Prvá čerpacia stanica v Rumunsku, poháňaná obnoviteľnými zdrojmi

čerpacia stanica

V rumunskej Bukurešti je od júla otvorená prvá čerpacia stanica v krajine, ktorá je zásobená energiou z obnoviteľných zdrojov.

Prvá čerpacia stanica svojho druhu v regióne

Spoločnosť Rompetrol Downstream, divízia KMG International Group, koncom júla ohlásila, že dokončila inštaláciu vysoko-kapacitných solárnych panelov na prvej čerpacej stanici v rumunskom hlavnom meste Bukurešti. Je tak prvou svojho druhu v celej krajine a celom regióne Čierneho mora. Vybraná lokácia na implementáciu tohto projektu je čerpacia stanica neďaleko bukureštského obchvatu a nachádza sa v blízkosti depa a skladiska pohonných látok  v oblasti Mogoșoaia. Už v roku 2013 sa táto stanica stala akýmsi prirodzeným laboratóriom spoločnosti Rompetrol. Testovala na nej nový koncept čerpacích staníc z hľadiska atmosféry, farebných kombinácií či spôsobom komunikácie a na základe toho prispôsobila sieť čerpacích staníc nielen v Rumunsku, ale aj v Bulharsku, Moldavsku a Gruzínsku.

čerpacia stanica

Testovacia čerpacia stanica

K projektu sa vyjadril aj Vlad Rusnac, generálny manažér Rompetrol Downstream. „Myšlienku celého projektu sme analyzovali najmenej tri roky. Uskutočniteľnou z hľadiska technického rozvoja a rôznych faktorov (potrebný priestor a náklady, investície , efektivita a potrebná legislatíva) sa však stala až teraz. Táto čerpacia stanica nám v rámci pilotného projektu nám poskytne všetky potrebné informácie na prípadné rozšírenie do ďalších staníc v Rumunsku“. Hlavným princípom technického riešenia stanice je napojenie na fotovoltaickú elektráreň, ktorá pozostáva zo 60 solárnych panelov. Solárne panely sú umiestnené na ploche 141,2 m² pričom samotné panely prijímajú slnečné lúče na 800 m² a poskytnú 21 kWp. Systém panelov je pripojený k elektrickej sieti prostredníctvom výmenníkovej stanice v sklade spoločnosti Rompetrol.

Životnosť 25 rokov

„Vďaka implementácii tohto projektu očakávame, že až 42% energetických potrieb čerpacej stanice bude poskytnutých z obnoviteľných zdrojov“, dodal Rusnac. Zároveň to znamená 30% zníženie emisií CO2. V rámci májového testovania čerpacia stanica vyprodukovala asi 4 600 KWh s denným priemerom 148 kWh, čo podľa neho predstavuje ekvivalent ročnej spotreby chladničky s energetickým štítkom A+++. Systém má životnosť 25 rokov a je nastavený tak, aby sa všetka vyprodukovaná energia zo slnka využila priamo na stanici. Ak by však na zásobenie nestačila energia z obnoviteľných zdrojov, dokáže sa stanica pripojiť elektrickej siete v skladisku Mogoșoaia.

Zdroj:

https://www.romania-insider.com

http://business-review.eu

http://rompetrol.kmginternational.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail