Rastliny ako solárne panely – dokážu napájať rádio, alebo nabiť mobil
Vedci skúmajú potenciál foto-mikrobiálnych palivových článkov (MFCs), ktoré nie sú ničím iným, než obyčajnými rastlinami v črepníkoch. Fungujú ako miniatúrne elektrárne a dokážu premeniť slnečné žiarenie na elektrinu. Tá môže dobiť mobilný telefón alebo napájať rádio. Zatiaľ nie sú také účinné, ako fotovoltické solárne panely, no sú oveľa šetrnejšie k prírode a majú aj ďalšie ekologické prednosti.
Niekoľko rastlín dokáže napájať malý LCD displej, malú LED lampu, no bunky majú stále malý výkon, aby mohli byť efektívne využité. Jedným z výsledkov je FM rádio napájané 10-timi rastlinnými fotočlánkami. Generovali dostatok energie na prehranie krátkej pesničky. Aby ste si mohli vypočuť celý album, potrebovali by ste stovky rastlín.
Potenciál zelených zdrojov energie je stále na vzostupe.
Aj keď je rádio malým krokom, je to významný prielom vo využití obnoviteľných zdrojov pre budúce roky. Držiteľom patentu je Univerzita v Cambridge a dokončuje vzdelávací program pre študentov. Rozširuje vedomosti o stabilizácií energií.
Spomedzi rastlín sa pre svoje vodivé vlastnosti ukázal ako ideálny druh mach. Len v Anglicku existuje viac ako 20 tisíc druhov machu. Ten dokáže okrem generovania elektriny tiež izolovať hluk, filtrovať vzduch a má antibakteriálne a fungicídne účinky.
Existujúcou metódou sme schopní využiť asi 0,1 % elektrónov z machu. No aj s týmto skromným množstvom by si vystačila štvrtina obyvateľov Londýna, ak by mach používali na nabíjanie telefónov. 42 miliónov kW hodín sa rovná dvom hodinám nabíjania denne každý druhý deň, čo znamená úsporu vyše 12 miliónov USD ročne a odľahčenie ovzdušia o 40 ton oxidu uhličitého.
Zdroj: http://www.wired.com/2014/03/moss-solar-panels-power-pocket-radio/
Article by Joseph Flaherty
Prevzaté z: http://www.ecoprodukt.sk/novinky-a-spravy/buducnost-energie/mach-konkuruje-solarnym-panelom-dokaze-napajat-radio-alebo-nabit-mobil.html
Na solárne panely vo forme zelených kobercov z rastlín ako integrovanej súčasti obytných zón si teda ešte zrejme nejakú dobu počkáme. Ale na rozdiel od industriálne vyzerajúcich klasických solárnych panelov alebo obrovských veterných turbín je táto predstava naozaj príjemná a plní aj vysoké estetické nároky. /pozn. redakcie setri.sk/
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...