Prvá sieť rýchlonabíjacích staníc v Európe vznikne do roku 2020

sieť rýchlo-nabíjacích staníc

Do roku 2020 by mala v Európe vzniknúť prvá sieť rýchlonabíjacích staníc, v rámci ktorej by malo byť na hlavných trasách nainštalovaných 400 staníc.

Prvá sieť rýchlonabíjacích staníc v Európe

Výrobca automobilov BMW Group nedávno oznámil, že uzavrel partnerstvo so spoločnosťami Daimler, Ford, a Volkswagen AG. V spoločnom projekte IONITY poverili kreatívnu konzultačnú agentúru Designworks, ktorú vlastní BMW, vybudovaním siete nabíjacích staníc pre elektromobily. Vznikne tak prvá sieť rýchlonabíjacích staníc (high-power-charging- HPC) v Európe, ktorá by mala na starom kontinente prispieť k skutočnému rozvoju elektromobility na dlhé vzdialenosti.

sieť rýchlo-nabíjacích staníc

sieť rýchlo-nabíjacích staníc

sieť rýchlo-nabíjacích staníc

Sieť rýchlonabíjacích staníc „nakopne“ elektromobilitu

Agentúra Designworks bola poverená navrhnutím základnej architektúry nabíjacích staníc, nabíjacích stĺpov a konceptu digitálnej interakcie. Mala vytvoriť sieť s rozpoznateľným, príjemným a vysoko-kvalitným vizuálom, pričom by mala zároveň poskytnúť výrazne vylepšený zážitok z nabíjania. Hlavným cieľom je sieť rýchlonabíjacích staníc, ktorá rozptýli obavy vodičov z dojazdu a premení elektromobilitu na atraktívnejšiu alternatívu cestovania na dlhé vzdialenosti. Ako uviedol Michael Hajesch, riaditeľ CEO, kritéria na výber partnera zahŕňali dôkladné porozumenie mobility budúcnosti, skúsenosti mimo automobilového priemyslu, kompetencie pre analógové aj digitálne rozhranie, dôkladné medzinárodné skúsenosti a schopnosť rozvoja koncepcií s prihliadnutím na kontexty budúcnosti. Kľúčovým faktorom bol podľa neho dizajn, ktorý má veľký potenciál na to, aby oslovil ľudí a ovplyvnil ich v pozitívnom zmysle.

sieť rýchlo-nabíjacích staníc

sieť rýchlo-nabíjacích staníc

Najvýkonnejšia sieť rýchlonabíjacích staníc

Podľa IONITY by mala byť prvá sieť rýchlonabíjacích staníc v Európe dokončená v roku 2020. V rámci nej by malo po celom kontinente popri diaľniciach a hlavných cestách vzniknúť 400 nabíjacích staníc s kapacitou 350 kW. Táto kapacita je oproti 145 kW super-nabíjačkám od Tesly viac než dvojnásobná a mala by výrazne obmedziť čas na nabíjanie kompatibilných elektromobilov ako napríklad Mission E od Porsche. Každá nabíjacia stanica poskytne 6 nabíjačiek, vybavených najnovšou nabíjacou technológiou. Mali by byť jednoducho dostupné a vzdialenosť medzi jednotlivými stanicami by mala byť asi 120 km. IONITY využije štandardný kombinovaný európsky nabíjací systém (CSS). Na spoločnom projekte majú všetci partneri rovnaký podiel a podľa tlačovej správy sú zároveň vítaní aj ďalší partneri, ktorí majú záujem o rozšírenie siete v strednodobom až dlhodobom horizonte.

Zdroj:

https://www.press.bmwgroup.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail