Pri holandskom pobreží vzniká veterná farma Borssele

veterná farma

Veterná farma Borssele bude mať päť menších častí a v roku 2020 by mala poskytnúť energiu až pre milión holandských domácností.

Veterná farma Borssele

Koncom minulého roka začala dánska spoločnosť Ørsted práce na výstavbe novej veternej farmy s názvom Borssele. Tá vznikne asi 20 km od holandského pobrežia, pri meste Vlissingen v provincii Zeeland. Projekt počíta so skupinou veterných parkov Borssele I, II, III, IV a V, ktoré by mali vzniknúť na celkovej ploche 344 km². Vďaka polohe veternej farmy by mali byť náklady na výstavbu a prevádzku pomerne nízke. Veterná farma Borssele I a II, ktorá vznikne ako prvá, bude obsahovať jedny z najvyšších veterných turbín na svete. Veľkosť turbín by totiž mala viesť k nižším cenám energie.

veterná farma

Veterná farma s najväčšími turbínami

Veterné turbíny, ktoré budú súčasťou veterného parku Borssele svojou veľkosťou skutočne ohromia. V Dánsku je totiž možné vidieť dva prototypy. Ide o 8 MW veterné turbíny, ktoré sú vyššie než známa holandská rotterdamská atrakcia Euromast. Každá lopatka turbíny meria 81 metrov, čo je viac ako rozpätie krídiel lietadla Airbus 380. Súčasťou veterného parku bude 94 turbín tohto typu, ktoré by mali v roku 2020 vyrobiť dostatok elektrickej energie až pre milión holandských domácností. Tzv. offshore veterná farma však vzbudzuje obavy kvôli hluku a vplyvu na životné prostredie. Riaditeľ holandskej pobočky Ørsted, Steven Engels však vraví, že hluk z prevádzky  turbín na pobreží nepočuť. Za jasného počasia je ich vidieť, ale počas zamračeného či hmlistého dňa nie sú viditeľné.

veterná farma

Veterná farma vzbudzuje obavy

Zástupca strany CDA, Jo-Annes de Bat dodáva, že obyvatelia provincie Zeeland už si na takýto výhľad zvykli. „Za pekného počasia vidíte belgické veterné parky už po celé roky. V podobnej vzdialenosti teraz vzniknú nové. Takisto k nám chodí veľa nemeckých turistov, ktorí sú na veterné turbíny zvyknutí zo svojej vlastnej krajiny.“ Plány viacerých krajín Severného mora na zastavanie štvrtiny Severného mora veternými turbínami však vzbudzujú obavy z vplyvu na morský život a rybné hospodárstvo. Engels dodáva, že „ak sa takéto množstvá elektrární a parkov skutočne vybudujú, budeme musieť venovať oveľa väčšiu pozornosť spoločnému využívaniu prírody a rybolovu. Okrem toho musíme nájsť tichšie spôsoby na výstavbu. Technológie sa však vyvíjajú rýchlo.“

veterná farma

Veterná energia v Holandsku

Veterné turbíny pre nový veterný park vznikajú v dánskom meste Aalborg. Ide o prvé 8-megawattové turbíny pre veternú farmu na mori. Ich lopatky majú špeciálne vlastnosti, ktoré sú tajné. Továreň, ktorá vyrába približne šesťdesiatich obrovských veterných lopatiek za mesiac, operuje sedem dní v týždni, 24 hodín denne a zamestnáva 1400 ľudí. Momentálne sú pri holandskom pobreží 4 aktívne veterné farmy: Egmond aan Zee (108 MW), Prinses Amalia (120 MW), Luchterduinen (129 MW) a Buitengaats a Zee-Energie spolu s Gemini (600 MW). V najbližších rokoch pribudne veterná farma Borssele I, II, III, IV a V, rozsiahly veterný park Hollandse Kust (noord, west a zuid), Waddeneilanden a IJmuiden Ver. Spolu by mali pomôcť dosiahnuť klimatický cieľ, podľa ktorého sa do roku 2030 bude v Holandsku vyrábať najmenej 70% elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj:

https://nos.nl

https://www.rvo.nl

Zdieľajte:   Facebooktwittermail