Prvý športový elektromobil od Jaguaru bude štýlový a výkonný

elektromobil

Elektromobil Jaguar I-PACE bude podľa výrobcu šprintér na dlhé vzdialenosti a mal by byť priamym konkurentom Tesly X.

Elektromobil Jaguar I-PACE

Britská automobilka nedávno predstavila svoj prvý plne elektrický športový automobil Jaguar I-PACE. Ten by mal byť podľa tohto výrobcu luxusných automobilov revolučným krokom vpred. Jaguar predstavil v Los Angeles zatiaľ iba koncept, ale očakáva sa, že model by sa mal objaviť na cestách v druhej polovici roka 2018. Elektromobil poháňajú dva elektrické motory, ktoré umožňujú zrýchlenie z 0 na 100 km/h iba za 4 sekundy. Zároveň má 90 kWh lítiovo-iónovú batériu, ktorá by mala byť plne nabitá už za dve hodiny. I-PACE by mal mať dojazd viac než 320 km. Podľa hovorcu Jaguaru ho bude teda musieť priemerný šofér, ktorý denne najazdí asi 40 kilometrov, dobíjať iba raz za týždeň.

elektromobil elektromobil

elektromobil elektromobil

elektromobil elektromobil

elektromobil elektromobil

elektromobil elektromobil

 

Elektromobil s najlepšou dostupnou batériou

Inžinieri v Jaguari sa pri navrhovaní sústredili na to, aby bolo ťažisko čo najnižšie. To sa im aj podarilo, keďže ho má tento päťdverový elektromobil o 120 mm nižšie než jeho predchodca F-PACE. To by malo jednak prispieť k pevnosti a stabilite a na druhej strane dobrému ovládaniu. Batériový balíček, ktorý pozostáva z modulov, výkonného chladiaceho systému a štruktúry, váži asi 550 až 600 kg. Jaguar použil do I-PACE batérie s najvyššou hustotou, ktoré sú momentálne na trhu dostupné. Vďaka intenzívnemu vývoju buniek však možno čoskoro očakávať ešte vyššiu hustotu a lepší výkon. I-PACE má v prednej časti tepelný zachytávač, ktorý dokáže zachytiť termálnu energiu (dokonca aj pri teplotách okolo 0 °C) a vrátiť ju do batérie.

Futuristický elektromobil

Neobvyklé je, že tento elektromobil a jeho predaj nebude spustený tradičným spôsobom ako konvenčné autá. Inžinieri totiž navrhovali virtuálne a teraz je vo fáze hodnotenia. Pre Jaguar teda bude dôležitý budúci predaj, spolupráca s predajcami a ich spätná väzba. Zaujímavosťou je, že dizajnový riaditeľ Ian Callum sa pri návrhu inšpiroval sci-fi filmom Muž, ktorý spadol na Zem a chcel, aby toto auto skutočne vyzeralo akoby spadlo na Zem priamo z vesmíru.  Auto má futuristický dizajn so zaoblenou strechou, LED predné svetlá a 23-placové kolesá Nighthawk. Na zadnom skle je špeciálny hydrofóbny povlak, vďaka ktorému nie sú potrebné zadné stierače. Rôzne doplnky ako napríklad zadný spojler podporujú najlepšie aerodynamické vlastnosti. Jaguar prezentuje tento model ako priamu konkurenciu elektromobilom od Tesly, ale jeho cena zatiaľ nie je známa, takže porovnávanie je nateraz iba špekulácia.

Zdroj:

http://www.jaguar.com

http://www.topgear.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail