčným motorom Škoda o výkone 160 kW, bezúdržbovými trakčnými batériami Li-Pol s celkovou energiou 222 kWh, kapacitou 82 cestujúcich a maximálnou rýchlosťou 70 km/h. Batériový autobus predstavuje budúcnosť hromadnej dopravy pre malé mestá i svetové metropoly. Dojazd na jedno nabitie je 150 km.

Škoda Perun ako prínos pre mestskú dopravu

Toto moderné ekologické vozidlo vlastnej koncepcie Škoda disponuje parametrami a výkonom porovnateľným s tradičnými autobusmi so spaľovacími motormi. Na rozdiel od nich ale spĺňa najprísnejšie kritériá a požiadavky na ekológiu a koncepciu čistého životného prostredia.
ČÍTAJTE TIEŽ: V súťaži E.ON Energy Globe Award ČR 2014 sa Škoda Perun bude snažiť presadiť medzi ďalšími dvoma kandidátmi.
Veľký dôraz je kladený na využitie moderných technologických trendov: technológia IGBT, komfortný diagnostický systém, modulárny systém batérií, plne bezemisná prevádzka, rekuperácia brzdnej energie a vykurovania, klimatizácia vozidla je zabezpečená z energie batérií. Cieľom projektu bolo ponúknuť zákazníkom čisto batériové ekologické vozidlo s kompletnou dobíjacou infraštruktúrou ako v depe, tak rychlonabíjacím ramenom na trase.
Škoda Perun zatiaľ prechádza skúšobnou prevádzkou v Brne a Pardubiciach a my veríme, že uspeje nielen tam.
Zdroj: ekobonus.cz, skoda.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.