Revolučný systém poskytne nielen produkciu a skladovanie energie, ale aj omnoho viac

skladovanie energie

Vedci z Univerzity v Newcastli v spolupráci s Infratech Industries vyvinuli systém na skladovanie energie, ktorý označujú ako švajčiarsky nožík na poli energetickej produkcie.

Skladovanie energie a ďalšie funkcie

Predstavte si systém o veľkosti chladničky, ktorý slúži nielen na produkovanie a skladovanie elektrickej energie, ale zároveň dokáže vykúriť či ochladiť dom, poskytnúť teplú vodu a dokonca aj kontrolovať využívanie vodíka a kyslíka. Presne taká je vízia tímu z Univerzity v Newcatsli v spolupráci s austrálskou spoločnosťou Infratech Industries, ktorí nedávno predstavili svoj prevratný systém. Ten nazvali Cyklický chemický systém pre energiu na vyžiadanie (Chemical Looping Energy-on-Demand System- CLES) a je založený na originálnom vynáleze profesora Behdada Moghtaderiho z Univerzity v Newcastli.

skladovanie energie skladovanie energie

skladovanie energie

CLES funguje v dvoch módoch

V skratke CLES funguje ako kombinácia obrovského generátora a batérie. Pomocou zemného plynu dokáže v móde „Energia na vyžiadanie“ produkovať elektrickú energiu na zásobenie budovy. V móde „Systému na skladovanie energie“ dokáže dodať energiu zo siete či obnoviteľných zdrojov energie a uskladniť ich na neskoršie využitie. Systém pracuje na základe redoxnej reakcie v nádobe so špeciálne namixovanou zmesou, ktorá cyklicky získava a odovzdáva elektróny. Keď tieto častice oxidujú, ohrejú sa a vytvárajú paru, ktorá poháňa turbínu, produkujúcu elektrickú energiu. Pri redukcii naopak vypúšťajú kyslík, ktorý sa zhromažďuje. Presné zloženie si zmesi samozrejme tím vedcov nechal pre seba, ale podľa ich vyjadrenia by nemala ohrozovať životné prostredie a po jej využití by mala zanechať akýsi netoxický prach.

Nová konkurencia na silnom trhu pre skladovanie energie

Tím vedcov, ktorí CLES vyvinuli, ho vďaka svojej univerzálnosti označili ako „švajčiarsky nožík“ pre produkciu a skladovanie energie. Je určený najmä pre priemyselné budovy či nemocnice, kde by mal pomôcť ušetriť náklady. Podľa tímu vedcov zároveň vyprodukuje viac kyslíka ako je možné využiť a ten je možné predať či uskladniť a využiť napríklad pre inštitúcie, ktoré ho potrebujú ako nemocnice či domy dôchodcov. Veria, že ak sa im zároveň podarí vyvinúť miniatúrnu verziu pre individuálnych spotrebiteľov, v zmysle elektrického výkonu dokážu konkurovať napríklad aj systému od Tesly. Podľa nich by mala byť cena jednej CLES jednotky približne 75% ceny systému na skladovanie energie od Tesly.

Zdroj:

https://www.newcastle.edu.au

http://newatlas.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail