Prvé elektrické taxi na svete, v ktorom zaplatíte spevom

elektrické taxi

Pri príležitosti známeho fínskeho hudobného festivalu Ruisrock začne v júli svoju prevádzku unikátne elektrické taxi, v ktorom namiesto peňazí zaplatíte spevom.

Elektrické taxi Singalong Shuttle

Viete si predstaviť jazdu taxíkom, v ktorom nemusíte platiť peniazmi, ale svojimi hlasivkami? Aj keď to možno znie ako zvláštna myšlienka, fínska spoločnosť Fortrum nedávno oznámila spustenie takejto neobyčajnej služby. Elektrické taxi s názvom Singalong Shuttle je totiž elektromobil, ktorý sa pohybuje akonáhle začnú pasažieri spievať. Vďaka tomu, že je vozidlo poháňané elektrickou energiou, si môžu pasažieri vychutnávať hudbu bez rušivého hluku a škodlivých emisií. Fortrum chce takýmto spôsobom vyzvať svojich zákazníkov k zmene ku čistejšiemu svetu. Ich sieť nabíjacích staníc je pritom najväčšou vo všetkých nordických krajinách a zahŕňa viac než 2-tisíc nabíjacích staníc.

Elektrické taxi zatiaľ iba počas festivalu

Elektrické taxi bude zatiaľ premávať iba počas festivalu Ruisrock, ktorý sa koná 6.-8. júla vo fínskom meste Turku. Po pilotnej prevádzke však bude zrejme nasledovať aj ďalšia fáza. Ako naznačuje slovo „shuttle“, nejde o klasické taxi, ale skôr o službu zdieľanej jazdy spolu s príjemným bonusom. Výrobca však zatiaľ celkom nepresnil akým spôsobom by mala technológia rozoznávať spev ako formu platby. Každé vozidlo tejto služby je model BMW i3 a je vybavené meračom zvuku, ktorý sleduje úroveň hlučnosti. Rovnako v ňom pasažieri nájdu tablet, prostredníctvom ktorého si môžu vybrať obľúbenú pieseň a jej slová.

elektrické taxi

Elektrické taxi, ktoré propaguje myšlienku elektromobility

Fortrum  označuje svoje elektrické taxi Singalong Shuttle ako kombináciu zdieľanej jazdy a karaoke. Jedným z cieľov je totiž presvedčiť čo najviac mladých ľudí a spoločnosť všeobecne, aby sa viac otvorili myšlienke elektromobility. Ako uviedol Jussi Mälkiä, manažér pre značku Fortrum, s týmto dopravným prostriedkom chcú ľudom ukázať aké pohodlné a jednoduché je riadiť elektromobil a žiť udržateľnejším spôsobom. Tichosť prevádzky, ktorá je jednou z hlavných predností elektromobilov, je totiž ideálna pre hudbu, ktorú si môžu pasažieri vychutnávať bez hluku v pozadí, ktorý bežne produkujú autá na fosílne palivá.

Zdroj:

https://www.fortum.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail