Škoda Perun je elektrobus s víťaznými ambíciami

Značku Škoda si v posledných desaťročiach na našom území väčšinou spájame s osobnými vozidlami. Známy okrídlený šíp ale hrdo nosí aj novinka z dielne spoločnosti Škoda Electric a.s., elektrobus Škoda Perun. U našich západných susedov sa tento produkt uchádza o víťazstvo v E.ON Energy Globe Award ČR 2014.

Ďalším našim tipom na zisk prestížnej E.ON Energy Globe Award ČR 2014, tentoraz v kategórii Firma, je plnohodnotný elektrobus Škoda Perun. Svojím menom môže odkazovať na staroslovanského boha búrky, hromu a blesku Peruna, ale je tiež skratkou Pure Electric RUNner. Porotu súťaže sa ale bude snažiť zaujať nielen staroslovansky znejúcim názvom, ale najmä inovatívnymi prvkami, ako sú lítiové batérie novej generácie, odľahčená karoséria alebo stanovište vodiča, ktoré je vybavené dotykovými panelmi.

Interiér elektrobusu Škoda Perun
Interiér elektrobusu Škoda Perun. Zdroj: www.skoda.cz

Elektrobus Škoda Perun je nízkopodlažný 12-metrový elektrobus s asynchrónnym trakčným motorom Škoda o výkone 160 kW, bezúdržbovými trakčnými batériami Li-Pol s celkovou energiou 222 kWh, kapacitou 82 cestujúcich a maximálnou rýchlosťou 70 km/h. Batériový autobus predstavuje budúcnosť hromadnej dopravy pre malé mestá i svetové metropoly. Dojazd na jedno nabitie je 150 km.

Škoda Perun ako prínos pre mestskú dopravu

Toto moderné ekologické vozidlo vlastnej koncepcie Škoda disponuje parametrami a výkonom porovnateľným s tradičnými autobusmi so spaľovacími motormi. Na rozdiel od nich ale spĺňa najprísnejšie kritériá a požiadavky na ekológiu a koncepciu čistého životného prostredia.

ČÍTAJTE TIEŽ: V súťaži E.ON Energy Globe Award ČR 2014 sa Škoda Perun bude snažiť presadiť medzi ďalšími dvoma kandidátmi.

Veľký dôraz je kladený na využitie moderných technologických trendov: technológia IGBT, komfortný diagnostický systém, modulárny systém batérií, plne bezemisná prevádzka, rekuperácia brzdnej energie a vykurovania, klimatizácia vozidla je zabezpečená z energie batérií. Cieľom projektu bolo ponúknuť zákazníkom čisto batériové ekologické vozidlo s kompletnou dobíjacou infraštruktúrou ako v depe, tak rychlonabíjacím ramenom na trase.

Škoda Perun zatiaľ prechádza skúšobnou prevádzkou v Brne a Pardubiciach a my veríme, že uspeje nielen tam.

Zdroj: ekobonus.cz, skoda.cz

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail